Bursa
Çok Bulutlu
21.6°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Vekillere önemle duyurulur: 'Halkın infaz yasasında 4 kırmızı çizgisi var!'

25 Mart 2020 Çarşamba, 22:57

Yaklaşık 3 ay öncesine kadar ülkenin siyasi gündeminde ilk üçün içinde yer alan tartışmalı "Af Yasası" bu sefer Covid-19 tehlikesine karşı AK Parti tarafından yeniden düzenlenerek, Meclis'e geldi. Ceza İnfaz Yasa Tasarısı'nın bu hafta içinde görüşülüp Meclis'ten geçmesi bekleniyor. Çünkü önümüzdeki zaman dilimi Covid-19'dan dolayı kısa ve riskli.

Konuyla ilgili önce kısa bir bilgi aktarayım.

İkinci Yargı Paketi olarak bilinen Af Yasası'nı ilk olarak bir buçuk yıl önce ülke gündemine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli getirmişti. Teklif cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler ile ailelerinde beklentiyi arttırmış, ama özellikle terör, kadına ve çocuğa yönelik cinsel istismar ve şiddet ile uyuşturucu suçlarının da affedilmesini belli oranlarda içerdiği için toplumun genelinde büyük tepkilere yol açmıştı. AK Parti'nin toplumsal baskıdan dolayı ilk zamanda sıcak bakmadığı bu teklif ilerleyen zamanda cezaevlerindeki kapasite 3 katına çıktığı için belli suçlar dışında indirimi de kapsayacak şekilde yeni bir düzenlemeye gidilmesine neden olmuştu.

Hatta Aralık ayında Meclis'e getirilerek kabulü öngörülmüştü.

Ancak Aralık ayının ilk haftası tüm ülkeyi yasa boğan ve infial yaratan Ceren Özdemir cinayeti her iki siyasi partinin teklifi geri çekmesine neden oldu.

BU SEFER ÇIKACAK AMA...

İşte 3 ay önce geri çekilen İkinci Yargı Paketi şimdi yeniden Meclis'in ve ülkenin gündeminde.

Sayıları 301 bini bulan cezaevleri salgınla karşı karşıya. Tehdidin en aza indirgenmesi amacıyla AK Parti'nin rafa kaldırdığı Ceza ve İnfaz Yasa Tasarısı dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından telekonferans sistemiyle ele alındı.

Yasa tasarısı yaklaşık 100 bin tutuklu ve hükümlünün salıverilmesini içeriyor, ki genel anlamda Meclis'te grubu bulunan partiler içinde bulunduğumuz olağanüstü şartlar nedeniyle karşı çıkmıyorlar. Ancak belli maddelerde itirazları var.

MHP'nin kırmızı çizgisi terör suçlularının bu salıverilenler içinde olmaması, CHP'nin de kırmızı çizgisi kadına, çocuğa yönelik cinsel istismar suçu işleyenler ile uyuşturucu ticareti yapanların iyi hal indiriminden yararlanmasına şiddetle karşı çıkıyor.

CEZAEVLERİNDEKİ SON RAKAMLAR

Cezaevlerinde;

Uyuşturucu ticaretinden içeride bulunanlar 65 bin, hırsızlık suçundan 45 bin, terör suçundan 37 bin, cinayet suçundan 34 bin, gasp suçundan 27 bin, örgütlü suçlardan 4 bin ve diğer suçlardan 89 bin olmak üzere toplam 301 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

Bu sefer toplumun 3 ay önceki sert ve keskin refleksleri yok. Çünkü içinde bulunduğumuz sağlık gerekçeleriyle genel anlamda bir af yasasına itiraz etmiyor. Ancak belli suçlarda hala toplum vicdanı rahat değil...

Özellikle 4 suçta affı doğru bulmuyor.

Bunlardan en büyüğü 65 binle suç oranının en başında yer alan uyuşturucu suçları ki geçtiğimiz son 3 yıl İçişleri Bakanlığı bu suçlarla ilgili olarak büyük mücadele vermiş ve toplumun takdirini almıştı.

Zira uyuşturucu coronovirüs salgınından daha tehlikeli. Coronovirüs kronik hastalar ile yaşlı hastalarda risk oluştururken kurtulma olasılığı daha yüksek. Ama uyuşturucu denen illet gençlerimizi ağına alıyor ve bir daha bırakmıyor.

İkincisi kadın ve çocuğa yönelik cinsel istismar ile şiddet, ki bu konuda toplum olarak fazlasıyla geçmiş dönem acılarımızdan dolayı çok hassasız.

Üçüncüsü terör suçları. Ki, sadece devlete karşı değil, giden canların ana ve babalarına, ailelerine karşı da affedilmeyecek suçlar içinde olmalı. Asla kabul edilemez.

Dördüncü de mükerrer suçlar. Bağımlılık artık bir alışkanlığın ötesinde kronik hastalık durumuna geldiği için salıverilmeleri halinde toplum için büyük tehlike oluşturuyor.