Bursa
Parçalı Bulutlu
26.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Vali Harput nasıl da hain operasyon çekmiş!

13 Ocak 2020 Pazartesi, 23:29

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, eşi Prens Philip'le birlikte 14 Mayıs 2008 tarihinde Bursa'ya gelmişti. En üst düzeyde protokol uygulamasının yapıldığı Bursa programında önce Kozahan'da sınırlı sayıda katılımcıların davetli olduğu bir öğle yemeği, ardından da Yeşil Türbe ziyareti vardı.

Kozahan'daki yemeğe katıldım. Ama Yeşil Türbe ziyaretine sadece ev sahibi olarak dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünisa Gül ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Hikmet Şahin ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez'in eşi Ümran Sönmez, Bursa Valisi Şehabettin Harput ile eşi ve Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz dışında kimse alınmamıştı.

Tüm dünyanın gözünün çevrili olduğu Türkiye gezisinin Bursa ayağında meğer FETÖ denen hain örgüt öyle bir oyun oynamış ki, Kraliçe'ye rehberlik yapan ünlü tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın dışında kimsenin ruhu duymamış.

İlber Ortaylı Hoca da bu durumu tam 12 yıl sonra açıkladı.

Gerçi o zaman tepki gösterse veya sonra açıklasa ne olacaktı ki?

O da ayrı bir konu...

Bir TV kanalına konuşan Hoca, "Önemli bir hata yapıldı. Yeşil Cami'nin İmamı Yusuf vardır. Sima itibariyle fevkalade rafine makam biliyor, sesi güzel. Ondan Kur'an okunması istenmiş Kraliçe için. Çünkü Kraliçe bir mezhebin başı. Anglikan Kilise. Koruyucusudur onun. Dine yakın ritüelleri var. Tebaasında Müslümanlar var çok kalabalık. Hatta bir zamanlar dünyanın en büyük Müslüman topluluğun başındaydı." dedi.

İlber Hoca, Kur'an dinleme isteğinin Kraliçe tarafından bizzat geldiğini söyledi:

"Bir Kuran dinlemek istemiş. Bu mutlaka tesadüfen bir şey değil bu bizim seçimimiz de değil. O zamanki Bursa Valisi Şahabettin, tutup oraya kendi arkadaşını seçti. İlahiyat Fakültesi hocası diye. Ben hayatımda bu kadar kötü Kur'an okuyan, tövbe estağfurullah, bir garip makam filan yok bize hiç uymuyor... Ve ekşidi Kraliçe'nin suratı, onu bile belli etmedi. Böyle bir gaf yapıldı yani."

Aslında 12 yıl sonra gelen bu açıklamaya hiç şaşırmamak gerekir.

Çünkü Bursa FETÖ'nün bir dönem en güçlü olduğu illerin başında geliyordu. 15 Temmuz sonrası FETÖ'den içeriye alınan eski Bursa Valisi Şehabettin Harput'un bu ülkeye, bu ülke insanına ve İslam'a yönelik yaptığı hainliğe bakın.

ŞİMDİ ANLADINIZ MI, LİBYA'DA NE İŞİMİZ OLDUĞUNU?

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek vermek amacıyla Meclis'e gelen tezkere, AK Parti ve MHP'nin oylarıyla geçince kamuoyunda "Bizim Libya 'da ne işimiz var?" yaygarası kopmuştu.

Şimdi o yaygarayı koparanlar acaba pişman mı? diye merak ediyorum.

Çünkü;

Türkiye Libya'ya asker göndererek, sadece o ülkenin iç meselesinde BM'nin tanıdığı Hükümete destek vermedi, hem o hükümetle yaptığı Doğu Akdeniz Mutabakatı'ndan kaynaklanan hakkını korudu, hem de 10 aydır devam eden kanlı iç savaşta kısa süreliğine de olsa silahları susturdu.

Bu uluslararası çapta büyük bir başarıdır. Birkaç gün önceki yazımda da belirttim. Türkiye Suriye'den sonra bu bölgede de "kilit ülke durumunda" diye.

Türkiye sahadaki etkinliğini, gücünü masaya taşıyarak askeri operasyonları durdurdu. Hadi bakalım dünyanın takdir ettiği bu başarıyı görmezden gelip nasıl yeni bir durum takınacak ve ahkam keseceksiniz?..