Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Vatandaşı rahatlatan indirimler yine Ak Partili başkanlardan geliyor

25 Ocak 2020 Cumartesi, 00:27

Üretim maliyetleri ile girdilerin artması sonucu elektrik ve doğalgaz ücretlerine son 6 ayda yüzde 30 dolayında zam yapıldı. Son bir yıllık zam oranları ise yüzde 50'lere dayandı. İşte o zamlar bulunduğumuz kış şartlarında faturaların şişmesine neden olduğu için vatandaşın cebini de yüreğini de yakar hale getirdi.

Hal böyle olunca AK Partili belediyeler siyasi inisiyatif kullanarak vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatacak, aile bütçesine katkı koyacak hamleler yapmaya başladı.

Önceki gün AK Partili Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, suya yüzde 15 oranında indirim yaparken, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir de suda yüzde 25 oranında indirime gitti. Başkanlar indirimleri Twitter hesaplarından duyurdular. Hatta paylaşımlarında isim vererek bir başka belediye başkanını etiketleyen AK Partili başkanlar "Sen ne dersin başkanım", "top sende başkanım" gibilerinden de birbirlerine çağrıda bulundular.

Bu anlamda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden de Bursalıları rahatlatan bir karar çıktı. Bursa'da suda indirime gidilmedi, ama tam anlamıyla gelen yüksek faturalara inat, rahatlama sağlandı.

Buna göre;

1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere geçtiğimiz Aralık ayında Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda suya yapılan yüzde 15'lik zam oranı, AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın kararıyla 3 ay ertelenerek 1 Mart tarihine çekildi.

Başkan Aktaş'ın Bursalıların aile ekonomisine katkı amacıyla yapmış olduğu bu büyük jest, indirim kadar etkili oldu diyebiliriz...

Bursa olarak suyumuzu zamlı faturalara inat zamsız kullanacağız.

BAŞKAN DÜNDAR'DAN BİR YATIRIM DAHA...

Genelde belediyeler kamu binaları için arsa üretirler. Bu sefer yerelde Osmangazi Belediyesi bir tık daha ileriye gitti ve Emek'te belediye arsasına Nüfus Müdürlüğü hizmet binası yapımına başladı.
Dün Emek'te Yakup Aktaş Kültür Merkezi bünyesinde temel atma töreni vardı.

Başkan Mustafa Dündar, nüfus müdürlüklerinin son dönemde işlerinin yoğunlaştığını, Emek ve bölgesinde oturan vatandaşların bu hizmeti almakta sıkıntı çektikleri için belediye olarak, daha rahat ve konforlu bir hizmet binası yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu bölgenin sosyo-kültürel niteliklerini de iyi bildiğim için temel atma törenine katıldım. 170 metrekare alan üzerinde temeli atılan Nüfus Müdürlüğü hizmet binası 3 ay içinde tamamlanıp, teslim edilecek. Yine bu binanın tam karşısına modern bir spor salonu tesisi projelendirildi. 105 metrekare alan üzerine inşa edilecek spor salonunun temeli de dün atıldı.

Özellikle spor tesisinin bölgedeki gençler ve kadınlar için önemli bir sosyal, kültürel yaşam alanı oluşturacağını belirtmek istiyorum. Bölgeye ne kadar çok böyle tesisler kazandırılırsa gençlerin sokaklardan ve kahvehane köşelerinden kurtulmasının dönüşümleri de o kadar hızlı olur.

Çünkü o bölge Korupark gibi Türkiye'nin en büyük ve modern alışveriş merkezine sahip olmasına rağmen sosyo-ekonomik açıdan zıtlık oluşturuyor.

Dünkü yatırımın bir başka önemli tarafı da şu idi.

Evet güçlü firmalar, ekonomik sıkıntıya rağmen kentimizde büyük projelere imza atıp yatırımlarda bulunuyor. Neticede 500 bin liralık bu yatırım büyük firmalar için küçük maliyetler olarak kabul edilebilir, ama son 10 ay içinde belediyelerin mali krizden dolayı yatırımsal projelerini askıya aldığı, neredeyse hiçbir temel atma töreninin yapılamadığı dönemde, Osmangazi Belediyesi'nin bir taraftan vizyoner projesi Osmangazi Meydanı ve Hisar Projesi'ni aksatmadan yürütmesi, diğer taraftan böyle 500 bin liralık küçük yatırımlara girmesi bile kayda değer...