Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Partilerin kongreleri ne zaman başlıyor?

17 Haziran 2020 Çarşamba, 21:24

Mart ayının ortasında pandemi süreci başlayınca kongre sürecinde olan AK Parti, CHP,İyi Parti ve MHP kongrelerini ileri bir tarihe ertelemişti. Şimdi normalleşme ile beraber partiler öteledikleri kongrelerini yeniden gündeme almaya başladılar.

AK Parti ilçe kongrelerini Eylül-Ekim ayında yapmayı planlarken, il kongrelerini Aralık ayında bitirmeyi, büyük kongreyi de 2021'in ilk aylarında muhtemelen Şubat ayında yapma eğiliminde. MHP büyük kongre tarihi olarak 14 Mart 2021'i işaret etti.

Mart ayının başında ilçe kongrelerini tamamlayan CHP ise büyük kurultayı için salgının durumuna göre Temmuz ve ya Ağustos ayını planlıyor.

Yine pandemi başlamadan evvel Bursa'nın da içinde bulunduğu pek çok bölgede ilçe kongrelerinin yarıdan çoğunu tamamlayan İYİ Parti 'de , önümüzdeki iki ay içinde kongrelerini tamamlayıp, Eylül ve ya Ekim ayı içinde Büyük kongresini yapmayı planlıyor.

İşte kongre takviminde Bursa'da da start verilmiş durumda.

Şubat ayının ortalarında Yıldırım ilçe kongresiyle başlayan süreçte 16 ilçe kongresi tamamlanmıştı. Geriye Nilüfer kalmıştı ki, o da Pandemi yasaklarına takılınca ileri bir tarihe ertelenmişti.

O kongre için genel merkezden onay çıktı ve 5 Temmuz tarihi olarak belirlendi.

İYİ PARTİ'DE ŞİMDİDEN 4 ADAY VAR

İyi Parti'nin kongre sürecini meslekdaşım Yüksel Baysal'dan takip etmeye çalıştığım kadarıyla hali hazırda 4 aday var.

Biri mevcut İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, diğeri kurucu İl Başkanı Yüksel Yılmaz, bir diğeri Zafer Milli ve dördüncüsü de Selçuk Türkoğlu.

İçlerinde bugüne kadar resmi olarak "ben adayım" diye deklare eden tek kişi Selçuk Türkoğlu. Zafer Milli'de adayım dedi ama onun gibi çıkıp basın toplantısıyla gür bir şekilde duyurmadı, sadece sosyal medya hesaplarından aday olduğunu yazdı.

Parti kulislerinde bu 4 tanınmış isim il başkan adayı olarak konuşuluyor ama, kongre tarihi yaklaştıkça sayının 3'e ve belki de 2'ye düşme ihtimalinin çok olduğu belirtiliyor.

Zira, İl başkanı Yahya Bahadır ile kurucu İl Başkanı Yüksel Yılmaz'ın birlikte hareket ettikleri için ikisinden birinin aday olarak çıkacağı iddia ediliyor. Ancak,hangisi çıkarsa çıksın karşılarında Selçuk Türkoğlu'nun olacağı kesin.

BURSA SİYASETİ İÇİN BÜYÜK KAZANIM

Türkoğlu denince akla ilk olarak sendika başkanlığı geliyor. Türk Eğitim-Sen Bursa Şube başkanlığındaki çalışma azmi ile sosyal ve siyasal olaylara yönelik yerli ve milli bakış açısıyla farkındalık yaratma fikirleri takdire şayandır. O dönemde neredeyse bir ara tek başına muhalefetin sesi oldu. Sadece Bursa'da değil, Türkiye'de de ses getiren renkli çalışmalara imza attı.

Türkoğlu aynı renkli kişiliğini siyasette de sürdürüyor. MHP'den sonra İYİ Parti'de aktif siyasetin içinde yer alan Türkoğlu, il başkan adayı olarak çıktığı yolda pandemi sürecinde dahi evden video konferans aracılığıyla delegelerle görüşmelerini sürdürdü.

Şimdi de birebir görüşmenin telaşı içinde ilçeleri geziyor.

Geçmişte siyasi görüş farklılığından dolayı çok karşı karşıya geldik, aynı milliyetçi kesimden olmamıza rağmen pek yıldızımız barışmadı, o kadar ki bana küstüğü bile oldu. Ama hakkını teslim etmeliyim, inandığı , doğru bildiği yolda asla geri dönmeyen, taviz vermeyen, dürüst ve çalışkan biri.

İyi Parti'nin içindeki dengeleri ve konumunu bilemem lakin, Bursa ve ülke siyaseti açısından fikir üreten değerli bir kazanım olduğunu söyleyebilirim...