Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Doğruya doğru! Sağlık Müdürlüğü süreci iyi yönetti!..

19 Mayıs 2020 Salı, 00:33

Sağlık Bakanlığı'nca oluşturulan Bilim Kurulu, vaka ve can kaybı sayılarının hızla artmaya başladığı o iki ay önce ülkemizde pik seviyesine ancak 15 Mayıs'ta ulaşılacağını ve sonradan düşüşe geçeceği yönünde öngörüde bulunmuştu.

Doğru da çıktı. Hükümetin aldığı çok yönlü tedbirler, sokağa çıkma kısıtlamaları ve Sağlık Bakanlığı'nın virüs tedavisinde yürüttüğü uygulamalar ile tedaviler, salgının kontrol altına alınmasını sağladı.

Aynı başarı Bursa için de geçerli.

Bursa İl Sağlık Müdürü Ömer Halim Kaşıkcı ile bir buçuk ay önce görüştüğümde Bursa, İstanbul merkezli yayılmadan dolayı Kocaeli, Sakarya'dan sonra en riskli bölge durumunda idi.

Hastanelerimizde beklenen kapasiteyi aşma gibi bir yoğunlaşma söz konusu değildi ama, Bursa da, bakanlığın aldığı karar gereği rakamların açıklanmamasına rağmen, ülkemizdeki her akşam açıklanan o vaka verileriyle paralel gidiyordu.

Şükür, geneldeki düşme Bursa'da da yaşanıyor. Birkaç gündür kamu ve özel sektörde çalışan doktor arkadaşlarımla ülkemizin geldiği son durumu değerlendirirken, onlar da Bursa'daki pozitif hasta sayılarının çok çok azaldığına, sevinerek dikkat çekiyorlar.

Olay'dan Ahmet Emin Yılmaz ağabeyin İl Sağlık Müdürüyle yaptığı konuşmasını içeren yazısından da anlıyoruz ki, Bursa artık o tehlikeli süreci atlattı. Hastanelerimize eskisi kadar test için hasta gelmediği gibi, yoğun bakım ve entübe hasta sayısı da çok çok azalmış durumda.

Acillerde 2 hafta önceki o korkutan yoğunluk yok. Çünkü süreçte bakanlığın filyasyon uygulaması Bursa'da da kurulan ekiplerce çok iyi götürüldü. Hastalığın görüldüğü yerler anında karantinaya alındı.

Özel hastanelerde de aynı durum var.

Pandemi hastanesi ilan edilen hastanelerden bir tanesini biliyorum, en son 3 hastasını geçen hafta Cuma günü taburcu etmenin sevincini yaşadılar. Yine bildiğim kadarıyla Şehir Hastanesi de Haziran ayı itibariyle pandemi hastanesi kapsamından çıkıp normal tedavi sürecine başlayacak.

Sonuçta Sağlık Müdürlüğü Bursa'da bu süreci başından bu yana çok başarılı götürdü. Hem idari kadro, hem özveriyle çalışan doktorlarımız, hem hemşirelerimiz ve hem de sağlık personelimiz bu konuda gerçekten büyük takdiri hak ediyorlar.

Onlar bu süreçte, olaya sırf iş olarak bakmadılar, duygularını, ideallerini, 7/24 mesailerini katarak her zamankinden daha fazla performans gösterdiler.

Ama tabii yukarısı böyle sıkı tedbirlerle kentimizde rahatlama sağladı diyerek, tehlikenin geçtiğini sanıp, kendimizi öyle sokaklara, parklara, alış-veriş mekanlarına ya da ev ziyaretlerine atmayalım.

Önce kendi kontrolümüzü kendimiz sağlamalıyız...

BÜYÜKŞEHİR BANDOSU AYAĞIMIZA GELDİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda da ev yasağında idik. Öğle saatlerinde bir anda bando sesleri, marşlar, şiirler çalmaya başladı. Pencerelerimizden baktığımızda yüzlerce kırmızı, beyaz balonların göğe doğru yükseldiğini gördük.

Meğer, Osmangazi Belediyesi törenleri ayağımıza kadar getirmiş. Çoluk-çocuk hepimize bir neşe geldi, canlandık. Marşlara tempo ve alkış tuttuk.

İşte aynı sevinci dün de Büyükşehir Belediyesi yaşattı. Bu sefer de Büyükşehir Belediyesi'nin Bandosu bizlere sürpriz yaptı. Pencerelerimizden, balkonlarımızdan, bahçelerimizden bandonun sokakları çınlatan marşlı resmi geçidine alkışlarla destek verdik.

Bu tür küçük jestler hakikaten eve kapandığımız, bir taraftan can kaygısı, diğer taraftan geçim sıkıntısıyla boğuştuğumuz şu zor günlerde insanlarımıza büyük moral oluyor, birlik ve beraberliğin pekişmesinde de destek sağlıyor.