Bursa
Açık
18.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Mehmet Tunçak, il başkanlığı için ne dedi?

17 Aralık 2019 Salı, 23:35

AK Parti'de kongre süreci devam ediyor ya, 9 il başkanı ile 50'ye yakın ilçe başkanının görevden alınması ve bu değişimin önümüzdeki süreçte de devam edeceğinin açıklanması Bursa'da da il başkanlığı üzerinde spekülasyonları ortaya çıkardı.

Henüz ortada Bursa İl Başkanı'nın alınacağına dair kesin bilgi ve emare olmamasına, olma ihtimalinin de azlığına rağmen AK Parti kulislerinde bir kaç isim olası il başkanlığı için dillendiriliyor.

23. Dönem Bursa Milletvekili, AK Parti'nin 2. Bursa İl Başkanı ve AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak da bunlardan biri.

Hatta içlerinde siyasi olarak en güçlüsü.

Halen parti genel merkezinde görev alması ve Bursa kamuoyunda da yüksek oranda tanınırlığa sahip olması siyaseten avantajlı duruma getiriyor. Üstelik parti teşkilatıyla, iş dünyası, STK'lar ve basınla sürekli işbirliği halinde olması, Bursa sorunlarının çözümüne koyduğu katkı onu kendiliğinden kamuoyunda hep önde tutuyor.

Dünkü Bursa ziyaretinde de Bursa'nın yeni dijital medyası en.bursa.com'da konuğumuzdu.

Yerel ve genel siyasetten, ekonominin içinde bulunduğu duruma kadar pek çok konuda konuştuk.

Tabii il başkanlığı iddialarını da...

Bu konuda özel bir çalışması olmadığını biliyorum. Dün de yeniledi:

"Benim il başkanı olayım diye bir derdim yok. Hali hazırda parti genel merkezinde bir görevim var. Bu iddialar benim de kulağıma geliyor, tamamen benim dışımda bir yakıştırmadan ibaret."

Tunçak, Bursa teşkilatı açısından da şunu söyledi:

"Kongreler değişim ve yenilenmenin, bayrak devir tesliminin yapıldığı yerlerdir. Bizim partimiz her dönem yenilenmeye açık olmuştur. Bursa ölçeğinde değerlendirirsek, her genel seçimlerde milletvekillerinin 4'te 3'ünü, yerel seçimlerde belediye başkanlarının bir ikisi dışında tamamını, il ve ilçe kongrelerinde hem başkan hem de yönetimler düzeyinde hep yenilenme olmuştur. Bu kongre sürecinde de görev devir teslimleri devam edecek."

"Peki ya Bursa?" diye ısrarlı soruya da şu cevabı verdi:

"İl Başkanı değişecek mi? Bana da en çok sorulan bu. Bu benim veya genel merkezin tek başına vereceği bir cevap değil. Bizim partimizde belirli kurallar ve sistem işleyişi vardır. Süreç başlarken genel merkezde teşkilat başkanımız milletvekillerini topladı, onlardan il başkanlığı hakkında görüşlerini aldı. Bütün milletvekilleri kendisiyle çalışmaktan memnun olduğunu söyledi. Ardından partinin belli akil adamlarıyla ve belediye başkanlarıyla, ilçe başkanlarıyla görüşüldü. Ve yine genel merkezden illere kimliği açıklanmayan arkadaşlar görevlendirildi. Bursa'ya da gönderildi, halkın içinde, STK'larda, iş dünyasında, kahvehanede, sokakta teşkilatların nabzı tutuldu ve halen bu görüşmeler devam ediyor."

Bursa'nın Ankara'dan görüntüsünü de şöyle çizdi:

"Ankara'dan Bursa nasıl görünüyor diye sorarsanız, söyleyeyim. Milletvekilleriyle, belediye başkanlarıyla, ilçe başkanlarıyla ve yönetimlerle uyumlu bir birliktelik görüntüsü hakim. Bursa, sorun çıkaran iller içinde yer almıyor."

Doğru bir tespit, ama siyasette bazen görüntüler yanıltabiliyor ve de dengeler anında değişebiliyor.

Tunçak, kongre sürecinde bir konuya da dikkat çekti:

"Kongre sürecinde kapsayıcı ve kucaklayıcı olmak zorundayız. Kırmadan, dökmeden, dışlamadan bu süreci sağlıklı götürmeliyiz. Çünkü alternatiflerimizin olduğu bir sürece giriyoruz."

Kendisine son olarak yeni kurulan ve kurulmakta olan partilerin tabanda güçlü olup olmayacaklarını da sorduk.

Verdiği cevap şu oldu:

"Genel Başkan Yardımcımızın söylediği bir cümle ile yanıtlayayım. Onların ne yapacağından ziyade biz ne yapacağız? Biz siyasi olarak alanı doldurursak onlar başarılı olamazlar."