Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

DEVA Partisi Bursa yapılanması için startı verdi!

05 Haziran 2020 Cuma, 21:52

Ali Babacan'ın genel başkanlığını yaptığı DEVA Partisi için, "Meclis'te milletvekili transferi yapacak mı ya da CHP'den kiralık milletvekili alacak mı?" tartışmaları devam ededursun, Parti Genel Başkanlığı önceki gün yaptığı toplantı ile illerde teşkilatlanma çalışmalarını başlattı.

Bunun için ilk olarak 81 ili kapsayan komisyonlar oluşturuldu.

Ankara ve İstanbul'un tek bölge olarak ele alındığı komisyon çalışmalarında kalan 79 il, toplam 13 bölge içinde değerlendirildi.

Buna göre;

İstanbul 1. Bölge olarak belirlendi. İstanbul'un il ve ilçe teşkilatlanma çalışmaları için 7 kişilik komisyon oluşturuldu ve başkanlığını AK Parti'nin eski İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu üstlendi.

İkinci bölge olarak belirlenen Ankara için oluşturulan 5 kişilik komisyonun başkanlığını eski Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, İzmir ve Manisa'nın birlikte ele alındığı üçüncü bölgenin teşkilatlanma çalışmaları için oluşturulan 6 kişilik komisyonun başkanlığını da Türkiye'nin eski İngiltere Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç üstlendi.

***

Peki ya Bursa'nın teşkilatlanma çalışmasını kim ve kimler yapacak?

Zira, siyasi kulislerde yeni kurulan partinin il başkanı kim olacak? Merkez ve çevre ilçelerin başkanlarına hangi isimler atanacak? gibi sorular uzun süredir merakla bekleniyordu.

Daha önceki siyasi oluşumların aksine hiç isim telaffuz edilmediği yeni partinin il ve ilçe başkanlıklarını belirlemek amacıyla oluşturulan komisyonlarda Bursa, Eskişehir, Bilecik ve Yalova illeriyle beraber 6. Bölge içinde yer aldı.

Başkanlığını eski Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un yaptığı komisyon Burak Dalgın, Mehmet Şanver, Deniz Karakullukçu ve Merve Mollamahmatoğlu Keleş'ten oluşturuldu.

Bursa komisyonu Başkanı olarak Bursa'da DEVA Partisi'nin önce il ve akabinde 17 ilçe başkanlarını belirleyecek olan Ahmet Edip Uğur'a gelince;

Kendisi Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, MÜSİAD Başkanlığı, AK Parti İl Başkanlığı ve AK Parti Milletvekilliği ile Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinden sonra 2014 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak AK Parti'nin önde gelen isimlerindendi.

Dolayısıyla bu bölgeyi çok iyi biliyor.

Ancak, 2017 yılında Ankara, İstanbul ve Bursa'nın da içinde bulunduğu 10 belediye başkanı olarak AK Parti Genel Merkezi tarafından istifası istendi ve kamuoyuna yansıyan sancılı bir süreçten sonra 30 Ekim tarihinde "Ben ve ailem tehdit ediliyor" iddiasıyla sadece belediye başkanlığından değil, partiden de istifa etti.

Bursa komisyonunda dikkat çeken ikinci isim ise Burak Dalgın.

Burak Dalgın Bursa'da pek tanınmasa da partinin aslen Bursalı olan tek ismi olarak biliniyor. Dedesi 1984-1989 yılları arasında ANAP'tan Belediye Meclis Üyesi olarak siyasette görev aldı. Kendisi için DEVA Partisi'nin siyasete kazandırdığı ya da kazandıracağı genç siyasilerden biri denilebilir.

Bana gelen bilgilere göre, Bursa teşkilatlanması daha çok Burak Dalgın üzerinden yürütülecek.

Komisyon üyelerinin önümüzdeki hafta başından itibaren bölgelerinde teşkilatlanma için çalışmalara başlayacağı yönünde bilgiler gelse de, Bursa açısından nabız yoklama ve isim havuzu oluşturma girişimleri çok önceden başlamış durumda.

Bu arada DEVA Partisi'nin resmi web sitesine Bursa'dan partiye üye olmak ve teşkilatlarında çalışmak için 5 bin civarında müracaat olduğu yönünde bir rakam telaffuz ediliyor ki, siyaseten başlangıç için gerçekten büyük bir başvuru.