Bursa
Açık
33°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Türk Işın Tedavisi ilk sonucu verdi!

27 Haziran 2020 Cumartesi, 23:48

Hastanın adı Mahmut Orak. 46 yaşında. Diyarbakırlı. 18 Haziran'da kendini kötü hissedip hastaneye geliyor, test yaptırıyor ve pozitif çıkıyor, ilaçları verilip evde karantinaya alınıyor. 5 günün sonunda iyileşmesi gerekirken daha da kötüleşiyor. Hemen ambulansla yine Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılıyor. Hastaneye geldiğinde yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı şikayetleri var.

İşte bu hasta o gün kendisine uygulanan ve dünyada bir ilk olan "Türk ışını tedavisi"yle coronayı atlatıp dünya tıp literatürüne giren ilk hasta oldu.

Dün TV haber kanallarında izlerken ülkem adına gerçekten ve gerçekten çok gururlandım.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal, Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik ile ekibi dün hastane önünde düzenledikleri tarihi basın toplantısında, "Coronanın en dip yaptığı noktada bir umut ışığı Diyarbakır'dan, Türkiye'den çıktı" dediklerinde mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Çünkü dünyayı neredeyse 10 aydır kasıp kavuran, 500 bin insanın ölümüne neden olan ve ne aşısı ne de ilacı bulunabilen bu çaresiz coronaya karşı küresel güçlerin, dev ilaç firmalarının ve gelişmiş ileri teknolojilerine rağmen dünya devlerinin geliştiremediği tedavi yöntemini ilk defa Türk bilim adamları, doktorları geliştirmeyi başardı.

Hastanın laboratuar sonuçlarına baktım. Tedaviye girmeden önce pozitif olan PCR testi, uygulamanın hemen ardından, saat 17.56'da yapılan ilk testte negatife dönüyor. Doktorlar inanamıyor, 18.53'de bir daha test yapıyorlar evet sonuç negatif.

Yani hasta coronayı yendi!..

Hakikaten sadece Türkiye adına değil, insanlık adına çok büyük bir adım ve gelişme.

TÜRKİYE İLK DEFA BU KÖŞEDEN OKUDU

Yeni bir inovasyon yöntemi olarak "Türk Işını tedavisi tekniğini" geliştiren Gazi Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik hoca, konuşmasında "çalışmalarımızın arkasında durup bu yolu açan başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere bu iradeyle arkamızda duran herkese teşekkür ediyorum" derken gözleri parlıyordu.

İşte Türk bilim adamlarının arkalarında duran "o iradelerden" biri, daha doğrusu, hoca ve ekibinin bu tekniği uygulamalarının önünü açan kişi Bursa'dan Devlet eski Bakanlarından Faruk Çelik'tir.

Hatırlarsanız, 17 Mayıs'ta "Coronada uygulanacak bu tedavi için Faruk Çelik devreye girdi" başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Benim yazım üzerine ulusal yayın organlarında da geniş yer alan bu yeni tedavi yöntemi için şöyle demiştim:

"Ankara merkezli RD Global &Invamed adlı içinde Bilimadamları ile mühendislerin yer aldığı firma, 2017 yılında ultraviyole C ışınlarını tıp alanında bakteri ve virüslerin öldürülmesine yönelik deneysel çalışmalarına başladı. Corona salgını ülkemizde görülmeye başladığında bu çalışmanın coronayı insan vücudunda öldürdüğüne yönelik tüm bilimsel verilerle Sağlık Bakanlığı'nın kapısını çaldılar. Ancak gerekli girişimlere rağmen kendilerini ifade edip, klinik araştırma başvuru dosyasını sunmayı başaramadılar. İçlerinden biri 2 ay önce Faruk Çelik'e ulaştı ve tedaviyi anlatan video ile ışın tedavisi açıklamalarını, ve bu araştırmaya katkı koyan bilimadamlarının tam listesini gönderdi. Eski Bakan Faruk Çelik, çalışmayı inceleyip, gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak, tüm bilgileri aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bu çalışmayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya iletti. Bakan Koca , Faruk Çelik'le görüştükten sonra, bu firmaya randevu verdi. Bakanlık ile firma süreçte gerekli tüm aşamaları hızlıca gerçekleştirdi.Teknik çalışmalar, laboratuvar çalışmaları tamamlandı, Hayvanlar üzerinde denendi,Etik Kurulu onayı alındı, Bilim Komisyonu'ndan geçti,Sağlık Bakanlığı'ndan onay alındı ve klinik Araştırma için izin verildi."

İşte o izin, 40 gün sonra bir hastanın üzerinde tedavinin uygulanmasını sağladı ve o hastanın Covid-19 PCR testleri pozitiften anında negatife döndü.

Faruk Çelik, Dünya tıp literatürüne "Türk Işını olarak" geçen ve bu tedaviyi bulup gerçekleştiren doktorların her safhasındaki gelişmeleri, test sonuçlarını aktardıkları kişi olmanın yanı sıra sonuçlar başarılı çıkınca da arayarak mutluluklarını paylaştıkları ilk kişi idi.