Bursa
Açık
32.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Tedbirlerden kapalı mekanlar da nasibini aldı, iyi de oldu

16 Mart 2020 Pazartesi, 23:07

Corono virüs tehlikesine karşı olağanüstü tedbir kararları kapsamında ilk olarak okulların, üniversitelerin kapatılmasının ardından pavyon, bar, diskotek gibi eğlence yerleri kapatıldı, müzelere ziyaretçi yasağı getirilirken, cami ve mescitlerde Cuma namazı başta olmak üzere cemaatle kılınan namazlara ara verildi.

Verildi de...

"Peki ya AVM ile kafe ve kahvehaneler ile düğün salonları niye kapatılmadı?" dediğimiz noktada akşam saatlerinde AVM'ler ile restoranların dışındaki kapalı mekanların kapatıldığı haberi geldi.

Paniklemek ve olası kötü senaryolardan korkmakla beraber hükümetin aldığı bu tedbirin de sağlık riski açısından çok iyi olduğunu belirtmeliyim.

Zira;

Yetkililerin sürekli kalabalık ve kapalı mekanlardan uzak durun, sosyal uzaklaşma mesafesini koruyun uyarılarına rağmen hafta sonu cumartesi ve pazar günü maşallah günlük hayatta restoran, kafe gibi kapalı mekan ortamlarındaki siyasi programlar, açılışlar, toplantılar, düğünler, yemekli toplantılar, aile, eş dost buluşmaları son sürat devam etti.

İnatlaşırcasına İYİ Parti kongrelerini yaptı, CHP kadın kurultayını...

AK Parti bu anlamda kongrelerini son anda erteleyerek doğru ve yerinde bir adım attı. Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir'in söylediğine göre, 116 kongre ileri bir tarihe ertelendi, ama kapalı kapılar ardında kongrelere yönelik kulis çalışmaları toplu halde devam etmekten geri kalmadı.

Aynı zamanda belediyelerin toplu açılış törenleri de...

Siyasi buluşmalara ev sahipliği yapan bu açılış törenleri de keşke ileri bir tarihe ertelense idi.

Ve yine düğünler de öyle. Benim bildiğim hafta sonu en az 3 siyasetçinin düğün cemiyeti vardı ve sosyal medyadan yansıyan görüntülere bakınca Allah korusun virüs canavarı için bulunmaz zemin durumundaydı.

İlk önce siyasiler sorumluluk gereği örnek olmalı. Partililer genel merkezin aldığı kararlar dışında bireysel olarak bu tür açılış, toplantı ve cemiyetlere katılmama kararı alıp, deklare etmeliler.

Neticede;

Toplum olarak şunu henüz tam anlayamadık sanırım. Bu virüs denen salgın illeti sadece hükümetin aldığı tedbir ve uygulamalarla atlatamayız. Bizim de bireysel olarak kendi tedbirlerimiz almamız lazım. Yani bilinçlenmemiz gerekiyor.

SİTELER, APARTMANLAR DA DEZENFEKTE EDİLMELİ

Ülkede topyekün temizlik sürüyor. Kamu kurumları, kuruluşları ve belediyelerce toplu ulaşım araçları, kamu binaları, camiler ve halka açık yerler özel solüsyonlarla dezenfekte edilirken, özel sektörde de iş yerleri, fabrikalar, cafeler, restoranlar ve AVM gibi ticarethaneler de özel temizlik uygulamasına tabi tutuluyor.

Temizlik akımı evlere, konutlara da yansıdı.

Dün benim oturduğum site bahçe ve iç mekanlar dahil olmak üzere top yekün ilaçlandı. Soğanlı Mahallesi Zümrüt Sitesi yönetiminin dün yaptığı bu temizlik harekatının toplu yaşam alanı olan diğer sitelere de örnek teşkil etmesini dilerim.

Kaldı ki sadece bu tür salgın hastalığa karşı değil, normal zamanlarda da periyodik aralıklarla dezenfekte işleminin uygulanması gerekiyor.