Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Ticaret Borsası ne iş yapar?

05 Aralık 2019 Perşembe, 23:58

Borsaların hiç birinden anlamam. Tek bildiğim Borsa İstanbul'da hisse senetlerinin işlem gördüğü, ticaret borsalarında ise daha çok tarıma dayalı gerçek ürünlerin alım satımının yapıldığıdır. Mesleğim gereği her ikisi de ilgi alanım dışında olduğu için doğal olarak borsalara karşı mesafeliyimdir.

Bursa Ticaret Borsası dendiğinde de nedense hep aklıma ilk olarak Yıldırım'da Ankara Yolu üzerinde, Karapınar girişindeki canlı hayvan borsası ve modern kesimhanesiyle eski adıyla Et-Balık Kurumu, Kozahan ve Rıza Aydın gelir. En son bildiğim de 40 yıllık başkanın koltuğunda 2 dönemdir Matlı ailesinden Özer Matlı'nın oturduğu.

Matlı ailesi malum, Bursa'nın Karacabey kökenli köklü iş adamlarından. Daha çok tarımsal alanda faaliyet gösteriyorlar. Baba mesleğini 2. kuşak olarak yatırım ve istihdam anlamında büyütmüş durumdalar. Matlı Grubu, her yıl İSO'nun açıkladığı ilk 500 firma arasında yükselişini sürdürüyor. Bu aile aynı zamanda siyasette de babadan el almışlar. Bursa kamuoyu Önder Matlı'yı iş adamı kimliğiyle bir önceki dönem Ak Parti Bursa Milletvekili olarak daha çok tanıyor.

Ben de öyle...

Düne kadar, Ticaret Borsası ve Özer Matlı'ya ait bilgilerim bu kadarla sınırlı idi.

Çünkü, dün sabah Başkan Özer Matlı'nın enBursa.com ailesi olarak Bursa Ticaret Borsası'nda konuğu idik. Doğrusu son dönemde Bursa adına en çok keyif aldığım sohbetin Ticaret Borsası'nda gerçekleştiğini belirtmeliyim.

Başkan Özer Matlı, bizi Ticaret Borsası'nın Kapalıçarşı'dan Uzun Çarşı'ya, girişteki merkez binasında değil, yeni yeni taşınmaya başladıkları Doğanbey Mahallesi'nde o ucube konutların tam karşısında eski Bursa evlerinden oluşan bahçe içindeki 3 katlı binada ağırladı. İlk ziyaretçileri de biziz.

Matlı, son 6 yıldır Borsa başkanı. Kolay değil, 40 yıl sonra bir başkanın koltuğuna oturmak. O da zaten bunun farkında. "Ticaret Borsası daha yeni yeni kimliğini bulmaya başlıyor" dedikten sonra "Tabii bunun sürdürülebilir olması önemli"dedi ve gülerek ekledi:

"Başkanlığı kastetmiyorum."

Matlı, başkanlık dönemiyle ilgili "Rekorlar kırıyoruz" diyerek birkaç bilgi verdi:

Göreve geldiğinde üye sayısı 350 civarında imiş. Şimdi bin 30'u bulmuşlar.

İşlem hacmi 900 milyondan 4 milyar TL'ye çıkarken, 113 borsa içinde de 46. sıradan 16. sıraya yükselmişler. Borsa'nın 7 meslek komitesinden 7 yönetim kurulu üyesi ile 20 meclis üyesi bulunuyor.

Özer Matlı aynı zamanda Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki TOBB'un da yönetiminde yer alıyor.

Kendisine sordum:

"Sizin oradaki göreviniz Bursa için de bir avantaj" dedim.

Hayıflandı:

"Evet, ama bunu Bursa bilmiyor. Ne anlamı var? Yararlanmıyor."

Özeleştiride bulundu:

"Benim eksikliğim de olabilir, Bursa'nın da. Biz, STK temsilcileri, odalar, milletvekilleri, belediye başkanları, bakanları, bürokratları, basın mensupları, markaları Bursa için bir araya gelip işbirliği yapabiliyor muyuz? Birbirimizin arkasında durabiliyor muyuz?"

Dedi ki:

"Sizler Bursa'nın medya temsilcileri olarak bizim paydaşımızsınız. Kurum olarak Bursa'nın değerlerindensiniz. Biz sadece bize bağlı meslek örgütlerini ve komitelerini önemsemiyoruz, Bursa'nın paydaşlarını önemsiyoruz, bizim bu kente karşı sorumluluğumuz var. Bursa'nın sadece ürünlerini, kültürünü önemsemiyoruz, Bursa'nın markalarını da, köklü ailelerini de yatırımcılarını da bu kente değer katanlar olarak gördüğümüz için önemsiyoruz."

Şu vurgusu da dikkat çekici idi:

"Şehir için üzülüyorum. Benim bir şey yapmama gerek yok. Osmanlı'nın başkenti, tarihi eserleri var, kaplıcası var, şelaleleri, longozuyla doğal güzellikleri var, Uludağ'ı var. Her şeyi var, benim bu kente değer katmam için fazladan bir şey yapmama veya çok zeki olmama gerek yok. Mevcudu korumam yeterli. Peki, mevcudu koruyabildik mi? Bakın mevcut sanayinin 3-4 katı geliyor. Hayır, Bursa'yı korumak için artık büyümesini durdurmalıyız. Burada para var, kaynak var, insan da var. Ama şehrin paydaşlarını bir araya getiremiyoruz."

Söylediklerinin tamamına katılmamak elde değil. (Yüksel Baysal bile her konuşmasında başını sallayıp doğru, doğru dediğine göre doğrunun ve aklın yolu bir)