Bursa
Açık
17.9°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Toplumun siyasi tercihlerinin değişmesi ne anlama geliyor?

07 Ağustos 2020 Cuma, 21:48

Artıbir araştırma şirketinin Türkiye gündemine yönelik yaptığı araştırmanın sonuçlarına baktım. Çok çarpıcı veriler var. Toplum olarak yaşadığımız siyasal, sosyal ve ekonomik dalgalanmalardan dolayı tercihlerimiz müthiş değişmiş. Örneğin çok değil, 2-3 yıl önce bu ülkede en güvenilir kurum TBMM ile Cumhurbaşkanlığı makamı iken, şimdi 15-20 yıl önceki yıllarda olduğu gibi yine TSK ilk sırada çıkıyor.

Aralarında Bursa'nın da bulunduğu 26 ilde bin 500 kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkan anket verilerine göre, TSK yüzde 35.8'le birinci sırada yer alırken, Cumhurbaşkanlığı makamı yüzde 25.4'le ikinci sırada, polis teşkilatı yüzde 11.5'le üçüncü sırada yer alıyor.

Hele hele TBMM yüzde 1.2 ile en diplerde, siyasi partiler de 3.3'le onun biraz üstünde bulunuyor.

Yargı sistemimizin zaten toplumdaki karşılığı belli, burada da aynen gözüküyor. Yüzde 1.7 ile diplerde. Medya kuruluşları olarak basın da 0.4 ile listenin en sonunda. Eğer bir ülkede siyaset ve medya kurumunun yerini emniyet güçleri alıyorsa o ülkede demokrasi sorunu var demektir. Hatırlayınız, ya da geçmişe dönük arama yapınız.

Çok değil 3 yıl öncesine kadar yapılan tüm anketlerde en güvenilir kurum olarak bu ülkede Cumhurbaşkanlığı makamı ile TBMM ilk sırada çıkıyordu.

Demek ki bu ülkede gerçekten bir demokrasi sorunu var.

SOYLU "EN" KABUL GÖREN İSİM

Ankette "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra AK Parti'nin başına kim geçmeli?" sorusuna verilen cevap da gerçekten toplumun nabzını "aynen" yansıtmış.

Zira son yıllarda siyasetçiye ve siyaset kurumuna karşı güven erozyonu artarken içlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra bir tek isme karşı güven duygusu artarak devam ediyor. O da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Ankette Soylu yüzde 38.2 ile açık ara farkla birinci isim çıkarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yüzde 17.8'le ikinci sırada yer alıyor. Ancak Koca'nın ikinci isim çıkması dönemsel diyebiliriz.

Zira içinde bulunduğumuz pandemi döneminden dolayı teknik isim olarak popülaritesi arttı.

Yine bu anketten de öğreniyoruz ki, 3 yıl öncesine kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra en güvenilir isimler sıralamasının ilklerinde Binali Yıldırım, Ali Babacan gibi isimler vardı. Üstelik aralarındaki fark birbirine yakındı.

AK PARTİ'DE DE GÜVEN KAYBI VAR

Anketteki en çarpıcı sonuçlardan biri de "Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen cevap.

Sıralamaya göre, AK Parti yüzde 34.2, CHP yüzde 25.3, HDP yüzde 10.8, İYİ Parti yüzde 10.2, MHP yüzde 8. 2, DEVA yüzde 1.8, Gelecek yüzde 1.2 çıkıyor.

Uzun bir süredir yazıp, çiziyoruz, "İktidar partisi toplumdan uzaklaşıyor, güç zehirlenmesi yaşıyor" diye. "Halk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti'yi ayrı kefelere koyuyor ve iktidar partisinin kadrolarını beceriksiz ve riyakâr buluyor" diye...

Anket sonuçları bu yazdıklarımızı da raporlamış durumda.

EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ EKONOMİ

Ve anketin en çarpıcı bir diğer verisi ise ülkenin içinde bulunduğu en önemli sorun. Bu soruya verilen cevapları hem iyi hem de kötü olarak okuyabiliriz. Zira yine 3 yıl öncesine kadar bu ülkenin en büyük sorunu, en büyük derdi bitirilemeyen terör belası idi.

Şimdi ise terör yüzde 7.5 oranla listenin altlarında 5. sırada yer alıyor. Bu ülkemiz açısından gerçekten sevindirici bir durum. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun halk tarafından sevilip, güvenilen siyasi aktör durumuna gelmesi de en başta terörle mücadelede gösterdiği etkin başarıdan kaynaklanıyor.

Ama...

Bunanla beraber ilk sıraya "ekonomik kriz"in oturması da hiç şaşırtıcı değil. Hele ki TL'nin günden güne eridiği şu sıkıntılı dönemde mali piyasaların kırmızı alarm veriyor olması, toplumda ekonomi yönetiminde "ciddi bir revizyon beklentisini" de getirdi.

Sonuç itibariyle Artıbir kamuoyu şirketinin yapmış olduğu Türkiye Gündemi Araştırması özellikle ülkeyi yöneten erk olarak birinci derecede sorumlu durumda bulunan "iktidar cephesi" açısından önemle değerlendirilmesi gereken sonuçları içeriyor.