Bursa
Açık
20.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Hoca'nın eli maşallah bereketliymiş! Vurdukça çoğalıyor...

20 Ocak 2020 Pazartesi, 23:01

Tam 22 yıl önce 16 Ocak 1998'de dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer kameralar karşısına geçip "Refah Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'nce kapatıldığı" kararını açıkladıktan birkaç saat sonra merhum Necmettin Erbakan şu tarihi açıklamayı yapmıştı:

"Bu alınmış karar tarihin akışı içinde basit bir noktadır. Böyle bir kararın yürürlüğe girmesiyle Türkiye'de halkımızın muazzam bir bölümünün partisi olan Refah Partisi ve onun davası zerre kadar etkilenmez. Bu olayın arkasından Refah Partisi camiasının davasının çok daha büyüyüp gelişeceği açıktır. Çünkü milletimiz sağduyu sahibidir ve her şeyi çok iyi değerlendirir."

Allah rahmet eylesin. Milli Görüş çizgisinde Türk siyasi hayatına tam 10 parti kazandırdı. 2'si RP'den önce, 7'si de RP'den sonra. Yani ne kadar ileri görüşlü olduğu bir kere daha tescillendi.

O gün söylediği gibi RP çizgisindeki partiler süreçte tüm engellemelere, baskılara rağmen büyüdü. Erbakan Hoca'nın Milli Görüş çizgisinde kurduğu partilerin ilkini 26 Ocak 1970'de Milli Nizam Partisi oluşturdu. Kapatılmasıyla da 11 Ekim 1972'de Milli Selamet Partisi'ni kurdu. Bu parti de kapatılınca 19 Temmuz 1983'de Refah Partisi'ni kurdu.

RP de kapatılınca, Milli Görüş çizgisinde bugüne kadar tam 6 parti kuruldu, 7'incisi de kurulmak üzere.

İsmail Alptekin Genel Başkanlığındaki Fazilet Partisi ve bu partinin kapatılmasıyla yine Recai Kutan Genel Başkanlığında kurulan Saadet Partisi, Recep Tayyip Erdoğan Genel Başkanlığındaki Adalet ve Kalkınma Partisi, bu partinin içinden ayrılan, ama aradığını bulamayıp son genel seçimlerde CHP'den Konya Milletvekili olan Abdüllatif Şener'in kurduğu, siyasi ömrü sadece 3 yılla sınırlı olan Türkiye Partisi, Erbakan Hoca'nın oğlu Fatih Erbakan'ın kurduğu Yeniden Refah Partisi yine bir süre önce AK Parti'den ayrılan, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi ve şimdi de bu partinin eski bakanlarından Ali Babacan'ın kuracağı, ismi henüz açıklanmayan yeni bir parti.

KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIK GECESİNDEN DÜNYAYA MESAJ

Osmanlı ne zamanki Balkanlar'dan, Afrika'dan, Orta Doğu'dan çekildi, işte o zaman bu bölgeler sömürü düzeninin ve kanlı savaşların odağı oldu. Anadolu toprakları da planın parçası içinde olacaktı, ama Mustafa Kemal önderliğinde Türk Milleti'nin bağımsızlık savaşı tüm planları altüst etti.

O planlar 100 yıl sonra yeniden revize ediliyor. İşte "Bizim Libya'da ne işimiz var?" diyenler bu planlara çanak tutuyor. Çünkü Türkiye Libya'nın uluslararası meşru hükümetiyle Doğu Akdeniz Mutabakatı yapınca 10 aydır süren iç savaş bir anda uluslararası güçlerin merkezi durumuna geldi. Türkiye'nin sahadaki atağı, diplomasisini güçlendirdi ve Berlin'de küresel devletlerle masaya oturmamızı sağladı.

O yüzdendir ki Türkiye'nin sınırlarını salt 780 bin metrekareden ibaret saymak büyük bir gaflet.

Balkanlar da öyle...

Bizim özellikle Balkanlar'la kan ve can kardeşliğimiz var. Oradaki kardeşlerimizin huzuru Türkiye'nin huzuru anlamında. Geçen yıl Kosova'ya gitmiştim. Tipik İstanbul ve Bursa kopyası. O zaman daha yerel seçimlere 2 ay vardı. Bursa'da, İstanbul'da kim belediye başkanı adayı, kim daha güçlü; inanın bizim Bursa kulislerinde ne konuşuluyorsa hepsini orada duydum.

Dün Balkan Türklerine yönelik en etkili STK yapılanmalarından biri olan Kosova-Üsküp Derneği Başkanı Bayram Kılıç aradı.
Dedi ki:

"Osmanlı'da vilayet olan Kosova, 1. Dünya Savaşı'yla 30 Mayıs 1913'te Sırbistan Krallığı'na geçince bu topraklar, 12 yıl öncesine kadar hiç rahat yüzü görmedi. 17 Şubat 2008'de bağımsızlık ilanıyla Avrupa'nın en genç ülkesi oldu. Bizler 12 yıldır bağımsızlık gününü burada da kutluyoruz."

Kılıç'ın şu sözleri de anlamlı idi:

"Bu yıl etkinliğimizi genişlettik. Dernek yöneticisi ve diğer belli başlı derneklerin temsilcileriyle oturup konuştuk, 23 Şubat Pazar günü Merinos AKKM'de düzenleyeceğimiz gecede sen-ben ayrımı yapmadan tüm göçmen dernekleriyle hareket edelim istedik. Bursalı hemşerilerimizi de bu özel geceye davet ediyoruz. Çünkü Bursa'dan tüm dünyaya birlik ve beraberlik görüntüsü vermek istiyoruz. Ülkemizin sahada ve masada elini kuvvetlendirmek istiyoruz.