Bursa
Açık
20.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Şimdi de AK Parti'yi bölme operasyonu içindeler!..

02 Mayıs 2020 Cumartesi, 23:34

Eğer bugün ülkenin gündeminde corona denen şu virüs belası olmasaydı, şu anda siyaset konuşuyor olacaktık ve gündemimizde yeni kurulan partiler ile AK Parti ve CHP'nin kongre sürecindeki gelişmeler ve olası kabine değişikliği bulunacaktı.

Yine de siyaset ikinci planda olsa da coronanın etkisini zayıflatmaya başlamasıyla siyasi kulisler de alttan alta kaynamaya başladı.

Dün Ankara'dan siyasi kulisleri iyi takip eden bir arkadaşım aradı. Coronoya rağmen Ankara siyasetinin nabzının kapalı kapılar ardında atmaya başladığını ve önümüzdeki yaz aylarında siyasetin hareketleneceğini söyledi.

Ve bir iddia ortaya attı:

"AK Parti'yi bölme operasyonu yapılıyor."

Sonra da bu iddiasına dayanak gösterdi:

"AK Parti'den 30'a yakın milletvekilinin istifa edeceği söyleniyor".

Şaşırmadım.

Çünkü;

Bu iddia yeni değil, sadece corono salgınından dolayı güncelliğini yitirmişti. Zira, mart ayının başında Ankara'da idim. Bu süre zarfında Meclis'te, AK Parti Genel Merkezi'nde bulundum. Siyasi kulislerin bir bölümünü takip ettim. O dönemde Ankara'da bu fazlaca dillendiriliyordu.

Ve bildiğim şu ki, kulislerde konuşulan bu 30 kadar milletvekilinin kim olduğunu, Külliye'nin de bildiği ve bu isimleri yakın markaja aldığı...

Çünkü Ankara siyasetinde hiçbir şey gizli kalmıyor.

Peki bu milletvekilleri hangi siyasi partiye gidecek?

Ankara'dan arayan haber kaynağım;

Bir kısmının Ahmet Davutoğlu'nun partisi Gelecek Partisi'ne, bir kısmının da Ali Babacan'ın partisi Deva'ya gideceğini söyleyerek, "Davutoğlu grup kurma sayısına ulaşamayacak ama, Babacan AK Parti ve CHP ile İYİ Parti'den gelecek milletvekilleriyle grup kurmak istiyor" dedi.

Doğru. Meclis'te grup kurarsa ancak siyasetin içinde aktör olarak yer alabilir.

Ancak Türkiye bu senaryoları daha önce de gördü.

İktidar partisini düşürmek amacıyla Meclis'te kurulan grupların ne o partiye ne de bir başka partiye yarar getirmediği bu ülke siyasetinde tecrübe edildi.

Dünkü yazımda da vardı.

CHP'yi öne sürerek ardından iktidar partisini devirme planlarını yapan şer güçlerinin amacı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığı'ndan indirmek. Ülkedede kaos ortamı yaratmak.

Halbuki corono ile mücadelede dünyaya örnek gösterilen ve bir tek insanını dahi feda etmemek adına ekonomik krizi dahi göze alan bu hükümet şu anda süreci gayet başarılı ve hakim götürüyor.

Ortada güçlü bir siyasi irade ve yönetim mevcut.

Halk da bunun gayet farkında ve bilincinde.

Demem o ki, böl parçala yöntemi şu şartlarda tutmaz!..