Bursa
Açık
18.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Organize linç ekiplerine artık bir dur densin!

15 Haziran 2020 Pazartesi, 22:56

2 gün önce Vedat Muti sahte isim ve yeşil nokta işaretli hesaptan, tutuklu HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'a çok çirkin ve ahlaksızca bir paylaşımda bulunuldu. Bu paylaşımı yapan şahıs birkaç saat içinde emniyet güçlerince yakalandı. Önce HDP'li provokatör dendi, sonra da AK Parti sempatizanı, hatta bir belediye başkanının akrabası çıktığı ifade edildi.

Ne toplumsal ahlakla, ne gelenek görenekle, ne de inançla bağdaşmayan, bir kadını, bir anneyi hedef alan böylesine alçakça paylaşım, kimden gelirse gelsin asla kabul edilemez.

İşte bu noktada önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 11 Nisan 2020'de Güvenli İnternet Günü'nde Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (USOM) açılış töreninde yaptığı şu konuşmayı vermek istiyorum:

"Bir başka önemli sıkıntımız siber zorbalıkların çeşitleniyor ve artıyor olmasıdır. Özellikle sosyal medya bu anlamda tam bir çöplük, tam bir başıboş mecra haline dönüşmüştür. İnsanların taciz edildiği, dolandırıldığı, onurlarının kırıldığı, lince tabi tutulduğu, her türlü haklarının ihlal edildiği böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız. Gerçek hayatta suç olan her şeyin internet ortamında da aynı karşılığı bulması şarttır. Ülkemizi yalan haberin, iftiranın, hakaretin, dolandırıcılığın, provokasyonların adeta bir çığ gibi toplumumuzun üzerine çöktüğü bu kabus ikliminden çıkartmakta kararlıyız."

Kendi çapında bir sosyal medya kullanıcısı olarak, bu paylaşım ağlarının anında iletişimin sağlanması, çok yönlü haber, bilgi alınması, aktif, hareketli ve etkileşimi yüksek mecra olarak sosyal, siyasal, ekonomik hemen hemen her alanda sağladığı katkıyı tartışmaya açmak bile istemiyorum.

Ancak, Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi sosyal medya tam bir çöplük.

***

Olumlu yanının yanında bir de olumsuz tarafı var ki, işte o karanlık tarafı adamı ipe götürmekle kalmayıp, kötü kullanımda toplumları anında sokağa dökebilecek, iç karışıklığa yol açabilecek büyük algı operasyonu yapacak güçte. Kaldı ki şu pandemi sürecinde sık sık karşımıza çıktı. Okyanus ötesi hesapların, ülkemizdeki kripto FETÖ'cülerle ve onlara bilerek ya da bilmeyerek destek çıkan sol tandanslı hesaplarla hükümete yönelik pek çok kez operasyon çekilmeye çalışıldı.

İçişleri Bakanlığı, bu konuda teknik ve bilgi donanımına sahip olduğu için anında hesapları açığa çıkarıp yakaladı. Bunların içinde "Ankara Kuşu", "Türkiye'de saat kaç oldu" gibiler en başta gelenlerdi.

Sahte hesaplar ile açılmış, sahte resim, sembol kullanılarak veya robot hesaplarla yönetilen büyük bir trol kitlesi sosyal medyada hakimiyetini kurmuş durumda. Organize linç ekipleri gibi çalışıyorlar.

İşte bu troller dönem dönem Vedat Muti hesabında olduğu gibi ahlaksızca, hayasızca insanları taciz edebiliyorlar. Burada siyasi figür olduğu için Başak Demirtaş'a saldıranlar anında bulundu ama bir de saldırıların karşılıksız kalanları var ki işte asıl sorun da burada... Denetimsizlik...

***

Sadece trol hesaplar değil, sözüm ona kendini gazeteci olarak gösteren ama ürettiği yayının gücü yerine kendi sosyal medya hesaplarından ahlaksızca vuran, saldıranlar da var. Yalan haber, iftira, hakaretle insanların saygınlığıyla oynayan, onurunu zedeleyen ve lince tabi tutan bu hesaplar da başıboş köpekler gibi sağa sola saldırmaya devam ediyorlar.

Bilgi yok, fikir yok, sosyal ya da bilimsel bir analiz yok, tespit yok, değerlendirme yok. Kişisel veya siyasi hırs ve rant maksatlı küfür, hakaret, belden aşağıya ahlaksızca itham içeren paylaşımlarını kurnazlıkla hukuki boşluklardan yararlanarak çoğu kez de imalarda bulunarak yapıyorlar. Bu ahlaksızlardan Bursa'da da pek çok isim var.

Bu yaptıklarının adı, ne gazeteciliğin basın özgürlüğüyle ne de düşünce ve ifade özgürlüğü ile bağdaşır. Fikir üretmek yerine sadece küfür üretiyorlar. İnsanlarla dalga geçmenin, onurlarıyla oynamanın matah bir iş olduğunu sanıyorlar. Oturdukları yerden çamur atıyorlar, kendi paçalarından akan çamura bakmadan...

O yüzden bu çöplüğün bir an evvel temizlenmesi gerekiyor. Her önüne gelen, her sosyal medya hesabı olan ve de en kötüsü ben gazeteciyim diyerek elindeki kalemi insanları çizmek için kullanan bu ahlaksızlar, acizler, organize linç ekipleri için çok acilen bir hukuki düzenlemeye gidilmeli. Meclis'ten bir türlü çıkarılamayan internet yasası ile sosyal medya düzenlemelerini içeren yasalar bir an evvel çıkarılsın ki, basın da sosyal medya da siyasete, hükümete, insanlara, iş adamlarına, kadınlara, çocuklara ayar vermeye çalışan müptezellerden kurtulsun...