Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

O Vali 15 Temmuz kahramanı idi!..

12 Aralık 2019 Perşembe, 23:41

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığındaki yeni siyasi oluşum için resmi adım atıldı ve dün İçişleri Bakanlığı'na parti kurma dilekçesi verildi.

Henüz partinin tam adı ve kurucular kurulu açıklanmadı. Bugün açıklanması bekleniyor. Ancak Davutoğlu'nun partisinin isminin Gelecek Partisi olduğu dün ilk haber olarak geçti. Teşkilat yapısının da bürokrat ve akademisyen ağırlıklı olduğu yönündeki duyumlar vardı, dün bu duyumların da doğrulandığını söyleyebiliriz.

Zira;

Uzun süredir hazırlık çalışmalarını yürüten ekibin içinde Bursa'dan da 2 bürokrat kökenli milletvekili olduğunu biliyorduk.

Bunlardan biri Bursa'da Türk Telekom Bölge Müdürü olarak çalışan AK Parti 24. Dönem Milletvekillerinden Mustafa Öztürk, diğeri de yine aynı dönem milletvekillerinden ve eski Somali Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun.

Dün bu isimlere Bursa'nın da yakından tanıdığı biri daha eklendi. Eski Valimiz İzzettin Küçük. İzzettin Küçük'ün partinin kuruluş dilekçesini vermek için Bakanlığa giden 6 kişilik heyetin içinde yer alması dikkat çekerek, Bursa açısından da tam bir sürpriz oldu.

Çünkü İzzettin Küçük Bursa'da görev yaptığı dönemde 15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştiren vali olarak biliniyor.

Şöyle ki;

Küçük, Bursa Milletvekili, bir önceki İçişleri Bakanı Efkan Ala döneminde, 15 Temmuz darbe gecesinden tam bir buçuk ay önce Şanlıurfa'dan Bursa'ya atanmıştı. Darbenin başladığı saatlerde İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş kendisinin sözde sıkıyönetim komutanı ilan edildiğini söyleyerek, Bursa Jandarma Garnizon Komutanlığı'na gelip başta Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık olmak üzere hiç kimsenin içeri alınmamasını emrediyor. Kısa süre sonra Garnizon Komutanı Saldık, emrindeki askerlerle içeriye giriyor ve kendini sıkıyönetim komutanı ilan eden Yurdakul Akkuş'u tekme tokat dışarıya attırıyor. Ardından Vali Küçük'ü bilgilendiriyor. Vali de hemen Akkuş'un tutuklanması emrini veriyor.

İlçe Jandarma binasında gözaltına alınan Akkuş'un üst aramasında cebinden tüm Türkiye'deki darbeci subayların, yani sözde sıkıyönetim komutanlarının ve darbe sonrasında kamu kurumlarına atanacakların listesi çıkıyor.

İşte bu liste o akşam tüm darbecilerin tespitini sağlayan ilk belge olup, darbenin seyrini değiştiriyor. Ve Akkuş da o gece yakalanan ilk darbeci subay oluyor.

O gece Bursa'da yaşananları kısmen ben de biliyorum. Çünkü, darbe girişiminin başladığı ilk dakikalarda AK Parti Bursa İl binasına giden ilk 20 kişiden biriydim. Dönemin İl Başkanı Cemalettin Torun'un başkanlığında, odasında kriz ekibi oluşturuldu. Ve o gece Vali İzzettin Küçük'ün İl Başkanı Torun ve milletvekilleri ile nasıl bir birliktelik içinde sürekli iletişimde olduğunun da tanığıyım.

Ve yine gecenin ilerleyen saatlerinde sanırım gece yarısından sonra idi, il başkanlığına gelen "Darbeci subay yakalandı, cebinden de liste çıktı, Ankara'ya iletildi" yönündeki bilginin hepimiz üzerinde yarattığı o sevinci ve morali anlatmam mümkün değil.

Sonuçta o gece çok uzun bir gece idi ve bu ülke sokaktaki vatandaşından vatansever askerine, polisine, Valisinden Cumhurbaşkanına kadar ülkesi için büyük mücadele verdi.

Bugün eski Vali İzzettin Küçük, AK Parti içinden kopup yeni parti kuran ekibin kurmay takımı içinde yer almasıyla belki ilk etapta "bölücü, hain" olarak siyaseten linç kampanyasının içinde olacak, ama ne olursa olsun tarih onu, o gece devletinin ve milletinin yanında dimdik duran, devletin yetiştirdiği sadık, vefalı, milliyetçi valilerin içinde en başında yazacak.