Bursa
Açık
30.9°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Duygusala bağlanan kongre gündeme damga vurdu!

10 Şubat 2020 Pazartesi, 23:40

Bursa'nın en güçlü ve aynı zamanda en köklü STK yapılanmalarından biri olan Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği 7 Nisan 1974 yılında kuruldu. Kurucu Başkanı rahmetli Şükrü Şankaya idi. 143 üye ile kurulan ve bugün binlerce üyeye ulaşan Dernek, zaman içinde suyun öte yakasındaki coğrafya ile Türkiye arasında dostluk köprüsü görevini üstlenirken sosyal, siyasal ve diplomatik anlamda da ilişkilerin geliştirilmesinde etkin görevler aldı.

Aynı zamanda içinden çıkardığı pek çok iş adamı ve siyasetçi, bakan, belediye başkanı , STK temsilcilerini Türkiye'ye kazandıran dernek hüviyetine de büründü.

İş adamı ve Devlet eski Bakanlarından Cavit Çağlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin en son Başbakan Yardımcılarından ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu,AK Parti Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar , BTSO Bakan vekili İsmail Kuş, MÜSİAD eski Başkanı Mustafa Gürses , Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Rıdvan Ali ve Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Molla Salih halen Bursa ve ülke siyasetine damga vuran isimlerin başında geliyor.

İşte etkisi ve misyonu ülke sınırlarını aşan derneğin hafta sonu Pazar günü Merinos AKKM'de 27. Olağan Genel Kurulu vardı. Dr. Ali Emin Latif'in tek aday olarak girdiği ve yeniden güven tazelediği kongre gerek konukları, gerek yapılan konuşmalarla Bursa gündemine damga vurdu.

KİMLER VARDI?

Öncelikle hayatını Batı Trakya Türklerinin haklarının savunuculuğuna adayan merhum Dr.Sadık Ahmet'in eşi Işık Ahmet, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Genel Direktörü Prof. Dr. Halit Eren onur konuğu olarak yer alırken, Batı Trakya'dan Kozlukkebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, Batı Trakya Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Eski Bakanlardan Cavit Çağlar, TBMM İnsan Hakları Araştırma ve İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu,Ak Parti Milletvekilleri Mustafa Esgin ve Emine Yavuz Gözgeç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz,BATISİAD Başkanı Ahmet Er ve Ak Parti Osmangazi ilçe Başkanı Ufuk Çömez katılımcılar arasında dikkat çeken isimlerdi.

KONUŞMALARIYLA SALONU DUYGULANDIRDILAR

Merinos AKKM Salonu'nda Divan Başkanlığını Ali Molla Salih'in yaptığı genel kurulun amacı yeni yönetimi belirlemekti ama, seçim havasından ziyade batı Trakya Türklerinin son yıllarda gördüğü büyük bir aile buluşması havasına bürünmesi açısından hafızalara kazındı.

Özellikle Cavit Çağlar yaptığı duygusal konuşma ile salonda bulunanları alkış yağmuruna tuttu. Ailesiyle çok küçükken Türkiye'ye göç ettiğini anlatan Cavit Çağlar kendilerine o dönemde macır dendiği için çok gücüne gittiğini belirterek "Neden Türk denmiyor, biz Türküz " demesi bazılarının gözyaşlarını tutamamasına neden olurken;

Milletvekili olmadan önce derneğin başkanlını yapan ve bakanlığı döneminde de Batı Trakya Türklerinin sağlık, ikamet tezkeresi, istisnai vatandaşlık gibi pek çok sorunlarının çözülmesini sağlayan Hakan Çavuşoğlu'da kürsüye çıktığında önce Cavit Çağlar'ı onore etti.

Dedi ki:

" Geçen yıl bu vakitlerde Cavit Bey'in Rodop Dağları'ndaki Üşşek Köyü'ne gittik.Cavit Bey ilk defa bizimle köyüne, baba ocağına gitti. Oradaki akrabalarıyla, komşularıyla, arkadaşlarıyla kucaklaşması hepimizi duygulandırdı.Hayatımın en unutamayacağı gezisi oldu."

Çavuşoğlu'nun şu sözleri de salonda heyecan dalgası yarattı:

"Belki sizler de duymuşsunuzdur. Merhum Bilge Kral Aliye İzzetbegoviç, Hırvat komutanla konuşurken, komutan kendisine dağa kocaman bir haç yaptıklarını söyler. Sizler de gittiğinizde görmüşsünüzdür. Aliye İzzetbegoviç'de ona şöyle der: Oraya o haçı dikebilirsiniz. Ama gökyüzüne her baktığınızda ayla yıldızı göreceksiniz".

Kongrede milletvekili seçilmeden önce bir dönem derneğin başkanlığını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da etkili ve içten bir konuşma yaptı.