Bursa
Açık
18.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

İki fotoğraf arasındaki farkı bulun!

06 Ağustos 2020 Perşembe, 22:19

Dün İçişleri Bakanlığı'nın tüm yurtta coronovirüs tedbirleri kapsamındaki en yoğun ve sıkı denetimi vardı ya, işte bu denetimlerden iki fotoğraf... Biri İstanbul'dan, diğeri Bursa'dan.

İkisi de kent merkezlerinin insan sirkülasyonunun en yoğun olduğu ticari bölgelerden. Biri İstanbul'daki Mısır Çarşısı'ndan, diğeri Bursa'daki Kapalıçarşı'dan.

Şimdi ilk fotoğrafa iyice bakın. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın Mısır Çarşısı'ndaki denetimlerde tek başına esnaf ve vatandaşla görüşüp onları bilgilendirdiği görülüyor. Valinin arkasında sadece koruması var. Diğer görevliler uzakta.Çünkü hem sosyal mesafeyi koruyor, hem de vatandaş ile esnafı yanındaki kalabalıkla ürkütmüyor.

Şimdi bir de bu fotoğrafa bakın.

Orada ne görüyorsunuz?

Büyük bir kalabalık değil mi?

Kim var?

Bursa Valisi Yakup Canpolat, TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Üyesi Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Milletvekilleri Refik Özen, Atilla Ödünç, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İl Sağlık Müdürü Halim Ömer Kaşıkçı ve sayamadığım diğerleri... Alın size küçük bir ordu.

Sanki corona denetiminde bulunmuyorlar, seçim dönemlerinde yaptıkları gibi topluca çarşı pazar, esnaf ziyareti yapıyorlar ya da "sevgi yürüyüşü"...

Kortejin önünde bir belediye bandosu takımı eksik!..

Zaten belediye başkanları pandemi sürecinden beri hep sahada, denetimde, uygulamada, hijyen ve ilaçlama ile temizlik çalışmalarında vatandaşla, iç içe...

İllerde vali, ilçelerde kaymakamların başkanlığında emniyet güçleri ile belediye başkanlarının ve zabıta ekiplerinin de destek verdiği dünkü sıkı denetimlerde hep birlikte Bursa protokolünün denetime katılması gerçekten vatandaş nezdinde ürkütücü bir manzara oluşturdu. Her biri bölgelere ayrılıp ayrı ayrı denetimlerde bulunsa daha yerinde ve daha sağlıklı olacaktı ...

Kaldı ki, dün İzmir'de denetimlere katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da basına yansıyan fotoğraflarına baktım, koskoca Bakan da tek başına esnaf ve vatandaşla konuşuyor.

Demek ki işin usulü bu imiş!..

3. İTTİFAK MI KURULUYOR?

Muharrem İnce gerçekten parti kuracak mı? Yoksa duygusal çıkışla blöf mü yapıyor?
Dünkü yazımda vardı.

CHP'lilere göre İnce'nin CHP'den ayrılıp, parti kurması durumunda bir Ahmet Davutoğlu ya da Ali Babacan'ın siyasi hareketinde olduğu gibi toplumsal anlamda büyük bir siyasi etkinliği bulamayacak.

Ancak ben "dışarıdan bir göz" olarak bu kadar sığ bakış açısıyla değerlendirmiyorum. İnce, eğer blöf yapmıyorsa ya da duygusal bir çıkışta bulunmuyorsa, kuracağı partinin mevcut yeni sistemde mutlaka "siyasi etkinliğinin olacağı" hatta Cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği genel seçimlerinde bir denge unsuru durumuna geleceği kanaatindeyim.

Şöyle ki;

İnce'nin parti kurması durumunda CHP içinde kendine yer bulamayan ve özellikle de Alevi kadrolaşmadan rahatsızlık duyan solun merkezindeki isimlerin alternatifi durumuna gelmesi yüksek.

Böyle bir siyasi hareket ister yenilerle ister eskilerle olsun, tüm itibarsızlaştırma çabalarına rağmen mutlak surette en kötü ihtimalle yüzde bir, en iyimser tahminle de yüzde 3'le siyasi arenaya katılması durumunda konuşlanacağı siyasi alanda güçlü pozisyon elde etmiş demektir.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, geçtiğimiz aylarda siyasi kamplaşmayı ortadan kaldırmak amacıyla 3. İttifak kurulabilir demişti.

İşte İYİ Parti'nin, DEVA Partisi'nin, Gelecek Partisi'nin, SP'nin ve DP'nin, Cumhur ititfakı ile Millet İttifakı'nın dışında bir üçüncü oluşumda toplanması durumunda İnce'nin partisi de bu ittifak içinde "etkin" bir şekilde yer alır mı?

-alır!..

O yüzden siyasette hemen olmaz deyip kestirip atmak doğru değil.