Bursa
Açık
32.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Komşuya başkan dayanmıyor! Bugün yine seçim var...

05 Mart 2020 Perşembe, 23:05

"Bizim Yalova'nın Belediye Başkanı koltuğu ahlı. Kimseye yar olmuyor!.."

Bunu ben söylemiyorum. Yalovalılar söylüyor. Artık kanaat getirmişler. Kim oturursa otursun bu koltukta uzun süre kalamıyor.

30 Mart 2014 seçimlerinde AK Parti 1 oy farkıyla belediye başkanlığını kazanınca CHP itiraz etmiş, yeniden sayılan oylar sonucu 6 oy farkıyla başkanlık CHP'ye geçmişti. Bu sefer de AK Partililerin yaptığı itirazla YSK seçimleri iptal ederek yenilenmesine karar vermişti. 6 ay sonra yenilenen seçimlerde CHP'nin adayı Vefa Salman 800 oy farkıyla belediye başkanı seçilmişti.

Vefa Salman için aynı zamanda iyi bir Bursalı diyebiliriz. Çünkü liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde tamamlamış. 1.5 yıl önce CHP'li Mustafa Bozbey'in kızının BUTTİM'deki nikahını da Salman kıymıştı.

2019 yılı seçimlerinde de aynısı oldu. CHP'nin adayı Vefa Salman, 28 bin 796 oyla yeniden belediye başkanı seçilirken, Cumhur İttifakı'nın adayı AK Parti'li Yusuf Ziya Öztabak, 28 bin 183 oyla kıl payı başkanlığı kaçırmıştı.

Dedik ya, bu koltuk oturana hayırlı gelmiyor diye...

Bu sefer de bir ay önce Yalova Belediyesi'nde muhasebe servisinde çalışan Reşat Elgin adlı memurun zimmetine yüklü miktarda para geçirip ortadan kaybolmasıyla başlayan yolsuzluk soruşturmasında önce Reşat Engin yakalandı, ardından onunla irtibatlı olduğu iddia edilen Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç tutuklandı.

Ve bir hafta önce de Belediye Başkanı Vefa Salman ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet suçlamasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

Bir haftadır belediyeyi Belediye Başkan Vekili yürütüyor.

İşte tam 11 ay önce Cumhur İttifakı'yla Millet İttifakı'nın kıyasıya çekişmesine sahne olan Yalova'da bugün yine seçim var.

Bu sefer ki seçim halk nezdinde değil, belediye meclisinde belediye meclis üyeleri arasında gerçekleşecek.

Ve görünen o ki, 11 ay önce kıl payı belediye başkanlığını CHP'ye kaptıran AK Parti daha doğrusu Cumhur İttifakı, bugünkü seçimden belediye başkanı zaferiyle çıkacak.

Çünkü;

Meclis aritmetiğinde CHP'nin belediye başkanı dışında 14 belediye meclis üyesi bulunuyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, hem tutuklu hem de İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırıldığı için CHP'nin bugünkü meclis üyesi 13'e düşmüş oluyor.

AK Parti'nin 15, MHP'nin de 2 belediye meclisi olduğuna göre, çoğunluk AK Parti'de bulunuyor.

Dolayısıyla seçimin galibi şimdiden belli gibi...

Ancak henüz Cumhur İttifakı'nın adayı belli değil.
Bildiğim kadarıyla bu koltuk için talipli bir hayli fazla. O yüzden dünden itibaren AK Parti buraya üst kademede bir yığılma yaptı ya da çıkarma yaptı diyebiliriz.

Yerel Yönetimler Genel Başkanı Mehmet Özhaseki ile bölgeden sorumlu Başkan Yardımcısı, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ve Ak Parti'nin Yalova'dan milletvekili olan Gençlik Kolları Genel Başkanı Ahmet Büyükgümüş de buradaki seçimler için kolları sıvamış durumdalar.