Bursa
Açık
32.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Türkiye salgın krizi yönetiminde önde gidiyor!..

13 Mart 2020 Cuma, 23:33

Çok değil 3 ay öncesine kadar Çin ile ABD arasında geçen yıl başlayan ticaret savaşlarını konuşuyorduk. Şimdi ise Çin merkezli dünyaya yayılan ve şu anda Avrupa yı sarsan coronovirüs salgınını konuşuyoruz. Bu salgın karşısında ABD, Çin ile Avrupa merkezli ülkelerin 21. yüzyılda ulaştıkları bilim ve teknolojik alandaki hızlı gelişmişliğinin ne kadar yetersiz kaldığını görüyoruz.
Virüsün şu anda dünyanın tüm ülkelerine yayılmasının ve Avrupa'yı merkez haline getirip ölüm vakalarının artmasının birinci nedeni, insanoğlunun bu tür bir salgın hastalığa karşı ortaya çıkan krizi yönetebilme becerisine sahip olmaması.

Türkiye ise bu anlamda dünyada belki de krizi en etkili yöneten ülke olarak farkındalık yaratıyor.

Hastalığın Çin'de görülmesinin hemen ardından Çin'den özel uçakla getirdiği vatandaşlarının gerek getiriliş aşamasında aldığı önlemleri ve gerekse karantinada tutulmasıyla başlayan salgınla mücadelede ilk alınan tedbirler kapsamında önce virüsün ülkemize gelişi geciktirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile onun başkanlığında oluşturulan Bilim Kurulu Heyeti salgın hastalık krizi yönetiminde sürece başından itibaren tam hakimler. Daha ilk vakanın görülmesiyle birlikte radikal kararlarla bir dizi önlemler alınması toplumda biraz endişeye yol açmış olsa da gelinen nokta itibariyle süreç olumlu olarak seyrediyor.

Külliye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yapılan kriz toplantısıyla kreşlerden, ana okullarına, ilkokuldan liselere kadar tüm okullar tatil edilirken, üniversitelerde 3 haftalık eğitime ara verildi. Kışlalarda askerlerin çarşı izinleri kaldırıldı,cezaevlerinde açık görüşler 2 hafta süreyle ertelendi,9 Avrupa ülkesine uçuşlar durduruldu,şampiyonlar liginin seyircisiz oynanma kararı alındı,kamu çalışanlarının yurt dışına çıkışlarına sınırlama getirildi, bakanlıklar ve belediyeler bilimsel,kültürel ve sanatsal etkinliklerini ileri tarihe aldı.

Yine TBMM'ye ziyaretçi alımı yasaklandı, SP ve CHP Kurultayını erteledi.

İşte bu noktada gözler AK Parti'ye çevrildi. Çünkü tüm Türkiye'de hafta sonu gerçekleşecek olan ilçe kongreleri vardı.

NEDEN GEÇ SAATLERE KADAR BEKLENİLDİ?

Dünkü yazımda bu konuya değinerek demiştim ki:

"Toplum sağlığı açısından halkın kalabalık yerlere, AVM'lere dahi gitmemesi telkininde bululunurken iktidar partisinin kapalı mekanlarda, salonlarda yaptığı kongreleri tam anlamıyla bu kararlarla tezatlık oluşturuyor. O yüzden partililer de sağlık açısından tehlikeli ortam oluşturan ilçe kongrelerinin ertelenmesinin daha yerinde ve doğru bir karar olacağı görüşünde!.."

Dün öğle saatlerinde AK Parti Genel Merkezi'nde idim.Siyasi ve Hukuki İşler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak'a sordum.

"Şu saate kadar henüz böyle bir karar çıkmadı. Ertelenmesi yönünde görüşmeler yapılıyor" dedi.

Kendisine de söyledim:

"İktidar partisi olarak Cumhurbaşkanından Sağlık Bakanına, belediyelerden kamu kurumlarına kadar başarılı yönetilen salgın krizinde AK Parti'nin bir gün sonra yapacağı kongreleri şu saate kadar ertelememesi gerçekten siyaseten ilginç"

Nitekim tüm gün parti teşkilatları da Genel Merkez'den gelecek "ertelendi" haberini bekledi.

İl ve ilçe başkanlıkları hazırlıklarını tamamladı. Hatta Bursa il Başkanı Ayhan Salman son duyurusunu akşam saatlerinde de twitter hesabından "Genel Başkan Yardımcımız Sn. Vedat Demiröz'ün teşrifleriyle 14 Mart Cumartesi günü(yarın) gerçekleştireceğimiz Orhangazi ve Gemlik 7. Olağan ilçe kongrelerimize katılımınız bizleri onurlandıracaktır"yönünde paylaşımda bulundu.

Teşkilat artık bu son mesajdan sonra kongrelerin ertelenmeyeceği kaanatini getirmişti ki, o beklenen karar ancak neden sonra saat 20.00 sıralarında geldi.Kararın il başkanlıklarına bildirilmesiyle Başkan Salman o twitter paylaşımını silerek yerine;
"Sağlık Bakanlığımızın yürüttüğü coronovirüs ile ilgili tekararıyla dbirler kapsamında ve Genel Merkezimizin tüm Türkiye'de bu hafta sonu yapmayı planladığımız kongrelerimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir".diye yeni bir paylaşımda bulundu.