Bursa
Parçalı Bulutlu
24.8°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Türk Dünyası Belediyeler Birliğinde bir Bursalı

11 Şubat 2020 Salı, 23:04

Türk Dünyası Belediyeler Birliği diye Bakanlar Kurulu kararıyla 2003 yılında kurulan bir uluslararası birlik var. Balkanlar'dan Kafkaslar ve Orta Asya'ya uzanan coğrafi bölgede Türk dili ve lehçesini konuşan ülkelerin yerel yönetimleri arasında iş birliğinin geliştirilmesini amaçlıyor. Birliğe 30 ülkeden bin 179 belediye kayıtlı. 11 ülkede yönetimde temsilci bulunduruyor.

Başkanlığını Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaparken, 34 kişilik yönetiminde Bursa'dan Osmangazi Belediyesi adına Başkan Mustafa Dündar yer alıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, birliğin en aktif yönetim kurulu üyesi durumunda. Kaldı ki birliğin yönetimine Osmangazi Belediyesi'ni taşıyan en önemli etken Başkan Dündar'ın 1326 Bursa Fetih Müzesi eserini sadece Bursa'ya ve Türkiye'ye değil, tüm Türk Dünyası'na da kazandırmış olması ve Batı Trakya'dan başlayarak Türki Cumhuriyetlerine kadar uzanan bölgede Bursa'nın fethi törenlerine tüm Türk Dünyasının temsilcilerini davet ederek organizasyonu içerik anlamında Bursa'nın dışına taşımış olması.

İşte bu birliğin yönetim kurulu üyeleri önceki gün Ankara'da bir araya geldiler. Ülkenin yoğun dış politikasına rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ziyaret ederek görüşme imkanı buldular.

Ziyaret sonrası Başkan Dündar'la görüştüm.

Dedi ki:

"Türk Dünyası Belediyeler Birliği sıradan bir oluşum değil. Türk dünyasını yerelde buluşturuyor, odağında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi var. Her türlü sosyal ve kültürel, ekonomik işbirliği çalışmalarını kapsıyor. Bu açıdan baktığımızda Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar Türk dilinin konuşulduğu coğrafyada en büyük ve en güçlü birlik durumunda."

BURSA'NIN FETHİ TÜRK DÜNYASI'NI BULUŞTURACAK

Birlik olarak Dışişleri Bakanlığı'yla ortak çalışmalar yürüttüklerini anlatan Başkan Dündar, ziyaret amaçlarını da anlattı.

"Genel kurulumuzu 2 Mayıs'ta yaptık. Başkan ve yönetim değişti, yenilendi. Yeni yönetim olarak Bakanımızı ziyaret ettik. Gecikmiş bir ziyaret ama onun gündeminin yoğunluğundan dolayı ancak vakit bulduk. Kendisini çalışmalarımız hakkında bilgilendirdik."

Dündar, Birlik yönetimini Nisan ayında Bursa'nın Fethi törenlerine davet ettiğini de söyledi:

"Osmangazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri'nin bu yıl 695'incisini kutlayacağız. Biz Osmangazi Belediyesi olarak 15 yıldır yıl dönümünü bir hafta süren etkinliklerle kutluyoruz, amacımız bunun Söğüt Şenlikleri ve İstanbul'un fethi gibi devlet töreni kapsamına alınması. Bu yıl ki törenlerimizin Türk dünyasının buluşma zirvesi olması için çalışıyoruz, Sakarya'daki Birlik yönetim kurulu toplantımızda da birliğimizin olağan toplantısının nisanın ilk haftası Bursa'da yapılması teklifinde bulunduk ve inşallah burada bir araya geleceğiz. Birliğimizin tüm belediyelerini de davet ediyoruz."

BABACAN HAREKETİ İVME Mİ KAYBEDİYOR?

Kuruluş tarihi sürekli ertelenen ve artık gündemde eskisi gibi yer almayan Ali Babacan hareketine karşı kamuoyunun ilgisi azalıyor mu?

İşte bu sorunun cevabını Metropol Araştırma Şirketi verdi.

Basına yansıyan araştırma sonuçlarına göre, Ali Babacan'ın kurmayı düşündüğü partinin, "Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sıralamasında en altta yüzde 0.8'le yer alması dikkat çekti.

Oysa bundan sadece 3-4 ay önce yapılan tüm anketlerde hemen hemen yüzde 6 ve 7'nin üstünde gösteriliyordu.

Bu veriye göre;

"Hareketin partileşme süreci uzadıkça toplumun da ilgisi azalıyor ve ivme kaybediyor."

Sonucunu çıkarmamız mümkün.