Bursa
Açık
33°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Gemlik'teki dev tesisin temelini bu ay içinde Cumhurbaşkanı atacak!

01 Temmuz 2020 Çarşamba, 21:35

Dün haber sitelerinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Türkiye'nin 60 yıl beklediği fabrikanın temelini bu ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte atacakları haberi yer alınca kentim ve ülkem adına çok sevindim.

Zira Bursa uzun yıllar sonra 22 milyar TL'lik dev bir yatırıma kavuşmuş olacak.

Önce kısa bir hatırlatma yapayım.

Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu tarafından üretilen "ilk yerli otomobilimizin" tanıtımı 27 Aralık 2019'da Gebze'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yapılmıştı. Ülkemiz açısından o tarihi günde Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen otomobil fabrikasının yerini, otomotiv üssü Bursa olarak açıkladığında kentte büyük heyecan uyandırmıştı.

Gemlik'te hem serbest bölgeye yakın hem de denize sıfır alanda askeri hara olarak bilinen atıl durumdaki 1 milyon metrekarelik arazi, fabrika alanı olarak belirlenmişti. Bu müjdeli haberden birkaç gün sonra arazinin tahsisi yapılırken,TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, milletvekilleri ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş alanda incelemeler yapmıştı.

2022'DE ÜRETİME GEÇECEKTİ!

Yerli otomobil fabrikasının kuruluşu için her şey titizlikle planlanmıştı.2022'de yollarda göreceğimiz yerli otomobilin üretileceği arazide zemin etütleri yapılmış, ÇED raporu alınmış, üzerindeki binalar yıkılmış, alan temel için hazır hale getirilmişti. Fabrikanın plan ve projesi de hazırdı.

TOGG CEO'su Gürkan Karakaş açıklamıştı:

"Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibarıyla ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 22 milyar TL'lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz."

Hatta Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank da;

"2035 yılına kadar 30 bin araç için, bunun dışında hiçbir firmaya garanti vermedik. Avrupa, Rusya, ABD'nin de aralarında olduğu bazı yerlerde Türkiye'nin Otomobili'nin tasarımları için tescil başvuruları yapıldı."diye yatırımın uzun vadedeki yönünü belirlemişti.

İşte bu doğrultuda şubat ayı içinde fabrikanın ön kuruluşu için kazma çalışmalarına başlanacak, 12 Mart tarihinde "Yeniliğe Yolculuk-Gemlik Buluşması" konsepli lansmanı ve temel atma töreni geniş katılımla yapılacaktı.

Ama hiç beklemediğimiz bir anda araya pandemi süreci girdi.

Tüm planlar alt üst oldu. Hedef şaştı. Dev fabrikanın kuruluşu ve lansmanı ileri tarihe ertelendi.

CUMHURBAŞKANI TEMELİNİ ATACAK

Şimdi TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun açıklamasından öğreniyoruz ki, o ertelenen büyük yatırımın temeli bu ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla büyük bir devlet töreniyle atılacak. Aylardır ilk yerli otomobil fabrikasının kurulamayacağına inananlar ve buradan siyaset devşirmeye kalkanlar bakalım o gün geldiğinde, bu dev yatırım Bursa'da hayata geçtiğinde nasıl bir tavır alacaklar, nasıl kıvıracaklar?

Çok merak ediyorum.

Bu arada henüz tarihi belli olmayan yerli otomobil fabrikasının temel atma töreni için de program içeriği netleşmedi. İdari ve siyasi erkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla diye belirtilen müjdeli haberde ya Gemlik'e gelerek yerinde temel atmasını, ya da son dönemde yaptığı gibi video konferans yöntemiyle Külliye'den katılabileceği üzerinde duruyor, programın detayı önümüzdeki günlerde netleşecek.