Bursa
Açık
19.1°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

HDP'nin olduğu bir Meclis'te devlet sırrı nasıl olacak?

03 Mart 2020 Salı, 22:51

Meclis dün İdlib'deki gelişmeleri ve Bahar Kalkanı Harekatı'nı görüşmek üzere kapalı oturumla toplandı ya, saat 15.00'e kadar umutla bekledim, belki iptal edilir, kapalı oturum yapılmaz diye...

Meğer bu umutsuz bekleyişte yalnız değilmişim. Dün birkaç esnafla, birkaç tanıdıkla konuştum. Sonra sosyal medyadaki paylaşımlara baktım.

Genelimiz aynı çekince ve kaygıyı taşıyoruz. 9 yıl sonra ilk defa yapılan bu oturumun yapılmaması ülkemiz için daha hayırlı olacaktı.

Çünkü Meclis'te artık meşruluğunu yitirmiş, terörle bağlantısı belgelenmiş bir siyasi parti var.

HDP!

***

Yasa gereği kapalı oturumda konuşulan bilgi ve belgeler devlet sırrı kabul ediliyor ve milletvekillerine konuşma yasağı gelirken, mühürlü zarfların içinde bulunan tutanaklar da 10 yıl süre ile hiçbir şekilde açılamıyor.

Yine yasa gereği kapılar kapanıyor, içeriye görevli olarak sadece sağır ve dilsizler girebiliyor.

İyi güzel de, bu oturum nasıl gizli kalacak?

Bir taraftan böyle sıkı tedbirler alınırken, diğer taraftan düşmanlarımızla iş birliği yapan, TC'yi tanımayan, güvenlik güçlerimize açıkça saldıran, devletin bekasını hedef alan HDP'li vekilleri ne yapacağız?

Anlatmaya gerek yok. Son örneği bardağı taşırdı. Meclis'te grubu bulunan 4 parti ortak bildiri ile İdlib'de ordumuza yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınarken, HPP bu bildiriye imza atmadı.

Neden?

-Çünkü Türkiye'ye, Türk askerine saldırı işine geliyor da ondan.

Neden?

-Çünkü Türk askerinin Suriye'de olmasını istemiyor da ondan.

Neden?

-Çünkü Suriye'nin ve bizim topraklarımızın içinde olduğu bir Kürt devleti kurmak istiyor da ondan.

Dan dan dan...

***

Şimdi böyle bir nihai amaç taşıyan HDP'nin de katıldığı gizli oturumda devletin yetkilileri, bakanları çıkıp da devlet adına gizli bilgileri nasıl anlatacak, belgeleri nasıl onlara gösterecek?

Hakikaten kaygılıyım ve kaygılıyız...

Temennim odur ki;

İnşallah Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, süreçle ilgili devlet sırrı niteliğindeki tüm bilgileri ve belgeleri paylaşmazlar.