Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Hükümet neyle uğraşıyor, biz Bursa'da neyle?

12 Mayıs 2020 Salı, 01:14

Eskiden AK Parti'de ocu-bucu yoktu. Herkes AK Parti'li idi. Şimdi eski AK Parti'li, yeni AK Parti'li, Reis'çi ve AKEPE'liler çıktı. Tabii bunlara bir de dışarıdan eklenen kalemşörler. Zaten AK Parti son dönemde ne çekiyorsa işte bu ayrışmadan çekiyor. Ne yazık ki bu durum sadece Bursa'da yaşanmıyor.

Geçtiğimiz ay Ankara'da hem Meclis'te, hem de AK Parti Genel Merkezi'nde partililerle görüşürken değerlendirmeler aynı idi. Teşkilatlar kendi içinde ayrışmış, belediyelerle aralarında iş ilişkileri iddiaları, belediyelerin birbirleriyle güç yarışı, halktan kopukluk, ekipleşme, onun bunun adamı diyerek ötekileştirme başlıca şikayetlerden. Doğru olmasını istemezdim ama dünkü yazımda maalesef bu durumu acı bir şekilde gördüm.

Garipsediğim durum, memleket bu kadar salgın ve ekonomik bunalım içindeyken ve bir de üstüne darbe, erken seçim söylentileri eklenmişken, biz burada günlerdir ocu-bucu ayrıştırmasının içinde boğuşup duruyoruz.

Neymiş efendim ben Faruk Çelikçi imişim. Niye onu yazmışım?

Yazarım. Onu da yazarım. Ayhan Salman'ı da, Alinur Aktaş'ı da, Mustafa Dündar'ı da, Oktay Yılmaz'ı da diğer belediye başkanlarını da, Hakan Çavuşoğlu'nu da, Süleyman Soylu'yu da yazarım. Nitekim yazdım da. Hepsinin arkasında yanlış yapmadıkları sürece dururum. Onu yazdım diye ocu-bucu olacaksam evet hem ocuyum, hem bucu. Dün Alinur Aktaş'a 30 Ağustos'ta ulaşımın ücretli olması tartışmasında yapılan linç girişiminde, sözlerinin cımbızla çekildiğini ve haksızlık yapıldığını yazdıysam bugün de Faruk Çelik'e aynı haksızlığın yapıldığını yazarım. Bunlar CHP'nin mi, HDP'nin mi siyasetçileri? Benim partimin hizmetkarları. Ezdirmem!..

Yine Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da "beni yaz, anlat demeye" ihtiyacı olmadığı halde, daha yeni enbursa.com'da yaptığımız iki canlı yayın programında Başkan Aktaş'a da AK Parti'ye de laf söyletmedim. İsteyen programı izleyebilir.

Neden sürekli Faruk Çelik hedef tahtasında? Enbursa yayın hayatına başladığından bu yana hep bu medya ile ilişkilendiriliyor. Tek ilişkisi Emin Adanur'un babasını tanıyor olması. Sahibi olsa zaten çıkıp bunu deklare eder. Sonuçta medya sahibi olmak ayıplanacak bir durum değil. Süreçte bir kere hayırlı olsun ziyaretine geldi. Bursalılar da çok iyi bilir. Faruk Çelik, medya, STK, çarşı pazar ziyaretlerini önemser, dönem dönem yapar. Daha geçen yıl kendisinin karşısında yer alan ve hala linç girişimini sürdüren o gazeteye de ziyarette bulundu. Ve yine o gazete sahibinin de yerel seçimlerde kendisiyle ilgili övücü paylaşımı var.

Bakan'ın avukatı, sözcüsü değilim. Kendini savunacak gücü ve iradesi var. Ama ben bu partinin bir neferi ve de bu kente, ülkeye yaptığı hizmeti bilen biri olarak, bugün kendisine yapılan linç girişimini ve emeği geçtiği partinin takındığı sessizliği doğru bulmuyorum. Ölüm listesine alan FETÖ ve muhalefetten bile bu kadar çekmedi. Faruk Çelik, bu kente mal olmuş bir isim. AK Parti hükümetlerinin en uzun süreli ve en başarılı bakanlarından biri idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da hala değer verdiği biri. Üstelik son yerel seçimlerde Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul ve Bursa'da sahaya inerek özel çalışmalarda bulundu.

Eğer birilerinin şahsi hesabı birileriyle varsa ki, buna ben de dahilim, hem parti içi hem de parti dışı var görünüyor. O kişi sosyal medya hesapları üzerinden kavga yapmak yerine, kavgası kiminle ise onun karşısına dikilsin. Gelsin konuşalım. Eğer elinde belge ve bilgileri varsa da gitsin suç duyurusunda bulunsun. Buna enbursa.com'un sahipleri de dahil, ne beni ne de çalışan meslekdaşlarımı şahsi kavgaları bağlamaz. Ama medya üzerinden saldırı hepimizi bağlar!..

Kimsenin kalemşörü değilim. Sadece bu ülkeye hizmet eden kimse onun davasının savunucusuyum. Onun da kim olduğu belli. Kaldı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ayrımın yapıldığını bilse eminim gerekli tepkiyi gösterecektir. Bunların her biri değerli nitelikli siyasiler. Kente ve ülkeye hizmetleri geçti. AK Parti'nin yapması gereken bu kendi nitelikli insan kaynağına sahip çıkmaktır.

Karşı mahalleden gelen kalemşör arkadaşlara gelince, aynı safta olmaktan dolayı hiç kızmıyorum, dahası partinin bu kadar kapsayıcı olmasından dolayı memnunluk duyuyorum. Ama bu desteklerini bir de sandıkta gösterseler fena olmayacak hani...