Bursa
Açık
32.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Otomobil fabrikasının kurulacağı yerde 'ot' bitmiyor ki!

07 Ocak 2020 Salı, 23:52

Türkiye'nin tarihi yatırımlarından biri olan yerli otomobil fabrikasının Bursa'da Gemlik ilçemize kurulacak olmasının doğru ve yerinde bir seçim olduğunu savunanlardanım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, inanın bana böylesine büyük, yenilikçi bir teknolojik yatırım için Bursa'dan daha farklı bir yer bulamazdı. Ama bir de küçük bir kesim var ki, Türkiye'nin yerli otomobil projesine sevinmiş görünüp, arkadan dolanıyor.

Bunların dayandırdığı 3 büyük argüman var:

Birincisi, yerli gibi görünüp tasarımının İtalya'da yabancı firmaya yaptırılmış olmasından tutun da, pilinde ve pek çok parçasında dışa bağımlı olacağımız iddiası,

İkincisi, maliyetinin yüksekliği nedeniyle iç ve dış pazarda rekabet gücünün zayıf olması ve,

Üçüncüsü de Gemlik'te kurulacak bölgenin birinci sınıf tarım arazi ve deprem riskinde bulunması.

İşte tüm bu soruları dev yatırımın Bursa'ya gelmesi için bir süredir sessiz sedasız çalışmalarda bulunan Gemlikli AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık'a sordum.

Dün enbursa.com'u ziyaretinde "Orası gerçekten ağaçlandırılmış yeşil bir alan mı?" dedim.

Gülerek önce şu tesbitte bulundu:

"Burası Gemlik Askeri Hara Bölgesi. Biliyorsunuz askeriyeye ait olan alanlar ağaçlandırılıp, yeşillendirilir. Böyle bir gelenek vardır. Doğal olarak toplumda da bu bölgenin yeşil alan olduğu ve fabrika ile sanayi bölgesine çevrilmesinin ne kadar doğru olacağı yönünde tepkiler var. Bunlar tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor."

Ardından bölgeyi anlattı:

"Toplam alan 4 milyon metrekare civarında. Kurulacak fabrikaya tahsis edilen alan 1 milyon metrekare. Biz geçen gün gittik, İl Başkanımız ve milletvekillerimizle beraber bölgede incelemelerde bulunduk. Size net olarak söyleyebilirim ki burası, yani 1 milyon metrekarelik alan tamamen sazlık ve çıplak arazi. Son 10 yıldır da atıl durumda. Hiçbir faaliyet ve tarımsal çalışma yok."

Zafer Işık, inceleme yaparken çekilmiş fotoğrafları ve videoyu da gösterdi. Hakikaten tarif ettiği alan çorak ve sazlık. Üzerinde ot dahi yok.

"Peki neden Gemlik?" sorusuna da şu cevabı verdi:

"Öncelikle Türkiye'nin en iyi liman bölgelerinden biri burada. Sonra maliyet anlamında avantajlı, çünkü kamulaştırmaya gerek yok. Arazi sanayi yeri için elverişli, kırık bir yapıda. Otoban giriş ve çıkışlarının kesiştiği bölgede. Lojistik firmalara yakın. Yine Bursa'nın otomotiv üssü olmasının getirdiği kalifiye işçi, usta ve mühendise sahip olması ile yan sanayinin merkezini teşkil etmesi."

Milletvekili Zafer Işık, yatırımın Gemlik'e yapılacak olmasının getireceği avantajları da sıraladı:

"Daha şimdiden Gemlik ve Bursa'da insanlarımız büyük bir moral ve motivasyona kapıldı. Cumhurbaşkanımızın, yerli otomobilin yerini Gemlik olarak açıklamasıyla Bursa büyük bir prestij sahibi oldu. Yatırım kısa sürelik bir çalışma değil. Uzun süreli bir çalışma ve sürekli de büyüyecek, kendini geliştirecek bir yatırım. Dolayısıyla istihdamdan tutun da banttan çıkacak otomobillerin satışından, rekabetine ve yan sanayisine kadar ciddi anlamda bir katma değeri olacak."

Milletvekili bu noktada bir rakam da verdi:

"Yapılan öngörüler yatırımın 200 bin kişiye ekmek kapısı teşkil edeceğini gösteriyor ki bunun dolaylı olarak bir milyonu kapsadığını da hesaba kattığınızda katkısı daha rahat anlaşılır."