Bursa
Parçalı Bulutlu
24.6°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Merak ediyorum, Bursa olarak hazır mıyız?

24 Şubat 2020 Pazartesi, 22:56

Bir taraftan doğudan batıya kadar bir deprem fırtınasının içine girdik. Beşik gibi sallanıp duruyoruz. Diğer taraftan en güçlü devletlerin dahi korktuğu ve önüne geçemediği 'korona virüs' salgını İran'dan sonra Irak'a da sıçradı.

Peki, her ikisinden de kaçış olmadığına göre bir gazeteci olarak merak ediyorum ve bilgilendirilmek istiyorum. Bursa ölçeğinde hazırlıklı mıyız?

Bursa Valiliği'nin koordinatörlüğünde olası deprem ve salgın hastalık için ön bir çalışma yapıldı mı? Yoksa yapılıyor mu? Ya da yapılacak mı?

Evet, İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Elazığ ve ardından Van depremlerindeki hızlı refleksi ve sonrasında yaptıkları çalışmalar deprem sonrası yaraların sarılması açısından büyük gelişme.

De...

Kabul etmek gerekir ki, bu bölgelerdeki risk alanı hemen hemen yüz km. ile sınırlı idi. Uzmanların 7 ve ötesi büyüklüğünde her an olabilir diye bekledikleri büyük Marmara depreminde risk alanı daha geniş coğrafyayı kapsayacağı için devletin buraya vereceği destek, bir Elazığ'daki gibi güçlü olamayacağından hareketle Bursa olarak kendi kendimize yetebilecek güç ve yetenekte miyiz?

İRAN'DA OLDU, BİZİM CANIMIZ YANDI

Örneğin, son deprem bizim yine ne kadar hazırlıksız olduğumuzu gösterdi.

Merkez üssü İran'ın Hoy kentinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İran'da can kaybı olmadı. Ama bizim Van'ın Başkale ilçesinde 9 vatandaşımız hayatını yitirdi.

Neden?

Cevabını bir TV kanalında dinlediğim Deprembilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi, İTÜ Maden Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan verdi.

Dedi ki:

"Bu büyüklükteki depremin Türkiye Cumhuriyetinde öldürücü olması utanç vericidir. Buradaki halkımızın oturdukları yapılar 3 bin 500 yıl önceki Hitit dönemindeki yapılardan daha kötüdür."

Peki, Bursa' da yapı stoğu hangi durumda? Yapı niteliği nasıl?

İMO'nun kongre sürecinde bu soruyu taraflara yönelttiğimde "Tam bir envanter yok" cevabını almıştım. Yine Elazığ depremindeki büyüklüğün Bursa'da olması durumunda can kaybının binlerle ifade edileceğini de. Ve yine ilçeler ile özellikle dağ köyleri ve ova köylerindeki köy evlerinin durumu nasıl? Elazığ ve Van'ın köylerindeki gibi mi?

Yollarımız, köprülerimiz dayanıklı mı? Toplanma alanlarımız duyuruldu mu?

Hiçbir bilgimiz yok!

Maalesef Bursa, Bursa merkezli ve gerekse de İstanbul, Yalova merkezli 6 ve üzeri büyüklüğündeki bir depreme karşı hiç hazırlıklı değil. Bu konuda ev ödevini yapamadı.

Yapamadı da, Bursa Valiliği ve belediyelerimiz deprem sonrası çalışmalarda ev ödevine hazırlıklı mı? Bursa Valiliği'nin koordinatörlüğünde ön hazırlık için olası bir kriz masası kuruldu mu? Deprem provası yapıldı mı?

Tabii aynı durum korona virüs salgını için de geçerli.

Kentte vakaların görülmesi durumunda halk olarak bizler ne yapacağız? Sağlık Müdürlüğü bu konuda gerekli ön hazırlıkları yaptı mı? Sağlık Müdürlüğü nasıl bir karantina işlemi uygulayacak? Yeterli miktarda maskemiz var mı? Nerelerden temin edilecek? Karantina durumunda hangi hastaneler karantina hastanesi olarak görev verecek? Ulaşım nasıl sağlanacak?

Gerçekten merak ediyorum bu 2 riskli konuyla ilgili olarak Bursa Valimiz şiir paylaşımlarına ilave olarak olası bir bilgilendirme paylaşımında bulunacak mı