Bursa
Parçalı Bulutlu
24.8°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Yerli otomobilin 1326'ıncısı Bursa'nın! Plakası da hazır...

30 Aralık 2019 Pazartesi, 23:16

Türkiye'nin yarım yüzyılı aşkın otomotiv sektörü alt yapısıyla merkezi durumunda olması ve yetişmiş insan kaynağı bulunması nedeniyle ilk yerli otomobilin üretim merkezi seçilen Bursa'da heyecanlı bekleyiş başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cuma günü yapılan yerli otomobilimizin tanıtımının hemen ardından bakanlar, kurumlar, STK'lar ile iş dünyasından binlerce kurum ve kişilerin toplu alımlar için şimdiden sıraya girdiği yerli otomobil desteğini içeren sosyal medyadaki ilgi çekici paylaşımlara Bursa belediyeleri de eklendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, önceki gün Twitter hesabından, üzerinde Büyükşehir Belediyesi yazılı ve belediyenin logosu bulunan beyaz renkli yerli otomobil fotoğrafı paylaştı. Altına da "Yerli ve Bursalı için biz de hazırız. Sabırsızlıkla 2022'yi bekliyoruz" notunu düştü.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da 3 gün önce çok anlamlı bir paylaşıma imza attı.

Plakasında "16 BRS 1326" yazan siyah renkli otomobil fotoğrafı paylaşıp, altına "Bugün Türkiye'nin otomobili hepimizin kalbini fethetti. Bursalılar olarak yerli otomobile ev sahipliği yapacak olmamızdan dolayı gurur duyuyoruz. Bizler de Bursa'mızın fethi olan 1326 yılına ithafen üretilecek otomobillerin 1326'ıncısına talibiz" yazdı.

Osmangazi Belediyesi 2022'de üretime geçecek olan fabrikanın banttan çıkacak 1326'ıncı otomobilini satın almak için şimdiden gerekli işlemleri başlattı.

SADAKA TAŞI GELENEĞİ MURADİYE'DE YAŞATILIYOR

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, her hafta Cuma günü Cuma namazını, beraberinde ilçe Başkanı Ufuk Çömez, belediye başkan yardımcıları ve bürokratlar olduğu halde bir mahallede kılıyor. Amaç o mahallenin cemaati ve eşrafıyla bir araya gelerek hasbihal etmek, sorunları yerinde görmek.

Program bana da Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih tarafından her hafta düzenli gönderiliyor. Başkan Dündar'ın bu haftaki programı Muradiye Mahallesi'nde idi. Programa özellikle katıldım, çünkü 2. Murat Camii'nin imamlığına bir süre önce çok değer verdiğimiz Lütfi Taşçı Hoca getirilmişti. Şehreküstü esnafının tanınmış simalarından Harun Tavlı ve Cemile Ayşin'le soluğu biz de Muradiye Camii'nde aldık (Hoca'nın fan grubu olarak maşallah 30 yıldır arkasından cami cami dolaşıyoruz).

Bir dönem TV'de reyting rekorları kıran Hürrem Sultan dizisiyle turist akınına uğrayan Muradiye Külliyesi'ne restorasyon sonrası gitmemiştim. Gerçekten tam bir külliye olarak aslına uygun dizayn edilmiş. Gittiğimizde kısmen çevre düzenlemesi yapılıyordu.

Başkan ve beraberindekilerle Lütfi Taşçı Hoca'nın rehberliğinde Muradiye Külliye'sini gezdik. Burası, Fatih Sultan Mehmet'in babası 2. Sultan Murat, annesi Hüma Hatun, kardeşleri, eşi hemen hemen tüm ailesinin mezarları ile Cem Sultan, Şehzade Ahmet ve Şehzade Mustafa'nın mezarlarının yer aldığı büyük bir türbeler topluluğu ile Camii, büyük bir bahçe, hamam, çeşme, imarethane ve medreseden oluşuyor. Lütfi Hoca bizi Camiinin yan duvarında bir köşeye götürdü. İnsan boyunu yarım metre kadar geçen mesafede duvara oyulmuş bölgeyi göstererek, "Bunun adı Sadaka Taşı'dır ve İslam'da bir Türk geleneğidir. Selçuklu'dan bu yana vardır. Atalarımız yardıma muhtaç insanları düşünerek onların gururlarını kırmamak adına camilerin duvarlarına veya bahçelerine böyle oyuklar yaparak içine gizlice para koyarlardı. Ve herkes de buralardaki parayı bilirdi ama sadece gerçekten muhtaç durumdaki insanlar tarafından ihtiyaçları kadar alınırdı, ne veren bilinirdi,ne de alan" dedi.

Bunun üzerine Başkan Dündar da elini taş oyuğuna uzatarak cebinden çıkardığı parayı koydu. Baktık ondan önce de buraya para koyanlar olmuş.

Böyle bir geleneği genelimizin bilmediğini söyleyebilirim. Sadaka taşlarının kötü kullanımından dolayı belli dönemlerde özellikle askeri yönetimler zamanı yasaklandığına dair rivayetler olmakla beraber Hoca Taşçı, "Osmanlı 'da da bu tür art niyetlilerce haksızca kullanım olmuş ama hayır getirmediği görüldüğü için kimse sonradan cesaret edememiş ve sadece ihtiyacı olanlar ihtiyacı kadar almış. Bir süredir izliyorum, gerçekten durumu çok kötü insanlar geliyor ve ihtiyacı kadar alıyor" dedi.

Lütfi Taşçı Hoca bize Külliye'nin içinde Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Altepe'nin başlattığı ve şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın bir yıl önce açtığı "Muradiye Kur'an ve El Yazmaları Müzesi'ni" de gezdirdi. Kur'anı Kerim'in ilk yazıldığı zamandan günümüze kadar gelmiş el yazmaları ile hat sanatının kronolojik anlatımının yapıldığı müze başlı başına tarihi değer. Çevre esnafıyla da sohbet ettim. Bölgenin en büyük problemi otopark. Özellikle yaz aylarında ve Ramazan ayında tur otobüslerinin akınına uğrayan bölgede trafik tam anlamıyla işkenceye dönüşüyor.