Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

'Korunuyor' imajına cevap: 'Kimse bu devletten üstün olamaz'

24 Haziran 2020 Çarşamba, 22:47

Annem 65 yaş üstü pandemi süresince "hayatı eve sığdıran" sade bir vatandaş. Siyasetle alakası sadece TV ve elindeki tabletteki haberlerden, bir de küçük esnaf olduğu için dükkanının bulunduğu muhitteki esnaftan duyduklarından ibaret. Daha benim yazılarımı okuduğunu bilmem. Ama son 10 gündür en iyi takipçim oldu.

Çünkü elinde tablet, sürekli "enbursa.com"da.

Sitenin haberlerini bile benden daha iyi takip ettiğini söyleyebilirim. Benim de yazılarımın yayın saatini iple çekiyor. Çünkü endişe duyuyor.

Ve her görüşmemizde sıkı sıkı tembih ediyor:

"Aman kızım girme bu konulara, yine yazmışsın. Yazma diyorum. Başka şeyler yaz. Bak corona var. O'nun arkası çok kuvvetli diyorum sana."

"Anne, sen nerden biliyorsun?" diye takılıyorum.

"Kızım herkes öyle söylüyor. O'nun arkasında çok büyük destekçileri varmış."

"Anne, hangi güçlermiş bunlar?" diyorum, bu sefer kızıyor.

"Girme diyorsam, girme. Bırak, yazma onu. Bak, enbursa.com'da günlerdir fetö, metö bağlantılarını gösteren belgeler var, iş adamlarını tehdit ettiği yazıyor, ama hala elini kolunu sallayarak geziyor. Koskoca bakana bile neler yapıyor. Çamur atıyor, senin partin sahiplenmiyor. O'nun yerine seni linç ederler." diyor.

***

Önceki gün de AK Parti'nin eski il başkanlarından biriyle görüşüyordum.

O da buna benzer yorumda bulundu:

"Cennet Hanım, bugüne kadar bu adamın pisliklerini, rezilliklerini, bağlantılarını biliyorduk, duyuyorduk. Ama kimse cesaret edip bunları yazamıyordu. Mahalleye bir deli lazımdı. O deli de sizin enbursa.com oldu. Bursa'da konuşulanları belgeleriyle verdiniz. Bursa medyasının en güçlü gazetesi Olay'da TMSF döneminde gazeteyi nasıl zarara uğrattığını, FETÖ'ye nasıl destek çıktığını belgeleriyle ortaya koydu. Ama adam hala dışarıda ve üstelik toplumdaki FETÖ algısına rağmen vurdumduymaz çirkefliğine, ona buna rezilce sataşmaya devam ediyor."

AK Parti'nin eski il başkanı devamında da;

"Kendini AK Partili diye tanıtıyor. Değil AK Partili falan. Disiplin yoluyla partiden ihraç edildi. Reis'e yaranmak için gazetesinin logosuna Cumhurbaşkanı'nın resmini koydu. Bunların hepsi kılıf. Bizim AK Partililer de yıllarca 'aman bana dokunmasın' diye alttan alta en büyük desteği verdiler. Çok tehlikeli bir adam. Hala partinin güç odaklarından beslendiğine inanıyorum. Arkasındaki güç nasıl bir güç ise dokunulmuyor" dedi.

Biri sade sokaktaki vatandaş, diğeri iktidar partisinin eski il başkanı ve kente mal olmuş bir siyasetçisi. İlginçtir ikisinin de enbursa.com'un son 10 gündür kripto FETÖ'cü başlıyla yayınladığı belgelere, bilgilere, iddialara konu olan şahsa yönelik değerlendirmeleri aynı.

Ve bu yorumları sadece bu iki şahıs yapmıyor. Birkaç gündür aynı tepkileri, aynı soruları çevremde kimi görüyorsam onlardan da alıyorum.

İşte, toplumda "korunuyor, arkası kuvvetli" imajının yerleştiği bu durumu dün tesadüfen bir yerde denk geldiğim "derin" isimlerden bir tanıdıkla konuştum.

Dedi ki:

"Bizim 2 bin yıllık bir devlet geleneğimiz var. Bu devletin bir kurumsal hafızası, aklı, vicdanı ve gücü var. Hiçbir şey gizli kalamayacağı gibi, kimse de devletten üstün ve güçlü değildir. Kimin kimle ne bağlantıları var, nerde ne yapmış, bu devlet atılan her adımı iyi bilir, takip eder. Her şeyin bir vakti, zamanı vardır. Ve kimsenin yaptığı yanına kalmaz..."

Sanırım bu cevap yeterlidir!..