Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Kentsel dönüşüm artık yeni mağdurlar yaratmayacak!..

26 Şubat 2020 Çarşamba, 22:54

Elazığ ve Van depremiyle bir kere daha gördük ki, Bursa'nın depremden kurtuluşunun tek yolu var:

"O da riskli binaların ya sağlamlaştırılması ya da o binaların bulunduğu riskli bölgelerin kentsel dönüşüme tabi tutulması."

Bu konuda gözlerin Yıldırım ilçesinde Mevlana, Yavuz Selim, Ulus, Arabayatağı ve Çınar gibi mahalleler ile Osmangazi'de Demiryolu altı olarak tabir ettiğimiz eski, plansız Fatih, Kanalboyu, Kemerçeşme, Alemdar, Gaziakdemir, Balıklı, hatta Çarşamba, Altıparmak gibi riskli mahallelere çevrilmesi gerekirken, bir de baktık ki Bursa'nın en yeni ve planlı ilçesi olarak bildiğimiz Nilüfer'de patlak vermiş.

2015 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin insiyatifi ile sorunlu binaların önünü açmak amacıyla Meclis'ten geçirdiği "Riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması durumunda 0.50 emsal artışı yapılabilir şeklinde bir plan notu" ile bir anda Nilüfer ilçesi büyük bir şantiye alanına döndü. Riskli binaların yanında bir şekilde çürüktür raporu alan site sakinleri belediyeye koştu ve 20 yıllık 5 katlı yeni binalar da sırf rant amacıyla yıkıldı.

Ve ortaya, Doğanbey gibi ucube 8-10'ar katlı binalar çıkmaya başladı. Alan memnun, veren memnun misali. Bina sahiplerinin konutlarının değeri 2'ye katlanırken, müteahhitler de dikine bina sayesinde dükkan ve artı daireler kazandı. Ayrıca binalar yıkıldıktan sonra teslim edilinceye kadar geçen sürede devletin de kira yardımında bulunması tam anlamıyla rant furyasını körükledi.

Sonuç mu? Tam bir facia. Akademik Odalar devreye girdi. Yürütmeyi durdurma kararı alındı.

Mahkeme kararı olduğu için binaların inşası bitirilemediğinden ev sahipleri ortada kalırken, müteahhitler de cepten yemeye başladı. Ve doğal olarak ortaya kentsel dönüşüm mağdurları çıktı.

İşte Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2018'de Altepe'den görevi devraldığında böyle bir sorun yumağını kucağında buldu. Özellikle genel ve yerel seçimlerde bu mağdurların siyasi malzeme yapıldığını da belirtmeliyim.

Başkan, ilk iş olarak Büyükşehir'de bekleyen 282 dosyadan henüz yıkılmamış 90 dosyayı hemen iptal etti. Geriye kalan 192 dosyanın içinden kendi aktarımıyla "30-40 dosya hariç" krizin giderilebilmesine yönelik çalışmanın içine girdi.

Peki ya şimdi?

Sağduyulu yaklaşımla sorun yumağı çözüldü, diyebilirim.

Başkan Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a konuyu iletip bakanlığın bu soruna çözüm getirmesini istedi. Sürdürülen görüşmeler sonunda Bursa için geçerli bir orta yol bulundu.

Bundan sonra parsel bazında değil, ada bazında kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması kararlaştırılırken, Bursa'da daha önce parsel bazında yapılan ve mağdur olan konut sahipleri ile müteahhitler için de bir esneklik getirildi ve bunlar kapsam dışı tutularak belli bir kural içinde peyderpey giderilmesi kararlaştırıldı.

Başkan Aktaş'la önceki gün görüştüğümde Bursa'daki kentsel dönüşüm proje ve uygulamalarının Büyükşehir'le birlikte koordineli yürütülmesi amacıyla çalışma yaptıklarını söylerken, öncelikli olarak Sıcak Su Kentsel Dönüşüm Sahası projesi üzerinde durduklarını belirtti. "Şu anda imar planını bakanlığa onaylatmaya çalışıyoruz" dedi. Bu bölgenin turistik tesis, termal turizm ve ticari kullanım alanı olarak planlandığını, içinde 400 konutluk bir imar uygulamasının da olacağını söyledi.

Yine Sıcak Su-Merinos AKKM arasında kalan bölgede kentsel dönüşüm çalışması yapacaklarını ve burada daha ziyade yerinde dönüşüm uygulamasını planladıklarını da anlatan Başkan Aktaş, "100 hektarlık alan. Alt yapı çalışmalarımızı yaptık. Finans kaynağı için de görüşmelerimiz var" diye konuşurken, çalışmaların bu seçim döneminde tamamlanmasını beklediklerini de ifade etti.

Yani bundan sonra her önüne gelen müteahhit firma "ben kentsel dönüşüm yapacağım" diye site sakinlerinin ya da konut sahiplerinin imzalarını aldığı dilekçe ile belediyeye başvuramayacak.