Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

TBMM'de Selim Yağcı'nın "yüz yıllık vefa" ile yarattığı farkındalık

12 Mart 2020 Perşembe, 23:40

Bilecik Milletvekili ve AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Selim Yağcı'nın Milli Mücadeleyi Cumhuriyete taşıyan "1919-1923" yıllarının kahramanlarını ve tarih sayfalarında dahi pek yer bulamayan gizli aktörler ile tarihe yön veren önemli yerel olayların günümüze taşınarak yeni nesillere aktarılmasını amaçlayan "Yüz yıllık vefa yüz yıllık farkındalık" projesi adı altında bir büyük çalışması var. İçişleri Bakanlığı tarafından da kabul gören bu projenin fikir babalığını Selim Yağcı'nın Bursalı danışması Sosyolog Mutlu Çınar yaparken, koordinatörlüğünü de ben yürütüyorum.

Çalışma içerik anlamında sadece 100 yıl öncesinin milli mücadeleye yön veren kahramanlara vefa ile olayların farkındalığını amaçlamıyor, 100 yıl öncesinin ilk TBMM 'si ile 100 yıl sonrasının TBMM'si arasında da köprü kuruyor. Örneğin Kurucu Meclis'te görev yapan 40 milletvekilinin mezarlarının yerleri bilinmiyor. Bu çalışma o milletvekillerinin mezarlarının bulunmasını amaçlarken, ki bu anlamda akademisyenlerden oluşan kurulun bir hayli yol katettiğini söyleyebilirim, aynı zamanda o dönemin ilk milletvekillerinin mezarlarının tek tip mezar taşı olarak yapılmasını da içeriyor.

İşte proje kapsamında dün TBMM'de ulusala da taşınan önemli bir hatırlama çalışması daha gerçekleşti.

Selim Yağcı İstiklal Marşımızın yazılışının ve TBMM'de kabul edilişinin 99. yıl dönümünde şair Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Anne olarak bilinen Selma Ersoy Argon'u TBMM'de ağırladı.

Benim de katıldığım programda Milli Şair'in torunu Selma Hanım'la birlikte TBMM'de basın toplantısı da düzenleyen Selim Yağcı, ona aynı zamanda süpriz bir jestte bulundu.

İstiklal Marşı'nın yazılmasından sonra yayınlandığı ilk basılı materyal olan Sebilürreşad Dergisi'ndeki Osmanlıca yazılı sayfanın görselinin bulunduğu dokuma baskıyı Torun Selma Hanım'a hediye etti.

Selim Yağcı, basın toplantısında milli mücadele döneminin bitmediğini söyleyerek önemli bir konuya dikkat çekti:

"Bölgemizde yaşanan gelişmeler ve ülkemiz üzerine oynanan oyunlar gösteriyor ki milli mücadele bitmemiştir. Onun için milli mücadele döneminin olağanüstü toplumsal ve siyasi koşulları altında İstiklal Marşımızın kabulü vesilesiyle yeni Türkiye'nin inşaası sürecinde birinci Meclis'in kurucu asli kimliğini besleyen anlayışın TBMM'nin 100. yılında bu topraklarda yeniden hakim olması için çalışıyoruz."

Selma Ersoy Argon da yaptığı konuşmada Selam Yağcı'ya bu vefasından dolayı teşekkür ederken, "Cumhurbaşkanımız Erdoğan'dan İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılının Meclis programına alınmasını talep ediyoruz. Lütfen kendisine iletir misiniz?" ricasında bulundu.

AK Parti Bilecik Milletvekili Yağcı'nın toplantının ardından Selma Hanım'a hediye ettiği İstiklal Marşı'nın ilk basılı sayısının yer aldığı dokuma baskıyı Meclis'te görev yapan gazetecilere de hediye etmesi basın mensuplarından büyük ilgi görürken, 100 yıl önceki milli mücadele ruhunu yansıtan ve Mustafa Kemal'in Meclis'in parasıyla bastırdığı Sebilürreşad Dergisi'nin yayın kurulu üyelerinin de katılımıyla hep birlikte Meclis'te bulunan 15 Temmuz Anıtı'nı ziyaret ettik.

BURSA'NIN 100 YIL ÖNCEKİ MİLLETVEKİLİNİ HATIRLADI

Yüz yıllık vefa Yüz yıllık farkındalık kapsamında Selim Yağcı illerin milli müdafa içindeki rollerini tarihsel anlamda sosyal medya hesaplarından duyurarak, günümüze taşıyor ve farkındalık yaratıyor.

Önceki gün gündeminde Bursa vardı. Kurucu Meclis'de Bursa Milletvekili olarak görev yapan Necati Bey'in ölümünün yıl dönümünde, Meclis'in arşivinden bulup çıkardığı fotoğrafını sosyal medya hesabından yayınlayarak altına "rahmet, minnet ve dua ile anıyoruz" notunu düştü.

AK PARTİ KONGRELERİNİ DE ERTELER Mİ?

Dünkü yazımda vardı, corono virüsün ülkemizde tek vaka olarak da ortaya çıkmasıyla toplumda başlayan tedirginliğin siyasetin ana gündemi olduğunu, TBMM'de de ziyaretçi akınına uğrayan partilerin grup toplantılarının halka kapalı olarak yapılması gerektiğini ve ziyaretçi kısıtlamasına gidilmesini belirtmiştim.

Aklın yolu bir. Çünkü Hükümetin salgın riskine karşı aldığı bir dizi tedbirler kapsamında bugünden itibaren Meclis'e ziyaretçi alımı da yasaklandı. Yine CHP büyük kurultayını da ileri tarihe alırken, gözler Ak Parti'ye çevrildi.

Çünkü AK Parti ülke genelinde ilçe kongrelerini yapıyor. Toplum sağlığı açısından halkın kalabalık yerlere, AVM'lere dahi gitmemesi telkininde bululunurken iktidar partisinin kapalı mekanlarda, salonlarda yaptığı kongreleri tam anlamıyla bu kararlarla tezatlık oluşturuyor.

O yüzden partililerde sağlık açısından tehlikeli ortam oluşturan ilçe kongrelerinin ertelenmesinin daha yerinde ve doğru bir karar olacağı görüşünde!..

Ki dün akşam saatlerinde AK Parti Genel Merkez'inden bu yönde bir karar çıkabileceği yönünde duyum aldığımı da belirtmeliyim.