Bursa
Açık
32.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Turgay Başkan'ın işi hem kolay hem de zor!

29 Kasım 2019 Cuma, 23:57

Bursa'nın yeni dijital medyası olarak yayın hayatına başlamamızdan dolayı sağ olsun Bursa kamuoyundan ilgi bir hayli büyük. Bir taraftan eş ve dostun hayırlı olsun ziyaretleri ile idari ve siyasi protokolu ağırlarken, diğer taraftan da biz protokol ziyaretlerinde bulunuyoruz.

Hafta içinde enBursa medya ailesi olarak, önce Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'i ziyaret ettik. Bu, benim seçimlerden sonra Turgay Erdem'i makamında ilk görüşüm.

Her zamanki gibi gayet rahat ve sakin bulmakla beraber Turgay Erdem'in işinin hem çok kolay hem de çok zor olduğu kanaatindeyim.

Kolay, zaten 3 dönemdir Nilüfer'de hem belediye meclis üyeliği hem de belediye başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Belediye başkanı kadar her konuya vakıf.

Üstelik bir önceki belediye başkanının sağ kolu olduğu için "Belediyeyi arka planda o yönetti" diyenler de var. O yüzden devraldığı projelerin pek çoğu onun elinden geçmiş durumda. İnsan kaynağı ile mali tabloya da hakim olunca sadece makamda bir üst koltuk atlamış oluyor.

Zorluğuna gelince;

Nasıl ki 4 dönem başkanlık yaptığı yıllarda Mustafa Bozbey'in en büyük rakibi AK Parti ve adayı değildi, kendisi idi. Şimdi de o durum aynen devam ediyor.

Ünü Bursa dışına da yayılan, 4 dönem belediye başkanı olarak efsaneleşen bir Mustafa Bozbey markasından sonra belediye başkanlığı koltuğuna oturmak kolay, ama doldurmak hiç de kolay değil.

Bundan sonraki süreçte attığı her adımda Bozbey'in gölgesiyle kıyaslanması ve yarışması da kaçınılmaz. Son birkaç aydır kamuoyunda halef ile selef arasında buz gibi soğuk rüzgarların estiği yönünde duyumlar geliyor, ama ne derece doğrudur bilmiyorum.

Ama görüntü hiç de öyle değildi. 16 Kasım'da enBursa.com'un yeni yayın dönemine başlaması nedeniyle düzenlenen törene Mustafa Bozbey ile Turgay Erdem birlikte gelmişlerdi ve bende "Başkan Erdem'in eski başkanı sürekli ön plana çıkararak onore ettiği" izlenimi doğurmuştu. İkilinin medyadan aynı araçla ayrıldığını da belirtmeliyim.

Tabii benzer durumların AK Parti cephesinde eski ve yeni belediye başkanları arasında da dönem dönem yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bu siyasetin doğasında var. Sudan sebepten dolayı kavga eden kardeşler barışmıyor lakin, kanlı bıçaklı olan siyasetçiler bir bakıyorsunuz can ciğer kuzu sarması misali kardeşten de öte oluveriyor. Siyasette küslük de dostluk da baki değil.

Ziyaretimize gelince;

Başkan Erdem'le yeni dönem çalışmalarını konuştuk. Şu kadarını söyleyebilirim, önümüzdeki 2 yıl Nilüfer'li öyle çok büyük vizyon projelerinin yatırımını beklemesin. Rutin belediyecilik hizmetleri ile bir önceki dönemden yarım kalan projeler ve belli başlı yatırımsal açıdan sıkıntı yaratmayacak yeni projelerle bu süreç en iyi şekilde geçirilmeye çalışılacak.

Tabii bu arada bir taraftan borçlar ödenecek, diğer taraftan büyük yatırımlar için kaynak yaratılacak.

Zaten ülkemizin içinde bulunduğu finansal sıkıntıda belediyelerin mevcut durumu idare etmesi bile alkışlanacak başarı olarak kabul ediliyor.

Kaldı ki, yüzde 62 ile belediye başkanı seçilmesi Nilüfer seçmeninin kendisine verdiği büyük krediyi gösteriyor ki, o da bunun hakkını fazlasıyla verecektir!