Bursa
Açık
18.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

İyimserim, 2. dalga beklemiyorum!..

06 Haziran 2020 Cumartesi, 22:52

Önce birkaç veri aktaracağım.

10 gün önce 27 Mayıs'ta test sayımız 21 bin 43, vaka sayımız bin 35, can kaybı sayımız 34 ve iyileşen hasta sayımız bin 286 idi.

Bir gün sonra 28 Mayıs'ta test sayımız 33 bin 559'a çıkarken, vaka sayısı bin 182, can kaybı 30 ve iyileşen hasta sayımız bin 576 idi.

Test sayımız 30 Mayıs'ta 39 bin 230'a çıkarken, ilk defa vaka sayımız 983'le bin rakamlarının altına indi. Can kaybı ise 26'ya indi.

Test sayımız 3 Haziran'da 52 bin 305'e, 4 Haziran'da 54 bin 234'e ve 5 Haziran'da, yani Cuma günü ilk defa rekor kırarak 57 bin 829'a, vaka sayımız 930'a, can kaybı sayımız da yine ilk defa 18'e düştü.

Neden bu kadar ayrıntılı rakam verdim biliyor musunuz?

Ne kadar test o kadar vaka ne kadar vaka o kadar salgınla mücadele demek de ondan.

Yani, test sayımız arttıkça vaka sayımız azalıyor, bu da salgını kontrol altına aldığımızı gösteriyor. Nitekim dün akşam vaka sayımız 878'di, ki 3 aylık süreçte en düşük rakam olarak yer aldı. Muhtemelen bugün daha da düşecek.

Ben yarın da bu düşme eğiliminin az da olsa devam edeceği kanaatindeyim.

***

Asıl bizim için salı ve sonraki birkaç gün önemli.

Çünkü 1 Haziran'da başlayan normalleşme sürecinde, sokaklarımız, caddelerimiz, çarşılarımız, pazarlarımız, parklarımız, AVM'lerimiz, sahillerimiz, iş yerlerimiz, kafelerimiz, restaurantlarımız, çay bahçelerimiz ve hatta evlerimiz maşallah bir güzel doldu taştı!

İşte bu korkutan görüntünün verilerini, "iyi mi, kötü mü, hastalığı tam anlamıyla kontrol altına alıp, riski atlattık mı, yoksa henüz devam ediyor mu ?" sorusunun cevabını hastalığın 2 ila 5 gün içinde bulaşma riskini hesaba kattığımızda ancak bu hafta salı ve sonrasında alacağız...

Bu hafta birkaç gün verilerde ciddi yükselme olmazsa, biz bu riskli eşiği geçmişiz demektir.

Normale son sürat devam!

Bu haftaki görüntüler bilim adamları, hükümet yetkilileri başta olmak üzere pek çok insanımızı endişelendirdi. Bu hafta için "2. dalga mı geliyor?" beklentilerine yol açtı.

Bir kısım bilim adamı ise daha iyimser bakış açısına sahip. Virüsün kış aylarındaki gibi doğrudan ciğerlere inip, can kaybına yol açma riskinin azaldığı, yani bir anlamda mutasyona uğradığı ve havaların ısınmasıyla yayılma hızının azaldığı, insanların da bağışıklığının arttığı görüşünü savunuyorlar.

Ben de bu iyimser görüşü benimsiyorum.

Korkulan olmayacak!

En azından Ekim-Kasım ayına kadar rahatız...