Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Virüs kadına şiddeti artırdı!..

09 Nisan 2020 Perşembe, 21:15

Geçen hafta enbursa.com'da da yer aldı ama coronovirüs salgınından ölümler nedeniyle toplumsal dikkati çekemedi. Ve maalesef coronovirüs kadınlara yönelik cinayeti ve fiziksel şiddeti de arttırdı. Kadın Cinayetlerini Durducağız Platformu son 15 günde 18 kadının öldürüldüğünü açıkladı. Bunun 12'si evde, 6'sı dışarıda işlenen cinayet.

Son 15 günde gerçekten ürkütücü bir rakam. 11 Mart'tan itibaren eğer ülkemizde kadın cinayeti bu kadarsa varın artık siz düşünün evde kal uygulamasında kadına ve çocuğa karşı işlenen fiziksel şiddeti.

Peki bu sürede öldürülen 18 kadının içinde Bursa var mı?

Bursa'da bu dönemde kadına yönelik fiziksel şiddet arttı mı?

Tüm bunları Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Balkac Üzümcüler'e sordum.

Önce neden Dilek Balkac Üzümcüler?

2012 yılında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadın ile çocuğa yönelik her türlü şiddet olaylarının önlenmesine dair mücadele etmek amacıyla kurulan derneğin kurucu başkanı Dilek Üzümcüler, sadece kendisi değil 2 kızı ve eşiyle birlikte hayatını kadına yönelik şiddetle mücadeleye adamış biri. KADER ve kadın STK'lardaki deneyimli alt yapısıyla Dilek Balkac Üzümcüler, 8 yıldır 7/24 şiddet hattı ile sadece Bursa değil Türkiye'nin dört bir tarafından şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara korunma, sığınma ve destek hizmeti vermekte. Ayrımcılıkla mücadele, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, şiddetin önlenmesine dair farkındalık, bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yapan Mor Salkım Kadın Dayınaşma Derneği BM nezdinde de meşru bir STK olarak hizmet verirken, dernek Bursa'da da Valilik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, emniyet ve jandarma, belediyeler, erkek egemen STK'larla da eğitim ve iş birliği çalışması yürütüyor.

Dilek Balkac Üzümcüler üzülürek dedi ki:

"Çok acı ama coronovirüs salgını nedeniyle evde kal ve sokağa çıkma yasağı tedbiri kadınlara ve çocuklara karşı şiddeti arttırdı.Sadece son bir ay içinde yani 11 Mart tarihinden itibaren 213 kadın ve 27 erkek Danışma Hattımızı arayarak yardım istedi."

Başkan Üzümcüler devamında da şu istatistiki bilgiyi verdi:

"Danışma hattımıza ulaşan kadınların yüzde 90'ı evli, yüzde 80'i ortalama 2 çocuklu ve 18-45 yaş"

Söylediğine göre danışma hattına başvuran kadınların geneli Bursa olmak üzere Balıkesir, Eskişehir, Diyarbakır, Samsun, Urfa ve İstanbul'dan da yardım isteyen çaresiz kadınlar var.

Kadınların maruz kaldıkları şiddet ise şunlar:

"Darp ve saldırma gibi fiziksel şiddet, ağır hakaret ve küfür içeren psikolojik şiddet ve cinsel şiddet, ev içinde odaya hapsetme, iletişim araçlarından mahrumiyet vb cezalar ile siber şiddet"

Bu sürede 15 erkeğin de danışma hattını araması da ilginç.

Bununla ilgili olarak Başkan Dilek Balkac Üzümcüleri "Bu erkeklerin bir bölümü eşini şiddete maruz bıraktığı için uzun yıllardır görüşememiş, şimdi nerede olduğunu aramaya çıkmış. Bize ulaşmış. Kimisi kız kardeşim eşinden şiddet görüyor diyerek bizden yardım isteyen, kimisi komşusunun uyguladığı şiddete artık dayanamayıp bizi arayıp ihbar eden erkekler." dedi.

Konuşmamızda Dilek Balkac Üzümcüler önemli bir detaya da dikkat çekti:

"Şimdi Meclis'te af düzenlemesi var ya, bizi arayan kadınların yüzde 50'si hapiste olan eşlerinin dışarıya çıkması durumunda ne yapacağız paniği içindeler. Korkuyorlar. Eşlerinin yine kendilerine saldırmasından, evlerine gelmesinden tedirginler."

Başkan Üzümcüler, tam bu noktada bir çekincesini dile getirdi:

"Eğer bu konuda ilgili makamlar bir tedbir almazlarsa korkarım hem Bursa'da hem de diğer illerde çok büyük dramlarla karşılaşacağız. Çünkü eşine şiddet uygulayan bir erkek normal değil ve bu bir alışkanlıkla beraber pek çoğunda tekrarlayan ruhsal bir hastalık. İçeriye girmesini ya eşinden ya boşandığı eşinden ya da ayrıldığı kız arkadaşından biliyor. "

Konuşmamızda Başkan Üzümcüler'in, son bir ayda aile içi şiddet olaylarının artışına ve af yasanının getireceği yeni olası şiddet olaylarına dikkat çekerken, sadece Ocak ayında bir hafta içinde 3 kadının öldürüldüğünü de söylemesi önemli idi:

"Bir ayda Bursa'da 3 kadın öldürüldü ve 3'ü de bir hafta içinde peş peşe. Vahim bir durum. Geçen yıl Bursa'da toplam 16 kadın öldürüldü."

Son olarak kendisine başvuru yapan kadınlara nasıl destek verdiklerini sordum.

Cevabı da şu oldu:

"Bize başvuruda bulunan kadınlarımızı durumlarına göre yetkili mercilere yönlendiriyoruz. Sığınma talebinde bulunanlara ki bu oran da çok fazla bakanlıkla hemen iletişime geçip yerleştirmeyi yapıyoruz. İl emniyet ve jandarma birimleriyle de sürekli iletişim halindeyiz. Gerekli acil durumlarda yönlendirme ile çağrılarına cevap veriyoruz."