Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Türkiye için tarihi, Bursa için gurur günü!

27 Aralık 2019 Cuma, 22:57

Milletleri millet yapan değerler ve anlar vardır. Dün işte o anlardan birini hep birlikte yaşadık. İnanın dünkü mutluluğu anlatmaya kelimeler yetmez. "Türkiye'nin otomobili" sloganıyla Gebze'de dünyaya takdim törenini TV'lerden izlerken millet olarak hepimizin göğsü kabardı, gururlandık.

60 yıl önce merhum Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının tasarlayıp mühendisliğiyle ürettiği Devrim otomobilimizle yarım kalan yerli ve milli otomobil üretimi sevincimiz, heyecanımız, hayalimiz bugün, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle gerçekleşti.

Her ne kadar tören alanında bulunamasak da, TV karşısında dahi olsa ülkemizin sanayi ve teknolojik gelişiminde yeni bir sayfa açan tarihi güne tanıklık etmek bile muhteşemdi. 60 yıldır Avrupa yollarında Fransa ve İtalya'dan parçaları, motoru getirilen ve Bursa'da Türk işçilerinin emeği ve alın teriyle montajı yapılıp banttan çıkan otomobiller vardı. Bundan böyle dünya yollarında tamamen bize ait ve bizim mühendisimizin, işçimizin ürettiği Türkiye'nin yenilikçi otomobilleri olacak.

Ve bir başka gurur kaynağımız da Türkiye'nin ilk yerli otomobilini Bursa olarak bizim üretecek olmamız. Gerçekten günün en büyük sürprizi idi.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, "Bursa Gemlik'teki silahlı kuvvetlerimize ait olan büyükçe bir yerimiz var. 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresini yerli otomobilin yapılacağı fabrika için tahsis edeceğiz" dedi.

BURSALI İŞÇİLERİMİZ BUNU HAK ETTİ

Bu ne demek biliyor musunuz?

Otomotiv sektörünün merkezi olarak bilinen Bursa'ya 3., ama tamamen yerli ve milli, başında Fransa ve ya İtalya gibi bir yabancı ülkenin, markanın, isminin olmayacağı "Made in Türkiye" yazısının bulunacağı bir otomobil fabrikası kuruluyor demek.

Ne mutlu ki, Türkiye'nin otomobilini yapmak bizim Bursa'ya, bizim deneyimli, çalışkan Bursalı işçimize, mühendisimize nasip oldu. Bu ayrıcalığı, bu onuru çoktan hak etmiştik.

Bursa'mızın otomotiv sektöründeki mühendisi ve işçisi Avrupa ülkelerinde bile çalışkanlığı ile göz kamaştırıyor. İşçilerimiz yurt dışındaki otomotiv fabrikalarındaki işçilere eğitimler veriyor. Bursa'nın 60 yıllık bir deneyimi ve nitelikli insan kaynağı ile bilgisi, tecrübesi var. Şimdi bu tecrübe evriliyor ve iyi bir montajcılıktan başarılı bir üretime dönüşüyor.

Basit anlatımla Bursa olarak bir yıl içinde Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından tam 22 milyar liralık, yani 3.3 milyar Euro'luk dev bir yatırım kazanıyoruz. Yatırım beraberinde 4 bin 323 kişilik bir istihdamı getiriyor. Fabrikanın yapımına 2020'de başlanıp, 2021'de tamamlanacak ve 2022'de bantlardan ilk yerli otomobillerimiz çıkmaya başlayacak. Fabrikada 5 ayrı modelde üretim yapılıp, yıllık üretim kapasitesi 175 bin adet olacak.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik buhrandan dolayı tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de son 6 aydır ciddi olarak bir daralma söz konusu idi. Üretimin düştüğü, kapasitelerin azaldığı Bursa'da artık dünya otomotiv devleri içine giren dev yatırımla yeni bir heyecan ve yeni bir yol hikayesi yazılıyor.

Hem otomotiv ana sektörü hem de yan sanayi sektörüne can suyu gibi gelen bu dev yatırım, inanın kentimizin ekonomik ve sosyal kalkınmasını, refah düzeyini kısa zamanda arttıracak.

Ayrıca bu yatırımın Bursa'nın AK Parti döneminde büyük yatırım almadığı yönünde zaman zaman haklılık payının yüksek olduğu iddialara da iyi bir cevap olduğunu belirtmeliyim.