Bursa
Açık
18.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Dostluk buluşmasıydı, akil adamlar topluluğu oldu!

31 Ocak 2020 Cuma, 23:37

Ak Parti'nin kurucu il, ilçe ve yöneticilerinin her ay toplantılarda bir araya geldiğini biliyordum da, 6 yıl önce kapatılan İl Genel Meclisi üyelerinin düzenli olarak buluştuğunu bilmiyordum.

Önceki akşam Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sosyal Tesisleri'nde Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı konuk ettiklerinde öğrendim.

Öncelikle İl Genel Meclisleri hakkında kısaca bir bilgi notu aktarayım.

"6 yıl öncesine kadar Bursa'nın da aralarında olduğu büyükşehirlerde 2 meclis vardı. Biri Büyükşehir belediye meclisi, diğeri de il genel meclisi. İl sınırlarının belediye sınırları olarak genişlemesi anlamına gelen "Bütünşehir Yasası" ile beraber 30 Büyükşehir'de bu uygulamaya son verildi. Yasanın 31 Mart 204 tarihinde yürürlüğe girmesiyle il genel meclisleriyle beraber il özel İdareleri de kapatıldı

Bursa İl Genel Meclisi'nin ilk başkanı Mehmet Tunçak'tı. Sonra sırasıyla Nurettin Avcı ve rahmetli Nedim Akdemir başkanlık yaptı. Bursa 2005 ve 2014 yılları arasında sadece köylerde, beldelerde ve ya merkez dışındaki ilçelerde değil, merkezde de İl Özel İdaresi aracılığıyla çok büyük hizmetler aldı."

TÜRKİYE'DE SADECE BURSA 'DA KOPMADILAR

İşte 6 yıl önce kapatılan bu il genel meclisinin üyeleri düzenli olarak bir araya geliyorlar.Dostluk buluşmalarını son yıllarda kentin, ülkenin sorunlarının tartışıldığı platform olarak aktifleştirdiler

Zaman zaman konuk alıyorlar.Salı akşamı da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı ve İl Başkanı Ayhan Salman'ı konuk ettiler.

Toplantının ev sahipliğini İlk başkan olma özelliği ile Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşler Genel Başkan Yardımcısı, eski Milletvekili ve İl Başkanı Mehmet Tunçak yaptı.

Dün görüşmemizde ilk olarak şu detayı verdi:

"İl Genel Meclislerinde görev alan arkadaşlar için bugün kentin en birinci hafızasına sahip, donanımlı insanlar diyebiliriz. Çünkü, bürokraside, il yönetiminde, meclis komisyonlarında kentin merkezinden köylerine kadar her bir köşesinde çok büyük hizmetleri oldu. En önemli kararların altına imza attlar.Bir anlamda benzetme yapacak olursak kendiliğinden akil adamlar topluluğuna dönüştüler diyebiliriz. Ayrıca bu özellikteki buluşma Türkiye'de de bir ilk. "

Tunçak, bir noktaya da değindi:

" Genelde il özel idarelerin sadece köylere hizmet götürdüğü gibi bir algı vardır. Oysa tamamen yanlış.Biz o dönemlerde kent merkezinde İl Genel Meclisi olarak Bursa Olimpik Atletizm Pisti'ni, Merinos Stadyumunu, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu'nun iç ve dış restorasyonunu, Sevgi Evleri'ni yaptırdık. Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nin kalan kısmını tamamladık."

Devamında da 2005-2014 arası Bursa'nın köylerinin tamamının yollarını yaptıklarını,köy meydanlarının ve sokaklarının parke taşlarla döşendiğini, ilçelere çocuk parkları ve spor salonları ve göletlerin yapıldığını anlattı.

Toplantıda söz alan İl Başkanı Ayhan Salman birlik ve beraberlik üzerine konuşma yaparken, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'da,"buradaki çok değerli ağabeylerim ve arkadaşlarımın tecrübelerinden, önerilerinden faydalanmak isterim"dedi ve önümüzdeki ay Büyükşehir'de kendilerini ağırlamak istediklerini söyledi.

Başkan Aktaş bir ricada da bulundu:

" Bu bir aylık sürede sizlerden isteğim lütfen kentimizle ilgili tespitlerini, önerilerini ve değerlendirmelerinizi not alın. Bir ay sonraki buluşmamızda hep birlikte istişare yapalım."