Bursa
Parçalı Bulutlu
23.6°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Hüseyin Akkuş'a göre CHP Bursa'da başarılı!

04 Şubat 2020 Salı, 23:03

CHP'nin 9 Şubat'ta yapacağı il kongresi adeta yerel seçimlerin rövanşına dönmüş durumda.

Çünkü, aradan 10 ay geçmesine rağmen örgüt içinde tavandan tabana kadar "kazandık, kazanmadık" tartışmalarında sular durulmadı.

Tam aksine daha da bulanıklaştı. İsmet Karaca, Erol Gülmez ve Güner Aklan'ın rakip aday olmasına bakarsak, İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un karşısında büyük bir cephe oluştuğu ortada.

3 adayın da iddiası aynı:

"Kazanmaya en yakın il durumundayken kaybedilmesi ve il yönetiminin dar kadroda hareket etmesi."

Zira;

Yerel seçimlerin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Antalya ve İzmir gibi büyükşehirlerde başarı elde ettiklerini belirterek, "Ama Bursa'da, Zonguldak'ta başarı elde edemedik. Bursa içimde bir yaradır. Bursa'da bir eksiğimiz, hatamız var." özeleştirisini yaptı.

CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de "AK Parti kazanmadı, biz kaybettik" dedi. Hatta "Sandıklara sahip çıkmadık, pek çok yerde ıslak imzaları alamadık" diyerek de İl Başkanı Hüseyin Akkuş ile yönetimini işaret etti.

Aslında seçim sonuçlarına göre her ikisinin de söylediği doğru.

CHP Bursa'da kazanamadı. Büyükşehirler içinde yarışa önde başladı, önde götürdü, ama son 3-4 gün kala ibre Cumhur İttifakı'nın adayı Alinur Aktaş'a döndü ve Aktaş az farkla da olsa kazandı.

Alinur Aktaş yüzde 49.62, Mustafa Bozbey yüzde 47.03 oy aldı. Bozbey 36 bin 932 oyla kaybetti.

Bu iddiaları önceki gün enbursa.com'u ziyaretinde İl Başkanı Hüseyin Akkuş'a yönelttik.

Öncelikle söyleyeyim. Hüseyin Akkuş kesinlikle iddiaları kabul etmiyor.

"Örgütümüze büyük haksızlıktır" diyor.

"Bizim başarısız olduğumuzu söyleyenler adaletsiz yaklaşıyorlar. Neye göre başarısız? Haa ortada kazanılmış bir kent vardır, biz orayı kaybetmişizdir, ortada yüzde 49'larda bir rakam vardır, biz onun altına inmişizdir. O zaman dedikleri doğru. Başarısısız."

Akkuş'a göre başarının belgesi de şu:

"Yüzde 27, yüzde 28'lere sıkışmış bir CHP vardı, biz aldık yüzde 47'lere getirdik. Bunun neresi başarısızlık?"

Eğer bu açıdan bakarsak ben de Hüseyin Akkuş'a katılıyorum. CHP'nin Bursa tarihinde aldığı en büyük oy oranı. CHP için bir rekor. İl Örgütü, il başkanı için bu siyasal anlamda bir başarı demektir.

Ama...

Bu başarının ardındaki en büyük isim tabii ki Mustafa Bozbey.

Akkuş ve ekibinin ziyaretinde karşılıklı olarak pek çok konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Bana göre şöyle bir öz eleştiride bulunmaları süreç için dikkat çekici:

"Evet biz seçimlerde Mustafa Bozbey ve ekibiyle koordineli çalışmadık. Çalışsaydık kazanmasak bile aradaki oy farkını daha da azaltırdık."