Bursa
Açık
19.5°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

'Devlet bağış toplatmıyor' diye üzülmeyin, başka yolları da var!

02 Nisan 2020 Perşembe, 20:18

Yardım adı üstünde ihtiyaç sahibine karınca kararınca destek olmaktır. Bizim inancımızda da, töremizde de yardım gizlidir. Sağ elin verdiğinden, sol elin haberi olmaz. Tabii yardımların günümüzde siyaseten yapılmışlığı da var ki, AK Partili belediyelerin bu konuda pek masum oldukları da söylenemez, lakin artık kanıksadığımızdan olsa gerek sırf yerine ulaşıyor diye sesimizi çıkarmıyoruz.

Ama yardımın hele ki şu olağanüstü hal yaşadığımız dönemde sanki başka hiç derdimiz, sıkıntımız yokmuş gibi üzerinden siyaset yapılmasını hiç doğru bulmuyoruz.

Maşallah, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları başta benim de desteklediğim yardım kampanyasını elllerine yüzlerine bir güzel bulaştırdılar. Ülkenin en doğusunda sınır kapısındaki sağır sultan bile duydu. Sonunda devletin başı çıkıp yasakladı...

Ama neyi?

CHP'nin başını çektiği muhalefet partilerinin söylediği gibi erzak, temizlik maddelerini içeren kuru gıda kolilerinin dağıtılmasını değil, belediyelerin bankalara hesap açarak "Buraya bağış yapabilirsiniz" dedikleri nakdi yardımları.

Neymiş, CHP'li belediyelerin muhtaç sahiplerine yardım yapması engellenemezmiş. "Sonuna kadar yapacağız, evlerine kadar yardımlarımızı götüreceğiz" diyorlar.

Götürün engel yok ki...

Bakın AK Partili belediyeler, hatta CHP'li belediyeler de yapıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş geçen gün açıkladı. Coronovirüs tedbirleri kapsamında her hafta 10 bin meyve-sebzeden oluşan pazar filesi, 30 bin gıda kolisi, 30 bin temel hijyen malzemeleri kolisi, 30 bin gıda kolisi, her gün 30 bin ekmek yardımı yapacaklarını söyledi.

İlave olarak her gün 10 bin aileye de BESAŞ büfelerinden kupon karşılığı ekmek, süt ve süt ürünlerinin verileceğini de...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da ilçesinde yaşayan 65 yaş üstü durumu iyi olmayan ve yalnız yaşayan bin yaşlı vatandaşa düzenli olarak erzak ve gıda yardımı yapıyor. Yine her gün ihtiyaç sahipleri için Somuncu Baba Gönül Fırını'ndan 10 bin adet ekmek dağıtımı yapıyor. Belediyenin listesinde toplamda 11 bin hane bulunuyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da öyle. Başından beri hayırseverlerin yardımıyla birlikte düzenli olarak ihtiyaç sahiplerinin evlerine koli koli erzak ve gıda yardımı yapıyor. Yine geçen gün yazmıştım. Dışarıya çıkamayan ve bakacak kimsesi bulunmayan yaşlıların evlerine sıcak yemek dağıtımı da yapılıyor.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de bildiğim kadarıyla her gün ihtiyaç sahiplerine iki öğün sıcak yemek dağıtımı yaptırtıyor.

Diğer belediyeler de yardım yapıyordur ama benim bildiğim bunlar.

Diyeceğim o ki, devlet belediyelere parti ayrımı gözetmeksizin yardım yapmayın demiyor.

Sadece belediyeler nakdi anlamda bağış toplayamaz, bunu tüzüğünde yardımlaşma ibaresi bulunan dernek ve STK'lar ile hayırsever kişi ve kurumlar yapabilir. Bağış için hesap numaraları da Valilik izniyle açılabilir. Her önüne gelen hesap numarası açarak hadi buraya para yatırın diyemez diyor ki, bu sadece olağanüstü durumun hasıl olduğu bugünler için değil, geçmişte de böyle idi...

Kaldı ki belediyeler bu tür yardımı ilk defa yapmıyor. Her yıl Ramazan'da ihtiyaç sahiplerinin evlerine sıcak yemek götürüyor. Yanında erzak yardımında da bulunuyor. Son yaşadığımız Elazığ depreminde de belediyelerimiz yardım kolileriyle büyük destek sağlamışlardı.

Hem;

Eğer gerçekten maksat gıda ve erzak yardımı dışında ihtiyaç sahiplerine belli miktarda para yardımı ise bunu illa yasalara aykırı olduğunu bile bile bankada hesap açtırıp devletle inatlaşmak yerine başka yasal yöntemlerle de yapabilirler.

Pekala da tüzüğünde "yardım yapabilir" ibaresi bulunan STK veya hayırsever kişi ile kurumları organize ederek onların çatısı altında istedikleri kadar para toplayıp bunları ihtiyaç sahiplerine ya para ya da gıda kolisi olarak dağıtabilirler.

Yeter ki iste...