Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dalgın Bursa için ne dedi?

12 Haziran 2020 Cuma, 21:44

DEVA Partisi'nin tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da da teşkilatlanma çalışmalarına başladığını ve il başkanı için isim arayışında olduklarını bir süredir bu köşede aktarmaya çalışıyorum.

Bursa için 6 kişilik bir komisyon oluşturuldu ve çalışmalarını çok yönlü sürdürüyor.

Bir ay öncesine kadar kulislerde bu partiyle alakalı Bursa cephesinde isim noktasında çok fazla bir duyum yoktu. Ancak, her partinin kuruluşunda olduğu gibi DEVA'nın da Bursa'da teşkilatlanma startıyla bazı isimlere "teklif yapıldı" iddiaları ortalıkta dolaşmaya başladı.

Hatta birkaç gün önce Bursa'da AK Parti camiasının tanıdığı bir isme il başkanlığı teklifi yapıldığını ama kendisinin "Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan'a umudum devam ettiği için başka partiye geçmeyi düşünmüyorum" yönünde cevap verdiğini yazmıştım.

Hemen belirteyim ki, bu yazım üzerine DEVA'dan kimseye teklif götürülmediğini ve "doğruyu yazmadığımı, sanki benim uydurduğumu" belirten pek çok saçma tweet mesajına tutuldum. Böylelikle yeni kurulan DEVA'nın da daha resmi üye kaydına başlamadan sosyal medyada "trol"lerinin ortaya çıktığını görmüş oldum.

Bu cepheden kal'e alabileceğim tek resmi mesaj partinin Bursalı Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın'dan geldi.

Önce twitter hesabından "Hiçbir isme il başkanlığı teklifi yapılmadı. Bu durumda yazıda ifade edildiği gibi herhangi bir kişinin teklifi 'reddedilmiş' olması da zaten imkansız. DEVA Partisi üzerinden şahsi şöhret sağlamak isteyenlere prim vermemek gerek. Saygılar" paylaşımında bulunan Burak Dalgın'la dün de bir telefon görüşmesinde bulundum.

KİMSENİN TEKLİF ETME YETKİSİ YOK

Evvela söylediği şu oldu:

"Cennet Hanım, biz bugüne kadar daha hiçbir isme il başkanlığı veya başka bir teklif yapmadık."

Hemen ilave etti:

"Ben partimin genel başkan yardımcısıyım ve Bursa komisyonundayım. Ne ben, ne komisyon başkanımız, ne bir başka genel başkan yardımcımız, ne de genel merkez yönetiminin tek başına böyle bir teklif götürme yetkisi yok."

Teşkilatlanma çalışmalarının partinin tüzüğüne göre işlediğini anlatan Burak Dalgın, prosedürü çizdi:

"Biz komisyon olarak çok yönlü araştırmalar yapıyoruz. Görüşmeler sonucunda bu 6 kişi de olabilir, 10 kişi de veya 11 de... İsim listesini Genel Merkez'de kurullarımıza götüreceğiz. Yapılacak görüşme ve istişareler sonucu 3 kişilik bir kurucu heyet oluşturacağız. Biri il başkanı, 2'si il başkan yardımcısı olarak teşkilatlanma çalışmalarını yürütecek.".

Dalgın, görüşmemizde henüz Bursa'da isim konusunda bir netlik olmamasına rağmen kendisinin de "Bana il başkanlığı, ilçe başkanlığı teklifi geldi" gibilerinden bir takım duyumlar ulaştığını, bunların kendilerini siyaseten pazarlama amacında olduklarını ve asla riayet edilmemesi gerektiğini de söyledi.

Dalgın, devamında teşkilatlanma çalışmalarında çok geniş kitlenin temsiline dikkat ettiklerini anlattı:

"Ben zaten Bursa'da Muradiye'de oturuyorum. Görüşmelere başladık. Pazartesi günü Bursa'da idim, il başkanı teklifi mahiyetinde değil, birlikte çalışma anlamında görüştüğümüz isimler var ve biz bu isimleri dediğim gibi çok yönlü olarak belirlemeye çalışıyoruz. Her kesimden işçisi, emeklisi, ev hanımı, öğrencisi, serbest meslek sahibi bizim ulaştığımız ya da bizimle görüşmek isteyenle de görüşüyoruz. Kaldı ki bu bugünden hemen yarına belirlenecek bir çalışma değil. Haftalarda sürebilir, çok dikkatli ve ince bir çalışma yürütüyoruz. Partimiz yönetimlerinde hiçbir siyasi eğilimin baskın olmaması temel prensibimiz. Yüzde 35 kadın, yüzde 20 genç kotamız var."

Dalgın, DEVA Partisi'nin teşkilatlarında yer alma kriterini de açıkladı:

"Bir, iyi insan olmak, itibarlı, dürüst ve çevresinde sevilen, sayılan olmak; iki, işinde hangi iş olursa olsun iyi olmak; üç, demokrat bakış açısına sahip olmak..."

Dalgın, son olarak Bursa'da sadece partinin resmi web sitesine 2 bin civarında başvuru yapıldığını, bunun Türkiye genelinde 70 binlere dayandığını ama, bu internet dışından da pek çok yazılı, sözlü ve ikinci üçüncü şahıslar aracılığıyla da başvuru taleplerin geldiğini söyledi.