Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

'Nefes Kredisi'ne en büyük destek BTSO'dan

24 Mart 2020 Salı, 22:53

Kısa adı TOBB olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Covid-19'un etkilediği iş dünyasına destek amacıyla gerek hükümet nezdinde gerekse de yerel bazda 360 Ticaret Borsası ve ticaret ve sanayi odaları ile yoğun çalışmalar yürütüyor.

Bunlardan biri de nefes kredisi.

Birkaç gündür bu konuyla ilgili gelişmeleri aktarıyorum.

Dünkü yazımda vardı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, TOBB Başkanlığında yürütülen çalışmalar doğrultusunda, geçen hafta açıklanan ekonomik istikrar paketine ilave olarak pek çok yeni destek düzenlemesinin devreye girmeye başladığını ve sürecin gelişimine göre daha da ek yeni desteklerin geleceğini söylemişti.

Matlı, bu sürecin olağanüstü durum olduğunu, o yüzden işletmelerin küçük-büyük ayakta kalması gerektiğini ve hükümet de, özel sektör de ve tabii ki bankaların da el birliğiyle kar mantığı düşünmeden gerekli desteğin gösterilmesi dönemi olduğunu da anlatmıştı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun sadece kendi üyelerinin değil, iş dünyası dışında kalan vatandaşın da bu sürede mağdur olmaması için bankalar nezdinde çalışmalar yürüttüğünü de...

Nitekim bu anlamda son iki gündür kamu ve özel bankalardan peş peşe hem iş dünyasına hem de tüketici kredilerine yönelik öteleme ve yeni yapılandırma haberleri geliyor.

Yine bu kapsamda KOBİ'lere yönelik "Nefes Kredisi"nde de yeni gelişmeler var.

BTSO'dan dün aldığım bilgiye göre;

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bütün oda başkanlarına nefes kredisi için ne kadar taahhütte bulunabileceklerini içeren bir talep yazısı gönderdi.

Dönüşler sonrasında en yüksek rakamın BTSO'dan gittiği belirtildi. BTSO'nun bir önceki nefes kredisinde de en yüksek kredi talebi sağlayan oda olarak üyelerinin yanında olduğu söylenirken, kredi miktarı hakkında bilgi verilmedi.

Benim üzerinde en çok durduğum ve günlerdir dile getirdiğim "bu krediden binlerce işletmenin sırf kredi kartı düzensiz ödemesinden" dolayı yararlanamadığı yönündeki sıkıntının da TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun önündeki konu olduğu belirtildi. Hisarcıklıoğlu'nun bankalarla daha esnek davranılması yönünde görüşmeler yaptığı söylendi.

BANKALAR BİRLİĞİ'NE SESLENİYORUM

İşte tam bu noktada Bankalar Birliği'ne seslenmek istiyorum.

"Evet, ülke ekonomimiz son 2 yıldır kırılgan bir dönemden geçti. Tam toparlanmaya başladık ki şimdi de salgın hastalık yüzünden ekonomimiz tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ağır yara altında. Hükümetimizin kaynakları sıkıntılı. Bu dönem daha önceki ekonomik kriz dönemleri değil, olağanüstü hal içeren seferberlik anları. Her yıl en çok vergi veren ve en çok kazananlar listesinde hep bankalar olarak siz yer aldınız. Bu dönemde elinizi taşın altına koyun, karınızdan zarar etme pahasına da olsa küçük, orta ölçekli işletmelere gerekirse sıfır faizli ve en az 6 ay sonra geri ödemeli kredi musluğunu açın. Bu işletmeler piyasaların canları. Unutmayın bu canlar yoksa siz de yoksunuz."

İRFAN BAŞKAN'DAN TEPKİ

Sokağa çıkmayın yasaklarına genelde büyük kentlerde uyulmaya başlandı diyebiliriz. Ama Bursa'da pek uyulduğunu söyleyemem. Her ne kadar kentin alışveriş merkezi Kapalıçarşı, Açık Çarşı başta olmak üzere diğer semtlerindeki AVM'ler, cafeler ve mağaza gibi işletmeler kapalı olsa da yine insan kalabalığı dikkat çekiyor.

Dün Orhaneli eski Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu aradı.

Çok kızgındı:

"Dışarıda tehlike var, hem kendinizi hem de yakınlarınızı tehlikeye atmayın, bu ölümcül salgın hastalık deniyor, ama gel gör bizin insanımız umursamıyor. Bugün bir ay önce geçirdiğim operasyon nedeniyle doktoruma kontrole gitmek için çıktım. FSM'den geçtim. Bir göreceksin normal zamandaki gibi araç trafiği ve insan kalabalığı vardı. Cafeler kapalı olduğu halde bu kadar insanın günün ortasında o caddede ne işi var anlamıyorum."

Yetkililere de seslendi:

"Bu memleketin sahibi yok mu? Bu insanları lütfen belediyeler ve kamu görevlileri başta olmak üzere uyarsınlar."