Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

İşte siyasetin yeniden yapılanacağına dair emareler!..

19 Haziran 2020 Cuma, 23:04

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "önümüzdeki dönem siyasetin yeniden yapılanacağını ve özellikle AK Parti'den kopmalar olacağını düşünüyorum" dedi ya, dünden beri siyaset ve medya camiası bunu konuşuyor.

Peki, ülkenin sağlık ve ekonomik sıkıntı başta olmak üzere pek çok meselesi varken Kılıçdaroğlu neden böyle bir şey söyledi de yeni bir tartışma başlattı?

Ya, hakikaten elinde bilgi ve belge var, ileriye dönük kesin bir hareketlenme olacağını biliyor şimdiden siyasi hamlelerde bulunuyor.

Ya da;

Son dönemde yapılan anketlerde AK Parti'nin yüzde 30'larda olduğunu görünce siyasi bir öngörüde bulunup, Büyük Kurultay öncesi tabanını konsolide ediyor.

***

Kılıçdaroğlu hangi amaçla söylerse söylesin şu bir gerçek ki, bu söyledikleri yeni değil.

O sadece yüksek sesle dillendirdiği için bu kadar dikkat çekti. Çünkü siyasi kulisleri az buçuk takip eden ve ülkenin siyasal, sosyal ve demokratik gelişimine vakıf olan her bir aklı selim kişi, yurttaş, vatandaş önümüzdeki Temmuz-Ağustos ayından itibaren siyasetin daha da hareketlenip, yeniden yapılanacağını tahmin ediyor, bekliyor...

Çünkü siyasette taşlar yerinden oynadı.

İşte ilk etapta alt alta sıralanacak emareler:

Bir, ülke olarak çok zor bir küresel dönemden geçiyoruz. Corona salgınında ekonomisi en güçlü büyük ülkeler dahi sıkıntıya girerken, bizim zaten kırılgan olan ekonomimiz bundan daha fazla etkilendi. Bu süreçte hangi iktidar olursa olsun, elinde sihirli değnek olmadığı sürece bu dönemi kolay kolay atlatamaz, mutlaka bir yıpranma olacak ve mutlaka toplumsal tepki oluşacak. İktidar partisi de işte bu yüzden ilk defa sokakta artık ciddi ciddi tartışılıyor.

İki, AK Parti 18 yıllık iktidarda olan parti olarak, son bir iki yıldır müthiş bir yıpranmışlık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tabiriyle de metal yorgunluğu içinde. Ve dolayısıyla bir erime var.

Üç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin alt yapısının eksikliği uygulanabilirlik noktasında sıkıntıları beraberinde getirdiği ve merkeziyetçiliği güçlendirdiği için sistem tıkandı.

Dört, yine bu sistem ittifaklarla beraber kutuplaşmaya yol açtığı için toplumsal bir ayrışmayı getirdi.

Beş, iktidarın eridiği bir toplumda, ana muhalefetin ve diğer muhalefet partilerinin güçlenmesi gerekiyor. Halbuki Türkiye'de, yapılan son anketlerde bile CHP'nin de hala yüzde 25'leri geçemediği görülüyor. Yani mevcut muhalefette beklentilerin karşılanmasında büyük sıkıntı var.

Altı, o nedenledir ki, AK Parti 18 yılın sonunda muhalefetini de kendi içinden çıkardı. 2 yeni partinin kurulmuş olması özellikle merkezde ve sağında seçmen için yeni alternatifler oluşturdu.

Yedi, yeni kurulan partilerin Meclis aritmetiğini değiştireceği beklentisi zaten bir süredir Ankara kulislerinde yoğun konuşuluyordu. AK Parti'den 30 milletvekilinin 3'te 2'sinin DEVA'ya, kalanının da Gelecek Partisi'ne geçeceği iddialarının önümüzdeki sonbaharla birlikte gerçeğe dönüşmesinin siyaseten hiç de sürpriz olmayacağı belirtiliyor.

Sekiz, yeni seçim sistemine yönelik kademeli yüzde 3,5 ve 10'luk baraj iddialarıyla, barolar başta olmak üzere meslek odalarının yapısını kökten değiştirmeye yönelik yeni düzenlemeler toplumsal sıkıntıları önümüzdeki süreçte daha da derinleştirecek.

Yani sonuçta, siyasetin önümüzdeiki aylarda başlayıp, sonbaharda daha da hareketleneceğini, hararetinin artacağını, Meclis'te gergin oturumların yapılacağını, toplumsal baskı ve tepkilerin artacağına yönelik daha pek çok neden sıralanabilir.

Ha, bunların içinde bir erken seçim var mı, derseniz, daha önce de yazdım bana göre bu yıl içinde şu sıraladağım gerekçelerin hiç biri iktidar değişikliğini gerektirecek bir neden veya oluşum değil.