Bursa
Açık
32.2°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Faruk Çelik o gün ya o düzenlemeyi yapmasaydı...

15 Şubat 2020 Cumartesi, 23:38

Tarihler 12 Nisan 2006'yı gösterdiğinde Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'ne bağlı Karaköy'deki bir fırında başlayan yangın, lodosun da etkisiyle kısa sürede tüm köyü sarmış ve çevre illerden de gelen itfaiye ekiplerinin yardımıyla ancak akşam saatlerinde konrol altına alınmıştı.Can kaybının yaşanmadığı bu büyük felakette sabahın ilk ışıklarında ortaya çıkan tabloda 150 hanelik köyden geriye sadece 15 ev kalmış, çiftlik, ahır tandırlar köyde ne varsa hepsi küle dönmüştü.

Siyaset bazen zamanla yarıştır. Eğer o zamanı ıskalarsan geride kalırsın.İşte Karaköy'de yangın felaketinin yaşandığı tarihlerde Faruk Çelik TBMM'de Ak Parti'nin Grup Başkan Vekili idi. Kendi seçim bölgesinde yaşanan bu felakette evsiz kalan köy halkına bir an evvel kalıcı konutlar yapılması gerekiyordu ama bunun için devletin önünde bir büyük engel vardı.

Evet TOKİ aracılığıyla afetzedeler için konut yapılabilirdi ama Afet Birim Merkezi'ndeki paranın buraya kanun yoluyla aktarılmasının önü kapalıydı.

Yeni kanun düzenlemesi için zaman da yoktu çünkü Meclis bir kaç hafta içinde tatile girecekti.

Peki o ne yaptı?

Hemen bir kanun değişikliği düzenlemesine gitti. 1959'da çıkarılan 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunun'a gerekli düzenleme maddeleri ekledi. Bu kanun değişikliğini de Meclis tatile girmeden tam bir gün önce TBMM'ye getirdi ve 31 Mayıs 2006'da Meclis'ten geçirtti.

Ve... bizim Karaköy'e hemen TOKİ 105 konut, 102 ahır,9 tandır ve 1 iş merkezinden oluşan afet konut projesine başladı. Hem de 10 ayda tamamlanarak köy halkına teslim edildi ve yüzler güldü.

İşte o gün Faruk Çelik'in sayesinde çıkarılan bu kanun düzenlemesi süreçte pek çok afet bölgesinde insanlarımızın evsiz barksız kalmasının önüne geçerek ev sahibi olmalarına imkan sağladı.

Çünkü Çelik'in imzasını taşıyan kanun afet durumlarında devletin çevikliğine, hızlı refleksine imkan tanıdı.

Karaköy'den sonraki Van örneği bu anlamda tam bir başarı öyküsüdür. 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de üst üste 2 sarsıcı depremle 644 canın gittiği ve kentin büyük bölümünün yerle bir olduğu Van depreminde de bu kanun sayesinde bir yıl içinde depremzedelere yaklaşık 23 bin konut ve 2 bin 325 ahır inşa edildi. Bölgede süreçte gerçekleşen iyileştirme harcamalarının toplamı 5 milyar 225 milyon 809 bin 743 lirayı buldu. Kent adeta küllerinden yeniden doğdu.

En son şimdi Elazığ depreminde bu kanun sayesinde hem Elazığ ve köylerinde hem de Malatya'da yeni konutlar yapılması kararı alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem sonrası koordinatör olarak orada üs kuran ve başarılı bir organizasyonla devletin hızlı refleksini, sıcaklığını hissettiren iç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile düzenlediği toplantıda açıkladı.

Buna göre;

"Hasarlı bölgeler lazerlerle taranıyor, ve bu incelemeler sonunda Elazığ genelinde 4 bin 600 binanın yıkımına karar verildi. Binalardan 107'si yıkıldı.

Evleri yıkılanlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 10 bin kalıcı konutluk projenin inşaasına başlandı. TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 400 konut da depremzedelere teslim edilecek. Ayrıca, bölgede rezerv konutları yapılacak"

Bakan kurum ayrıca TOKİ tarafından inşaatı halen devam eden önceden planlanmış 3 bin 850 konutun da tesliminin öne çekilerek Nisan ayında tamamlanacağını ve bunların tamamının depremzedelere teslim edileceğini de söyledi.

Sonuç itibariyle risk alanlarında TOKİ'nin afetzedelere konut yapımının önünü eski Bakan Faruk Çelik açtı. Eğer o gün Meclis'e bu düzenlemeyi yetiştiremeseydi Meclis yaz tatiline girecek ve başta Karaköy'deki köylülerimiz olmak üzere süreçteki afetzedelerin barınma ve konut ihtilyaçlarının karşılanmasında hızlı refleks gösterilemeyecekti.