Bursa
Parçalı Bulutlu
24.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

İMO'da yönetim sağdan sola geçer mi?

01 Şubat 2020 Cumartesi, 22:46

"Akademik odalar zaten doğuştan muhalif" diyor dünkü yazısında Yüksel Baysal.

Katılıyorum,"onlar çarşı herşeye karşı" misali. Çünkü akademik odalar siyasi hareket ediyor.

Çünkü Trükiye'deki akademik odaların yüzde 90'ı sol yapılanmaların hakimiyetinde.

Doğal olarak koyu AK Parti karşıtılar.

Bursa'da da öyle.

2002 tarihinden bu yana yeri geldi, CHP'den daha etkili muhalefet yaptılar.İktidarın yerelde ve genelde pek çok kentsel plan ve uygulamalarını mahkemelere taşımak suretiyle "istemezükler" cephesinde, yatırımları ya baltaladılar, ya da geciktirdiler.

Ama haklarını da teslim edelim. Kent ve toplum vicdanını rahatsız eden tartışmalı karar ve uygulamaların arkasında da dik duran onlar oldu. Hani, bazen vicdan yapmıyor değilim, Akademik Odalar olmasaydı bugün belki de Bursa yaşanılabilir kentler sıralamasında üstlerde olmazdı.

Aslında akademik odaların sol ağırlıklı olmalarının nedeni yine sağ yapılanmalar.

Çünkü görev süresince siyasi eğilimleri ağır basıyor ve çoğu zaman "aman kızmasınlar, aman yanlış anlamasınlar" diyerek yerel ve genel iktidara karşı kaçak yapılaşmalar, ovaların imara açılması,proje ve yatırımların yanlış yer seçimleri gibi kent suçlarında 3 maymunu oynamak zorunda kalıyorlar.

Ya da bırakılıyorlar.

İktidar boşluk kaldırmaz.

Bu anlamda İnşaat Mühendisleri Odası 1994 yılından bu yana aralıksız sağ yönetimlerin elinde.Maşallah hiç iktidar boşluğu bırakmadı. Halbu ki 1973'de başlayan akademik yapılanmada 1988'e kadar Bursa temsilciliği statüsünde idi ve bu statüyü şube yapılandırmasına döndüren de sol mühnedisler di. Enver Kır başkanlıında ancak 1988-1994 arası yönetimde kalabildiler.

Sonra bir daha oda başkanlığını rüyalarında bile göremediler.Çünkü sağ bu odada güçlü bir yapılanma oluşturdu, hele hele 6 oda başkanının içinde Necati Şahin 4 dönem yaptığı başkanlıkla hem kendini hem de odayı parlattı.2014'e kadar görevden alınan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin karşısına İMO olarak "TOKİ Doğanbey konutlarında, Stadyum'da, T2 Hattında, Bursaray 'da" yanlış yapıyorsun diyerek tüm akademik odaların bayraktarlığını yapmıştı.

2014'den sonra bayrağı alan Basri Akyıldız ile son 2 dönem görevde bulunan Mehmet Albayrak onun kadar etkin sosyal ve mesleki ses getirmese de, mevcudu en iyi şekilde korudukları bir gerçek.

Şimdilerde İMO'da büyük bir heyecan ve hareketlilik var. Çünkü 22 Şubat'ta seçim var.

Mehmet Albayrak Çalışma Grubu adına yeniden aday.

Karşısında da rakibi aynı. Kemal Cüneyt Erdem.O'da Çağdaş Mühendisler Grubunun adayı.Hafta içinde adaylık tanıtımı vardı.İki hafta önce de Mehmet Albayrak'ın adaylık tanıtımına katılmıştım.Doğrusu Albayrak'ın konuşması, Cüneyt Erdem'e göre daha içeriği dolu idi.

Zira Cüneyt Erdem'in açıklaması deprem gündeminin sıcaklığından dolayı bu konuyla ağırlıklı kaldı. Vaadlerini ve projelerini tam olarak açıklamadı.

İkilinin 2 yıl önceki yarışını takip etmedim. Seçim sonuçlarına baktım. Albayrak 363 oy fark atmış. Yani karşı taraf 182 oy alsa kıl payı kazanıyormuş.

İşte anladığım kadarıyla Çağdaşcılar bu sefer kaçan bu oyların peşindeler. İşi daha sıkı tutuyorlar. Birebir çalışıyorlar. Özellikle sektörün içinde bulunduğu daralmadan dolayı işsiz kalan mühendisler ile ilk defa oy kullanacak genç mühendisleri sıkı markaj altına almışlar...