Bursa
Açık
20.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Siyasal zemin artık AK Parti için hiç kolay değil...

26 Mayıs 2020 Salı, 21:40

Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi AK Parti'yi bölme operasyonu mu? Yoksa, iktidar için yeni bir alternatif mi? Demokrasilerin en temel özelliğidir, her parti kendini konuşlandırdığı siyasi zeminde bir öncekilerinin oyuna talip olarak ortaya çıkar ve her parti kendini iktidarın alternatifi olarak görür.

Bu açıdan değerlendirilirse siyasi otoriterlerin de yorumu, gerek Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi, gerekse de Ali Babacan'ın DEVA Partisi AK Parti için siyasi bir tehlike!

Çünkü AK Parti içinden çıkan bu 2 partinin kurucularının yarıdan çoğu ve üye yapısı doğrudan AK Parti'nin tabanından kopan isimlerden oluşuyor ve bu yeni partilerin ilk etapta, gerek üye gerekse de seçmen bazında koparacağı kitle yine AK Parti kesimi olacak.

Ve AK parti açısından bu siyasi tehlike özellikle, Ali Babacan'ın her açıklamasında daha da büyüyor.

***

Babacan'ın partisi 9 Mart'ta kuruldu. O günlerde ülke ilk corona vakasıyla karşılaştığı için gündem Babacan'a değil pandemiye endekslendi. Ne zaman ki, corona ülke için tehlike olmaktan çıkmaya başladı, siyasi zemin hareketlendi, işte o zaman Babacan da siyaset zeminine hızlı giriş yaptı.

Babacan, "Mevcut medya bizi görmek istemiyor" diyerek daha ziyade sosyal medya üzerinden gidiyor ki, bu anlamda özellikle önemli hedef kitlesi olan gençlere de doğrudan ulaşmış oluyor.

Babacan son bir haftadır 3 sosyal medya programına katıldı. Ve her biri çok ses getirdi.

Birisi gençlerin takibinde bulunan 140 Journos sitesindeki (kendini bağımsız medya hareketi olarak adlandırıyor ve Türkiye'yi anlamak sloganı ile belgeseller yapıyor) kuruluşunu anlatan "Sakın Kader Deme" belgeseli, diğer ikisi de son 5 saat içindeki 2 program oldu.

Babacan, önce Halk TV'ye katıldı, sonra Amerika'dan kendi YouTube kanalından yaptığı yayınlarla son dönemde adından sıkça söz ettiren Gazeteci Cüneyt Özdemir'in programına.

Her 3'ü de sadece kendi alanında değil, sosyal medya mecralarındaki rekor izleyici kitlesine ulaştı.

140 Journos bir hafta içinde 1.7 milyon izleyiciye ulaşırken, Halk TV'deki programı 140 bin, Cüneyt Özdemir'in programı da 900 bin izleyici kitlesiyle ki, her 3'ü de internet mecrasında hala en çok tıklananlar arasında rekorunu kırmaya devam ediyor.

***

Bu 3 programı da izledim.

Konuştuklarını, parti olarak hedeflerini ve hükümete yönelik değerlendirmelerini anlatacak değilim. Merak eden programları kolayca internetten izleyebilir.

Benim burada değinmek istediğim, AK Parti cephesindeki durumu.

3 programı dün itibariyle toplam 2 milyon 740 bin kişi izlemiş. Dediğim gibi izlenmeye devam ediyor. Neden mi? Öncelikle Ali Babacan siyaseten muhalefette beklentileri karşılayacak yüksek profilli bir figür olarak ilgi görüyor da ondan.

Eğer bu kadar insan kitlesi sırf onun anlattıklarını dinlemek için dijital ekran başına geçiyorsa burada siyaseten ve öncelikle de iktidar partisi açısından önemli bir durum var demektir. Çünkü bu bir TV kanalı değil. Kumanda ile izleyebilesin. İnternette bir arama yapman gerekiyor.

Babacan, programlardaki konuşmalarında hükümetin projelerini ve hizmetlerini eleştirmek yerine demokrasi, özgürlükler, ekonomi, sosyal ve siyasal alana dair olması gerekenleri yumuşak bir üslupla anlatsa da, hedefinde nihayetinde AK Parti iktidarı vardı.

Ve dün dikkat ettim, bu yazıyı yazdığım akşam saatlerine kadar AK Parti cephesinden bir tek kişi çıkıp da Babacan'ın konuşmalarını çürütecek ya da cevap verecek veya hizmetleri savunacak bir açıklama yapmadı. Tek ses MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi, o da Babacan'ın programda "ülkeye hangi faydaları dokunuyor?" sözlerine cevaben "Ali Potter" benzetmesi oldu. Ki, bu tür yakıştırmalı cevaplar da artık yeni dönem siyaset anlayışında kabul görmüyor.

İster büyük, ister küçük yeni partiler iktidarın karşısında açılan yeni cephelerdir. AK Parti 18 yıl tek kale maç yaptı. Karşısında CHP ve diğer küçükler vardı. Şimdi siyaset zemini hele ki yeni sistemle beraber ittifakları mecbur kıldığı için hiç de kolay ve tek başına yapılacak şartlarda değil...