Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Eski AK Partili ilçe başkanı yeni partinin il başkanı mı?

14 Aralık 2019 Cumartesi, 14:55

Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu partisini kurdu. Gözler şimdi Türkiye'deki teşkilatlanmasında. En geç 2 ay içinde 81 ilde il başkan atamasını yapıp, tabelalarını asacaklarını açıklıyorlar.

Peki, Gelecek Partisi'nin Bursa il başkanı kim olacak?

İşte son bir iki gündür kamuoyunda ve siyasi kulislerde en çok bu sorunun cevabı aranıyor. Şimdiye kadar bir isim dışında adı telaffuz edilen yok.

O da 3 gün önce AK Parti'den istifa eden Nilüfer eski ilçe başkanı Alpaslan Yıldız.

İstifasından bir gün sonra sosyal medya hesabından yaptığı veda içerikli istifa açıklamasının ardından ismi bir anda siyasi kulislerde il başkanı olacak spekülasyonlarına yol açtı.

O açıklamasının hemen ardından kendisiyle görüştüğümde, ki bir önceki yazımda da mevcut, AK Parti'de 16 yıl çalıştıktan sonra ayrılma noktasına gelmiş olmanın üzüntüsünü yaşadığını belirterek, "Artık burada siyaset yapma imkanım ve ortamım kalmamıştı. Daha fazla dolgu malzemesi işlevini görmemek için ayrılma kararı verdim" demişti.

Ve ben de kendisine "Bu ayrılık neden Davutoğlu'nun parti kurduğu güne denk geldi?" diye sormuş, o da gayet kibar bir dille önce "İstifamın bu yeni parti ile alakası yok" demiş, sonra da "İnsan bir kere gitme kararı vermiyşse ha bugün ha yarın, ne önemi var?" cevabını vermişti.

Sabah bir arkadaşımın Davutoğlu'nun partinin kuruluşunu açıkladığı basın toplantısında çekilmiş fotoğrafını gönderince bir daha aradım.

"Gelecek Partisi'nin lansmanına katıldınız mı?" diye sordum.

Cevabı şu oldu:

"Evet katıldım. Davet etmişlerdi, oğlum Ankara'da askerliğini yapıyor, ben de onu ziyarete gittiğimde toplantıya da katıldım."

Ardından ekledi:

"Ancak hiçbir resmi sıfatım olmadan sadece davete icap ettim."

Ben de bunun üzerine "İl Başkanlığı teklifi aldınız mı?" diye sordum.

Şu cevabı verdi:

"Biliyorsunuz AK Parti Bursa eski Milletvekilleri Mustafa Öztürk ve Cemalettin Kani Torun ve eski Bursa Valisi İzzettin Küçük, Kurucular Kurulu'nda. Son birkaç aydır parti kurma çalışmalarında benimle de temasa geçtiler, görüşmelerimiz oldu. Çünkü onlar da benim artık AK Parti'den ayrılma kararımı verdiğimi biliyorlardı. Ama çok samimi olarak söyleyebilirim ki bugüne kadar kendilerinden il başkanlığı teklifi veya başka bir resmi teklif almadım."

Devam etti:

"İnanın bu konuyu hiç konuşmadık. Partinin kuruluşunun açıklandığı toplantıda zaten fazla kalamadım. Ahmet Davutoğlu ile görüşme imkanım da olmadı. Çünkü kendi heyecanları ve telaşları vardı, etrafı da kalabalıktı. Sadece Mustafa Öztürk ve birkaç kişi ile birlikte iken fotoğrafımız çekildi, bu sabah onun sosyal medyada paylaşıldığını gördüm".

Ben de bunun üzerine "Evet o fotoğrafı ben de gördüm, demek ki sizi davet ettiklerine ve böyle bir fotoğrafı paylaştıklarına göre sizinle ilgili bir tasarrufları var demektir" dedim.

O'nun da verdiği cevap şu oldu:

"İnanın şu aşamada hiç bir teklif almadım. Ve hatta beklemiyorum da. Kendileriyle görüşmemizde Bursa il başkanının ben veya bir başkası olması konusunda da hiçbir diyaloğumuz olmadı. Mutlaka kafalarında bir isim vardır ama benimle bunu paylaşmadılar."

Alpaslan Yıldız, son olarak da şöyle bir cümle kullandı ki bana göre ileriye dönük "açık kapı bıraktı."

"İstifa açıklamamı yaptığımdan bu yana çok arayanım oldu. Hepsine aynısını söyledim. Belki de bir süre aktif siyaset yapmam. Benim amacım makam veya siyasi, maddi rant olsa idi, şimdiye kadar adımız bunlarla anılırdı. Ama çok şükür ki böyle bir durum yok. Bizler hizmet için siyaset yapıyoruz. Eğer böyle bir hizmet etme ortamı bulursak, siyasetde de çalışırız, STK'larda da, başka toplumsal mecralarda da..."