Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Hakan Çavuşoğlu kara tren iddialarına fena patladı!

27 Şubat 2020 Perşembe, 23:47

Bursa kamuoyunda yeni yeni dillendirilen İddia şu:

"Yüksek Hızlı Tren yük trenine döndü".

İddianın sahibi de şu:

"İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmali Tatlıoğlu"

Bu iddiayı "Siyaseten" programı ve köşesi başta olmak üzere yayan da, "çarşı her şeye karşı" misali Yoldaş Yüksel Baysal.

Programda da belirttim.

"Bu ciddi bir iddia.Eğer böyle bir değişim varsa iktidar partisi ve hükümet kesinlikle Bursa halkına bunu anlatamaz ve altında kalır. Zaten söz verilen sürede bitirilememesi büyük tepkilere yol açıyor.Ama ben böyle bir değişim cesareti sergileneceğine inanmıyorum",

Baysal'ın dün de köşesinde vardı. Tatlıoğlu'nun partisinin Karacabey kongresinde konuyla ilgili yaptığı konuşmasını aktardı:

" Bu şehir Türkiye'nin en zor ulaşılan şehri olamaz. Yüksek Hızlı Tren dediler, Hızlı Tren'e çevirdiler. Bursa'dan binecek olan biri Osmaniye'ye gidip, Yüksek Hızlı Tren'i bekleyecek. Sivas'tan, Erzurum'dan gelen ise hızlı trenle gelecek. Bizim trenimiz ikinci sınıf oldu."

Söz konusu İddiayı önceki gün konunun muhatabı TBMM İnsan Hakları inceleme Komisyonu Başkanı, Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu'na sordum.

"YHT'nin yük treni olduğu doğru mu?"

Önce "Nerden çıkarıyorlar bunları anlamadım" dedi. Ardından da"Biz işimizi mi yapalım yoksa bu kara propagandalarla mı uğraşalım" dedi.

Hakan Çavuşoğlu'nun cevabı netti:

"Net olarak diyorum ki yok böyle bir şey. Herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Artık kara tren mi kaldı ki bizim projemiz kara trene dönüşsün".

Çavuşoğlu devamında da şunları söyledi:

"Ulaştırma Bakanlığımızın yurt dışı kaynak programına aldığı 10 yatırım var. Bursa Yüksek Hızlı Tren de bunlardan biri.2012'de temeli atıldı, 2016'da bitecekti ama belli nedenlerden dolayı uzadı.Bu konuda Bursa halkımızın serzenişleri de yerinde ve önemsiyoruz. Bizim bütün amacımız bir an evvel bu ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırıp, Yüksek Hızlı Tren'i Bursalılarla buluşturmak.Cumhurbaşkanımız Şehir Hastanesi'nin açılışı için geldiğinde de bu sözü verdi. Yüksek Hızlı Tren Bursa'ya gelecek dedi. O'nun sözü üzerine projede bir değişiklik olamaz"

Çavuşoğlu son olarak da şunu söyledi:

"Kaldı ki Yüksek Hızlı Tren daha da önem kazandı. Çünkü Bursa-Gemlik'e yerli ve milli otomobil fabrikası kuruluyor.Biz işimize bakıyoruz ,bu tür polemiklere girmiyoruz ama bu tür algı yaymaya yönlik kara propagandaları da elbette tasvip etmiyoruz"

3 YIL ÖNCE PARTİYE YENİ KATILDIĞI İÇİN BAŞKAN OLAMAMIŞTI

Ak Parti'de Nilüfer, İnegöl ve Kestel ilçe başkanları 2 hafta önce görevden alınmıştı. Dün yerlerine yeni atamalar yapıldı. Nilüfer'de Ufuk Ay'ın yerine Makine Mühendisi Eşref Kurem getirildi.

Eşref Kurem'in adı Nilüfer teşkilatı için bilindik olmasına rağmen, yeni isimlerden. Çünkü,yaklaşık 3 yıl önce İl Başkanlığının kongre öncesi yeni yapılanma sürecinde 10 ilçe başkanını görevden alındığında Nilüfer İlçesi için adı kulislerde öncelikli olarak geçmişti.

Teşkilat Başkanlığı'nın Ankara'ya çağırdığı bir kadın ve 5 erkek aday içinde Kurem de vardı ve o dönemde görevin Ufuk Ay'a verilmesi tam anlamıyla sürpriz olmuştu. Çünkü dönemin il başkanlığı Eşref Kurem'i destekliyordu. Teşkilat Başkanınca kabul görmemesinin nedeni partiye henüz yeni üye olmasıydı.

Kurem akabinde Nilüfer'den sonra yapılan il kongresinde yeni oluşturulan il yönetiminde listeye girdi ve il başkan yardımcısı olarak görev aldı. Bu sürede siyaseten belli bir deneyim kazanmış olmalı ki, 3 yıl önce tecrübesi yok diye kaçırdığı başkanlık görevini Ufuk Ay'dan devraldı.