Bursa
Açık
31.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

İMSİAD'da seçim rekabetiyle gelen alternatif yollar!..

23 Ocak 2020 Perşembe, 23:25

İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz en çok inşaat sektörünü vurdu.

Elimdeki en son verilere göre;

Türkiye genelinde konut satışları 2019'un Ocak-Ekim aylarında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 12 düşüş gösterirken,

Özel proje ve tasarım konuları ile kentsel dönüşüm alanlarında Türkiye'ye örnek gösterilen çalışmalarla kente katma değer sağlayan Bursa da bu düşüşten ciddi şekilde etkilendi.

TÜİK verilerine göre 2018'in Ocak-Ekim dönemini kapsayan ilk 10 ayda Bursa'da toplam 42 bin 980 konut satışı yapılırken, 2019'un aynı döneminde yani ilk 10 ayında bu rakam 37 bin 737 konut satışına düştü. Bunun 9 bin 545'i ipotekli satış olarak kayda geçerken, 14 bin 875'i yeni sıfır satış, 22 bin 862'si ikinci el olarak gerçekleşti.

Malum, sektör finansal krize tam altın döneminde yakalandı. Çok iyi tasarımlı konut projeleri yapılırken, banka kredi faiz oranlarının özellikle son 3 aya kadar yüksek olması satış ve pazarlamayı neredeyse durdurma noktasına getirdi.

Yine;

2019 yılının Ocak-Haziran arasındaki ilk altı aylık dönemde Bursa'da 8 bin 319 yeni konutun ancak 3 bin 538'i banka kredisi ile satıldı. Faizler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özel gayretiyle indi, ama bu durumun sektöre yansımasını ancak önümüzdeki bir iki ayda göreceğiz.

İşte bu noktada önceki akşam sektörün içinde bulunduğu sorunların çıkış yollarının tartışıldığı güzel bir toplantı yapıldı. Daha doğrusu rekabetin olduğu yerde güzel ve verimli çalışmalar yapılıyor, projeler oluşturuluyor, bir dinamizm ve heyecan geliyor ya...

Bu da öyle bir durum.

Çünkü;

Kısa adı İMSİAD olan İnşaat Müteahhitleri, Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin 26 Ocak Pazar günü olağan genel kurulu yapılacak.

Ve 2 aday yarışıyor.

Biri halen İMSİAD Başkanı olan Mustafa Andıç, diğeri de Vizyon Çalışma Grubu'nun Adayı Mehmet Çelebi. Derneğin, BTSO bünyesinde de 3 bin 600 inşaat üretim firması ile temsil edilip, 111 de oy kullanan üye hakkına sahip olması sektördeki etkinliğini daha iyi ortaya koyuyor.

Ama 2011'de kurulmasına rağmen İMSİAD bugüne kadar sektörde güçlü bir şekilde sorunların çözümünde etkili olamadı. Ben o akşam Vizyon Çalışma Grubu'nun Başkan Adayı Mehmet Çelebi'yi dinlediğimde her sorunun beraberinde bir çözümü de getirdiğini bir kere daha gördüm. Dedi ki:

"Evet ülkemizde ciddi bir ekonomik sıkıntı var, finansal problem var. En çok daralmayı bizim sektörümüz yaşıyor. Ama ekonomi Bursa'dan, Türkiye'den ibaret değil. Alternatiflerimiz var."

Çelebi, aday olma amacının önce sektördeki birlik ve beraberliği sağlamak, üyelere sahip çıkmak, ardından da alternatif çözüm üretmek olduğunu söyledi:

"Harekete geçmemiz lazım. Bizler iddialıyız. 80'i aşkın temsilcimizle haftalardır istişare ediyoruz. Haftada üç gün toplantı yapıyoruz. Projelerimiz var. Komisyonlarımızı belirledik. İnşaat sektörünün ve üyelerinin problemlerine çözümler getirecek, sektörde faaliyet gösterenlerin gelişme ve eğitilmesine katkı sağlayacak, inşaat sektöründe kalite standartlarını, Avrupa Birliği standartlarının üstüne çıkaracak projeler üretmek ve çalışmalar yapmak için; ülkemiz insanının güvenli ve kaliteli yaşam alanlarına sahip olabilmesi, şehirlerimizin depremlere, afetlere dayanıklı, çağdaş ve kaliteli yaşam standartlarında inşa edilebilmesi için 'Güçlü Yönetim, Güçlü İmsiad' sloganıyla yola çıktık."