Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Kraliçe'ye Kur'an okuyan Hoca'dan net cevap: "FETÖ ile bağlantım yok"

21 Ocak 2020 Salı, 23:20

Geçen hafta ünlü tarihçi İlber Ortaylı Hoca katıldığı bir TV programında öyle bir iddia ortaya attı ki "Tam 12 yıl sonra neden bunu yaptı?" dedirten şaşkınlığa yol açtı.

O iddia şöyle idi:

"İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Kur'an dinlemek istemiş. O zamanki Bursa Valisi Şahabettin tutup oraya kendi arkadaşını seçti. İlahiyat Fakültesi hocası diye. Ben hayatımda bu kadar kötü Kur'an okuyan, tövbe estağfurullah, bir garip makam filan yok bize hiç uymuyor... Ve ekşidi Kraliçe'nin suratı onu bile belli etmedi. Böyle bir gaf yapıldı yani."

Hoca'nın kötü Kur'an okudu dediği kişi dönemin İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'dı.

Ben de konuyu işlerken İlber Ortaylı Hoca'nın aslında Mehmet Emin Ay'ın güzel okuyup okumaması veya üslup, makam bilip bilmemesi değil, farklı bir mesaj kastının olduğunu yazmıştım. Çünkü kendisi konuşmasında ilginçtir özellikle 'kayda geçirilmesini istiyorum' vurgusunu yapmıştı.

15 Şubat'ta yayınlanan yazımda demiştim ki:

"Tahmin ettiğim kadarıyla hoca bunu bilerek yaptı. Bir yerlere mesaj gönderdi. Belki de yargıda devam eden bir dosyaya katkıda bulunmuş olabilir. Veya yeni bir dosyanın açılmasını sağlamış olabilir. 'Kayırılma var' dedi, 'arkadaşı' dedi. Vs... farklı bir durumu kastetti."

Sonra ben de şöyle bir detay aktarmıştım:

"Emin Hoca, 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç saat önce yani mesai bitiminde saat 17.00 gibi İl Müftülüğü görevinden istifa ettiği dilekçesini Bursa Valiliği'ne sundu ve o andan itibaren de telefonlarını tamamen kapattı. Çünkü darbe girişiminin başladığı ilk andan itibaren ben AK Parti İl binasında idim ve kendisine o gece tüm uğraşlara rağmen ulaşılamadı. Bu bir tesadüf mü?"

Halen UÜ. İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, yazım üzerine aradı ve cevap hakkını kullanmak istediğini söyledi. Uzun bir açıklama yazısı gönderdi.

İlgili bölümlerini aktarıyorum:

"Merak etmeyiniz ve emin olunuz, bahsini ettiğiniz bir 'dosya açılmasını' gerektirecek bir geçmişim ve FETÖ ile herhangi bir bağlantım yok!.. Sadece sebebini bilmediğim bir 'çekememezlik' duygusuyla davranan birtakım kimselerin şahsıma yönelik bitmeyen ve zaman zaman ortaya çıkan itham, iftira ve yalanları var!.. O kişilerin sarıldıkları sadece bir argüman var ellerinde... '15 Temmuz'da istifa etti.' Halbuki gerçek, tamamen talihsizce yaşanan bir tesadüften ibaretti. Sağlık gerekçeleri sebebiyle görevimden ayrılma arzusunda olduğuma dair bilgileri dahilinde (dönemin İl Başkanı Cemalettin Torun'u kastediyor) 18 Temmuz'dan itibaren görevimden ayrılarak tedavi sürecine devam etmek ve sonrasında üniversitemdeki görevime dönmek istediğimi ifade ettiğim bir dilekçeyi Diyanet İşleri Başkanlığına iletmeleri talebiyle Valiliğe sunmak üzere imzalamıştım. Ama bu dilekçe, yaşanan menfur darbe teşebbüsü sebebiyle hiçbir zaman işleme alınmadı zaten...

"... Sizin yazdığınız, 'Çünkü darbe girişiminin başladığı ilk andan itibaren ben AK Parti İl binasında idim ve kendisine o gece tüm uğraşlara rağmen ulaşılamadı.' ifadelerine gelince... Bu bilgi de doğru değildir. Çünkü 15 Temmuz günü telefonum hiçbir zaman kapalı değildi. Şehreküstü Müftülük Lojmanında oturduğum için meydana ilk inenlerden biriydim. Bana ulaşan dönemin AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun'un, camilerden salâ okunması talebine, Diyanet İşleri Başkanlığından da talimat aldığımızı ve o anda Şehreküstü Camiinde bu işi organize ettiğimi bildirdim. Bursa Ulu Camii Müezzini Bilal Aydın'ı arayarak talimat verip Ulu Camii'nden merkezi sistemle okunan salalardan önce Şehreküstü Camii'nde müezzin izinli olduğu için İl Vaizi Mustafa Bülbül'e salâ okutan da bendim."

Her gazeteci veya köşe yazarı yapmaz, ama Mehmet Emin Ay Hoca'nın şahsıma yönelik nazik sitemini de aktarayım ki meslek etiğini yerine getirmiş olayım:

"Durum gerçekte böyle iken siz telefonlarımın kapalı olduğunu ve bir daha bana ulaşılamadığınızı söylüyorsunuz... Benim o akşam meydanda olduğuma şahitlik edebilecek nice kimseler varken nedense bu konu ters yüz edilerek sunuluyor ve belki de aldığınız bu yöndeki bilgiyi siz de olduğu gibi aktarıyorsunuz, bilemiyorum."