Bursa
Açık
32.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Sayın Bakanım Göç Film Festivali en iyi Bursa'ya yakışır!..

29 Mayıs 2020 Cuma, 22:49

Son iki gündür adından sıkça söz ettiren ve özellikle de sanatseverlerin dışında gençler arasında da büyük ilgi gören İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin tanıtım filmi ile Bakan Süleyman Soylu'nun basın lansmanını ancak dün izleme imkanı buldum. Video-konferans yöntemiyle toplantıya katılan basın mensuplarının da genelde söylediği gibi çok etkileyici, yenilikçi ve yaratıcı nitelikte idi.

Her anlamda ilklere imza atan Festivale dair değerlendirmelerimi aktarmadan önce Sayın Bakan Soylu'ya bir çağrıda bulunmak istiyorum:

Sayın Bakanım, sunumunuzda diyorsunuz ya, göçün merkezi Türkiye'dir diye. Türkiye'de de göçün merkezi Bursa'dır. Bursa, yüzyıllardır başta Balkanlar olmak üzere Doğu Türkistan ile Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizden pek çok insanın göç ettiği şehirdir. Maneviyatını, medeniyet zenginliğini, sanayileşmesini ve kardeşliğini göç şehri olmasına borçludur. Ve son 10 yıldır da Suriye'den en fazla mülteci alarak, ülkeye katkı koyan ildir. Her ne kadar süreçte alanında sonradan açılan müzelerin gerisinde kalsa da Türkiye'nin ilk göç tarihi müzesi de buradadır.

O yüzden;

Festivalin Gaziantep'te düzenlenmek istenmesini doğrusu kıskandım. Kentim adına üzüldüm.

10 yıl önce Rahmetli Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin döneminde Antalya Film Festivali düzeyinde sinema sektörünün "enleri" duruma gelen İpekyolu Film Festivali hafızasına ve deneyimine sahip bu şehir böyle bir film festivalini çoktan hakediyor.

Gelin seneye 2. Uluslararası Göç Film Festivali'ni "göç şehri Bursa'da" düzenleyin.

Gelelim, izlediğim sunum ile festivale dair değerlendirmelere. İki farklı özellikle dikkat çekici.

Birinci özellik;

Festivalin İçişleri Bakanlığı tarafından yapılıyor olması. Genelde film festivalleri belediyeler ve Kültür Bakanlığınca düzenlendiği için ilk etapta görev alanı güvenlik gibi çok katı disiplinden oluşan bir bakanlığın festival düzenlemesi gerçekten kulağa çok tuhaf geliyor. Ama, o bakanlığın başındaki isim Süleyman Soylu olunca sadece Türkiye'de değil, bildiğim kadarıyla dünyada da bir ilk oluyor.

Festivalin tanıtımında konuşan İçişleri Bakanı Soylu, özellikle son 10 yıldır Suriye, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetleri, Afganistan, Pakistan kaynaklı kitlesel göçlerin merkezinin Türkiye ve Türkiye üzerinden batı olduğunu, bu meselenin yetki ve yürütme alanının İçişleri Bakanlığı'nın sorumluluğunda bulunduğunu ve 5 yıl önce de bakanlık bünyesinde Göç Genel Müdürlüğü kurulduğunu anlattıktan sonra, göçün bir hikayesinin, ruhunun olduğunu söyledi:

Bakan Soylu'nun görsel efektlerle bezenmiş festival tanıtım sunumu da gerçekten etkileyici idi.

Önce;

"Madem göç var, madem hayatımıza kattığı acı, dram ve trajedisi var. Hep bunları konuşuyoruz, ama göçün bir de hayatımıza, medeniyetimize kattığı güzellikler, değerler, zenginlikler var. Biz bu sefer trajedileri bir kenara koyup, bu güzellikleri sanat ve kültürle anlatalım istedik." dedi.

Ardından da "Düşündük ki madem Gılgamış'ın geldiği Karkamış Türkiye'de, madem ki Nuh'un Gemisi bizim dağımızdadır. Madem ki Roma'nın 'Yedi Göçer'i bu diyardadır, madem ki göçün hikayesi Asya'dan, Afrika'dan ve Orta Doğu'dan gelerek Türkiye'de buluştu, o zaman 'ilk adımı buradan atalım' dedik" diye konuştu.

Festivali farklı kılan ikinci özellik de şu:

Dünyada ilk defa bir film festivali sinema perdesinden, sokaklardan, film atölyelerinden, sinema, sergi ve konferans salonlarından dijitale taşınıyor. Festival bir hafta boyunca resmi web sitesi, sosyal medya hesapları ile anlaşmalı sponsor bağlantılı mecralardan 50' yi geçen göç içerikli filmleri, alanında dünyanın en iyileri olarak bilinen yönetmen, senarist ve yıldız sanatçılar ile yapılan söyleşileri, göç temalı sergileri, panelleri, sinema atölyelerini ve canlı konserleri, interaktif görüşmeleri aynen festival katılımı gibi izleme imkanı sunuyor.

Normalde festival 14-21 Haziran tarihlerinde Gaziantep'te sanatseverlerle buluşacaktı. Ancak pandemi sürecinin başlamasıyla festival ertelenmek yerine İçişleri Bakanı Soylu'nun direktifleriyle yenilikçi ve yaratıcı anlayışla on-line olarak düzenlenmesi yönünde yeniden revize edildi.