Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Köylülerden alınan paralar nereye gidiyor?

04 Ocak 2020 Cumartesi, 23:34

Daha önce de yazdım. Lakin ben de artık işin içinden çıkamadım. En sonunda şu karara vardım:

Bu olayda birileri fena halde kandırılıyor, dolandırılıyor.

Nasıl mı?

Önce konuyu kısaca aktarayım.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Ankara'da İçişleri Bakan Danışmanı Harun Akın'ı ziyaretimde Soğukpınar Köyü Muhtarı Mehmet Şirin'le karşılaştım. Kendisi Bakan Süleyman Soylu ile beraber AK Parti'ye geçen ekibin içinde yer alır. Sohbetimizde dağ köylülerini son derece üzen bir durumdan bahsetti:

"Biz dağ köylüleri olarak Uludağ'daki Milli Parklar sınırı içinde kalan kendi arazilerimize parayla giriş çıkış yapıyoruz. Günde birkaç defa geçiş yaptığımız oluyor ve her defasında para ödüyoruz. Bu devletin büyük bir ayıbı".

Soğukpınar Köyü ile beraber dağın yamaçlarındaki Kirazlı, Bağlı ve Süleymaniye köylerinin arazilerinin büyük bölümü, meraları Milli Park Bölgesi sınırları içinde kalıyor. Köylüler 1.5 yıl öncesine kadar hayvanlarını otlatmak veya tarlalarını ekip biçmek amacıyla paralı geçiş uygulamasının yapıldığı elektronik kapıdan özel izinle ücretsiz geçiş yapabiliyorlardı.

Ancak, Bölge Müdürlüğündeki yönetim değişimiyle beraber bu ücretsiz uygulamaya son verildi. Kriz de buradan çıktı. Ben bu uygulamayı yazdıktan sonra Milli Parklar Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı ile Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, uygulamanın köylüleri kapsamadığını üstüne basa basa belirtirken, 4 köy muhtarı ısrarla "Yalan söyleniyor, bizlerden para alınıyor" dediler. Hatta kapıda kesilen makbuzu da gösterdiler.

Sonra bu meseleyi CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu soru önergesi ile TBMM'ye taşıdı.

Geçen hafta o önergeye Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yazılı cevap geldi.

Deniliyor ki:

"Bakanlığımızca her yıl yayınlanan Korunan Alanlar Ücret Tarifesi Uygulama Usul ve esasları kapsamında Milli Park sınırları içinde kalan köylerde yaşayan yöre halkından ücret alınmayacaktır" hükmü bulunmaktadır. Söz konusu köylere ulaşmak için Uludağ Milli Park'ından geçme zorunluluğu olanlardan, Milli Park alanında iş yeri bulunanlardan ve Milli Park içerisindeki izinli alanlarda hayvan otlatmak için giriş yapan köylülerden Milli Parka giriş ücreti alınmamaktadır."

Bakanlığın soru önergesine verdiği cevap yazısının en sonunda da "Konuyla ilgili köy muhtarlarının bilgileri bulunmaktadır" notu bulunuyor.

Hemen Soğukpınar Köyü Muhtarı Mehmet Şirin'i aradım. Köy muhtarı ve köylüler olarak ücretli giriş çıkışın devam ettiğini söyledi ve ayrıca "Beni ne bakanlıktan, ne de Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'nden kimse arayıp bilgilendirmedi. Yazılı da bilgi gelmedi" dedi.

Akabinde Bağlı Köy'ü muhtarını da aradığını söyledi ve O'nu da muhtar olarak hiçbir yetkilinin ücretsiz giriş çıkış yapabilirsiniz noktasında kendilerini bilgilendirmediklerini ifade etti.

Durum bu. Bakanlık köylülerden hiçbir şekilde para alınmıyor diyor ama köylüler de ısrarla

"Her geçişte para ödüyoruz" diyorlar. Başta da belirttiğim gibi ortada müthiş bir kandırmaca var. Artık ben burada iyi niyet ve ya ihmalkarlık gibi masumane bir gerekçe görmüyorum. Ücretsiz geçiş sağlandığı milletvekiline yazılı olarak ifade edildiği halde bırakın köylüleri, köy muhtarları bile para ödüyoruz diye açıklama yaptığına göre insan artık bu durumda "Milli Parklar sınırında alınan bu paralar nereye gidiyor? Kimin cebine giriyor?" diye de sormadan edemiyor.

BURSASPOR İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ ADIMI

Küme düşen Bursaspor için elini taşın altına koyan isimlerin en başında gelen Bakan Faruk Çelik birkaç gün önce bana yaptığı açıklamada Bursaspor'da artık şahsi meseleler, çıkarlar kenara bırakılıp, "Bursaspor için bir güç birliği, bir konsensüs, bir lobi" kurulması gerektiğini söylemişti.

Dün sabah o adım bir nevi atıldı diyebiliriz. BTSO Başkanı İbrahim Burkay'ın öncülüğünde Bursa Valisi Yakup Canbolat, Başbakan eski Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursaspor Başkanı Mesut Mestan kameralar karşısına geçip, yarından itibaren Bursaspor için yardım kampanyasının startını vereceklerini söylediler.

Toplantıya bilgi eksikliğinden dolayı katılamadım. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın zaten Bursaspor'a yönelik desteği tartışılamaz. Grup içinde daha çok eleştirilerin odağında olan BTSO idi. İbrahim Burkay'ın Bursa'nın tepe yönetimini bir araya getirmesi iyi niyetli, samimi bir girişim olarak değerlendirilebilir, ama edindiğim izlenim kampanyanın Bursaspor'un içinde bulunduğu mali katkıyı önemli ölçüde rahatlatacak bir çalışmanın beklentisinin çok gerisinde kalacağı yönünde. İnşallah BTSO çatısı altındaki iş adamlarını kampanyaya motive edebilirler!..