Bursa
Açık
30.7°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

"Kim?" yerine "nasıl" bir il başkanı diye sorulmalı!

11 Aralık 2019 Çarşamba, 00:29

AK Parti'de şu ana kadar Amasya, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Iğdır, Kırşehir, Manisa, Siirt ve son olarak Artvin olmak üzere 9 il başkanı ile 40'ı aşkın ilçe başkanı istifa etti. Daha doğrusu 31 Mart yerel seçimlerinin ardından partinin yeniden değişim sürecinde görevden el çektirildiler.

Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir'in açıklamasına göre, kongre sürecinde olan ve halen delege seçimlerinin devam ettiği partide mahalle temsilcilerinden il başkanlarına kadar bu değişim devam edecek. Ortada resmi rakam yok, ama görevden alınacak il başkanlarının 50'yi bulacağı belirtiliyor.

İşte bu noktada "Bursa'da değişim olacak mı, olmayacak mı?" sorusu parti kulislerinde son 2 aydır en çok tartışılan konu.

Kesin gidecek diyenlerin çokluğu kadar kalacak diyenler de çoğunlukta. Hatta mevcut il başkanı Ayhan Salman'ın yerine 5 isim de muhtemel aday olarak dillendiriliyor. Bununla ilgili pek çok spekülasyon var.

Öyle ki dün akşamüstü bile hareketlenme oldu. Ama...

"Doğru mu?" derseniz, size dün Ankara genel merkezden öğrendiğim kesin bilgiyi vereyim:

"Bunların hiçbiri doğru değil!"

Çünkü daha ortada Bursa'nın kesin olarak görevden alınacak il başkanları listesinde olduğunu ne gören var, ne bilen. Ne de resmi ağızdan açıklayan.

Sadece temenni ve beklentilerden kaynaklanan duyumlar ile yorumlar var. Ve onun üzerinden Ankara nezdinde yürütülen yoğun kulis baskıları var.

O kadar!

Asıl sorun da zaten burada.

Bunun adı bir kaşık suda fırtına koparmak!

Herkes bir ismi tutmuş onun peşinde çalışma yürütüyor. Her ekibin kendi adamı var.

Kimse demiyor ki:

"Bursa nasıl bir il başkanı istiyor? Nasıl bir il başkanı ile yönetilmeli? Ya da Bolu il başkanı kim olmalı. Artvin il başkanı kim olmalı? Osmangazi, Yıldırım ilçe başkanı kim olmalı?"

Bu sorunun cevabı ortaya konmadan Ayhan gitmiş, Ahmet gelmiş; Mehmet gitmiş, Hikmet gelmiş; Ufuk gitmiş, Hasan gelmiş hiçbir önemi yok!

Çünkü hiç kimse sahada ortaya çıkan şu realitenin farkına varamıyor:

"AK Parti artık sahada tek başına maç yapacak konumda değil."

Zira;

Kimisine göre 31 Mart yerel seçimlerine kadar kimisine göre de Haziran 2018 seçimlerine kadar AK Parti teşkilatları bu kadar sorgulanmıyordu. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan'ın omuzlarında ve onun şişirdiği balonla teşkilatlar seçimlerde başarı sağlıyorlardı. Teşkilat AK Parti'ye çok lazım değildi.

Şimdi ise tek kale maç devri bitti. Sahada koşturmak, çalışmak çok kolay değil. Çünkü sahaya başka aktörler girdi. Ayrıca sahanın şartları değişti, koşullar sertleşti. Ağırlaştı.

Bundan sonraki süreçte özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gereği güçlü liderin yanında güçlü bir teşkilat yapısı gerekiyor.

AK Parti'nin önümüzdeki seçimlerde elde edeceği başarı buna bağlı.

O yüzden sadece Bursa ölçeğinde değil, tüm illerdeki teşkilatlanmada, il ve ilçe başkanlıklarında tavandan isim belirleme, mahalle temsilcilikleri ile delege seçimlerinde masa başında liste oluşturma yerine tabandan güçlü isimlerle yol alınmalı. Sadece tavanla siyaset yapma dönemi bitti. Kongrelerde tabanda gücü olmayanların göreve getirilmesinin, teşkilatların zayıflamasına ve oluşacak kırgınlıklar ile küslüklerin, dışlanmaların kopmalara neden olacağı göz ardı edilmemeli.