Bursa
Parçalı Bulutlu
19.8°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Okullar açılsın mı açılmasın mı?

11 Ağustos 2020 Salı, 20:00

Her siyasi ve sosyal tartışmada olduğu gibi "okullar açılsın mı açılmasın mı?" tartışmasını da polemik düzeyine getirmiş bulunuyoruz. Açılmasın diyenler, çocukların ve gençlerin daha çok taşıyıcı olmasından endişe duyuyor, açılsın diyenler ise eğitime ara verilmesinin yanlışlığını gerekçe gösteriyor.

Her iki taraf da kendine göre haklı, ama şöyle bir durumla da karşı karşıyayız. 1 Haziran'dan itibaren AVM'ler, restoranlar, cafeler, eğlence yerleri, tiyatro, sinema salonları ve oteller açık, hatta 1 Haziran'dan itibaren anaokulları da açık.

İşte bu minvalde sormak lazım:

"Sahillerde, çarşıda pazarda, toplu mekanlarda çocuklar ve gençlerimiz rahatça dolaşırken tehlikeli olmuyor da, okulların açılması mı tehlikeli oluyor?"

Sorunun cevabını dün Bursa'nın eğitimdeki marka isimlerinden Sınav Okulların Sahibi Gıyasettin Bingöl verdi.

'EĞİTİME ARA VERMEK FELAKET'

Öncelikle bu açılsın mı açılmasın mı tartışmasına bir eğitimci olarak anlam veremediğini söyledi.

Dedi ki:

"Çanakkale Savaşı'nda kimine göre 90 bin kimine göre 200 bin insanımız şehit oldu, o dönemde okullar açıktı. 17 Ağustos depreminde sadece 19 gün kapalı kaldı, sonra yine açıktı. Benim anlayamadığım çocuklarımızı eğlence yerlerine gönderirken tehlikeli olmuyor, okula gönderirken mi tehlikeli oluyor? Bu virüs sadece okullarda mı bulunuyor? Biz her türlü mücadeleyi ancak eğitimle çözebiliriz. Okulları kapatıp, eğitime ara vermek felakettir."

Bingöl, Avrupa'da Almanya örneğini de verdi:

"Avrupa ülkeleri de pandemide bizim gibi içine kapandı, ama hiçbiri okulları bu düzeyde kapatmadı. Almanya'da sadece 15 gün kadar eğitime ara verildi. Bizde bir tartışmadır almış başını gidiyor. Okulları kapatıp, eğitimi online yapmak toplumsal anlamda virüsle mücadeleyi başarıya götürecekse tamam hep beraber kapatalım. Ama çaresi bu değil."

Bingöl, konunun özel okul veya devlet okulu olmadığını da söyledi:

"Sorun burada özel okullar da değil ayrıca. Devlet okullarımız için de geçerli. Ve ülkemizde pek çok bölgede pek çok ailede hala bilgisayar, internet yok. Yani uzaktan eğitimin fiziki alt yapısı yeterli değil. Özel okullar zaten açık, yaz okulları, anaokulları uzun süredir açık, buralarda daha riskli bir durum yaşanmadı."

Bingöl, bu kısımda bir parantez açtı:

"Ayrıca özel okullar da zaten sınıflar 10-11 kişi, tüm teknik imkanlar da mevcut. Devlet zaten önlemler ve tedbirler almış, sıkı sıkı uyguluyor, denetliyor. Devlet okullarında da öyle. Taşımalı sistem kalktı. Şimdi her köye devlet öğretmen gönderiyor. Devlet okullarımızın fiziki durumları da iyileştirildi. Sınıf ortalamaları 20 öğrenci. Devlet de hazırlıklı, özel okullarımız da."

BURSA'DA 7 ÖZEL OKUL KAPANDI

Bingöl, okulların kapanıp eğitimin uzaktan dijital ortamda verilmesinin bir süre sonra eğitim sektöründe kaliteyi düşüreceğini, sürdürülebilir nitelikli eğitimin sekteye uğrayacağını, denetim ve disiplin mekanizmasının ortadan kalkacağını ve istihdamı da olumsuz etkileyeceğini söyledi:

"Bakın pandemiden dolayı 3 ay eğitime ara verildi, sadece Bursa'da 7 tane özel okul mali dengesi bozulduğu için kapanmak zorunda kaldı. Buralardaki nitelikli öğretmenlerin pek çoğu bir anda işsizlikle karşı karşıya kalırken, çocuklarımız da okullarından oldu. Biz ve diğer özel okullar öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi mağdur etmemek adına yeni sınıflar açarak olumsuzluğu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz ama, süreç bu şekilde devam ederse kapanan özel okulların öğretmen, öğrenci ve personelllerine yetişmemiz mümkün değil."

Gıyasettin Bingöl Hoca, bir konunun altını da önemle çizdi:

"Pandemiden en olumsuz etkilenen sektör eğitim sektörü. İçinde devlet okulları var, özel okullar var, sürücü kursları var, özel eğitim kurumları var, üniversiteler var. Toplamda 6 ay dükkanını kapatan tek sektör bizim sektörümüz. Yılın yarısı kapalı. Ne devlet dayanır, ne özel sektör."

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı takvim gereği özel okullar 15 Ağustos'tan, devlet okulları da 31 Ağustos'tan itibaren eğitim ve öğretime tam zamanlı başlayacaklar. Sabah ve akşam olarak 2'ye bölünecek eğitimde gerekirse hafta sonları da okullar da eğitim ve öğretime devam edilecek.